Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Özden: -"Alınan kararların…

  • Yazı boyutu
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 
  Genel Başkanı Özden:
  -"Alınan kararların…

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Özden: -"Alınan kararların ardından kısa sürede ülke içinde saman fiyatının düşmesini bekliyoruz"

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, alınan kararların ardından kısa sürede ülke içinde saman fiyatının düşmesini beklediklerini bildirdi.
     Özden yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılık girdi maliyetlerinin büyük kısmını yemin oluşturduğunu belirtirken, yem fiyatlarındaki artış ya da azalışların doğrudan üretimi etkilediğini ifade etti.
     Son zamanlarda sap, saman ve kuru ot miktarındaki azalmanın ardından saman fiyatlarının yurt genelinde 3 katına varan oranlarda artış göstermesinin üreticiyi zor durumda bıraktığına işaret eden Özden, gerek et gerekse süt hayvancılığı ile uğraşanların hayvanlarına yedirecek samana ulaşmakta zorluk yaşadıklarını kaydetti.
     Özden şöyle devam etti:
     "Bu duruma müdahale eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 9 Ağustos 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bitki Karantinası Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereğince ülkemize sap, saman, ot ve yaprak ithalatı yasağı kaldırıldı. İthalat yasağının kaldırılmasının ardından 2 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararı'na ek karar ile saman, ot ve sap gibi ürünlerde gümrük vergisi oranının yüzde sıfıra indiği açıklanmıştır.
     Sektörün tüm kesimleri tarafından olumlu karşılanan bu kararların ardından kısa süre içinde saman fiyatının düşmesini bekliyoruz. Bu konuda emeği geçen başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanlığı'na ve Maliye Bakanlığı'na teşekkürlerimizi sunarız."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir