Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Özden: -"Birliğimizin Dünya…

  • Yazı boyutu
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 
  Genel Başkanı Özden:
  -"Birliğimizin Dünya…

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Özden: -"Birliğimizin Dünya Simmental-Fleckvieh Federasyonu'na üyeliği ile simmental sığır ırkına dönük ırk ıslahı çalışmalarının bilimsel çerçevede yürütülmesinin yolu açılmıştır"

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Birliğin Dünya Simmental-Fleckvieh Federasyonu'na üye olduğunu bildirirken, "Bu üyelik ile birliğin simmental sığır ırkına dönük ırk ıslahı çalışmalarının bilimsel çerçevede yürütülmesinin yolu açılmıştır" dedi.
     Özden, birliğin merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, sığırlarda ırk ıslahı çalışmalarının Türkiye'deki tek adresi konumundaki birliğin, ulusal düzeyde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile müşterek olarak sığırlarda soy kütüğü ve ön soy kütüğü projelerini başarı ile yürüttüğünü söyledi.
     Sığırlarda 1995 yılından günümüze kadar yürütülen süt verim yönlü ırk ıslahı çalışmaları sonucu, inek başına yıllık süt üretiminin 6 tonun üzerine çıktığına işaret eden Özden, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de kişi başına hayvansal protein tüketiminin düşük olmasının (günde kişi başına 30 gr) temelinde hayvansal protein kaynağı olan çiğ süt ve kırmızı et üretiminin yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Türkiye'de uzun yıllardır gerçekleştirilen ırk ıslahı çalışmaları sonucunda günümüzde çiğ süt üretimi 15 milyon tonun üzerine çıkmıştır. Kırmızı et üretiminde hayvan başına karkas üretiminin arzu edilen düzeyde olmaması nedeniyle Türkiye'nin 2011 yılı itibariyle kırmızı et üretimi 777 bin ton civarında gerçekleşmiştir. Bu üretimin 644 bin 906 tonunu sığır eti oluşturmaktadır. Özellikle 2009 ve 2010 yıllarında kırmızı et piyasasında ortaya çıkan sıkıntı nedeniyle kırmızı et üretiminin arttırılmasının gerektiği anlaşılmıştır. Bu gelişme karşısında, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 2010 yılında almış olduğu karar ile sığırlarda karkas verimini arttırmaya yönelik ırk ıslah çalışmalarını başlatmıştır. İlk olarak soy kütüğü kayıt sistemine kayıtlı yüksek damızlık değere sahip kombine verim yönlü simmental ve esmer ırkı erkek sığırları Menemen Suni Tohumlama İstasyonu'na kazandırılarak bu ırklarda da döl kontrolünü başlatmıştır."
    
     -Et ve süt verimi olan simmental ırklar için federasyon üyeliği-
    
     Kırmızı et üretimine katkı anlamında önemli bir kombine (et ve süt verimi olan) ırk olan simmental ırkı sığırların Türkiye'de 150 bin yetiştirici tarafından tercih edildiğine dikkati çeken Özden, bu ırkın soy kütüğü kayıt sisteminde 473 bin başlık sığır varlığı ile holstein ve esmer ırklarından sonra üçüncü sırayı aldığını söyledi.
     Özden, Türkiye'nin soğuk iklim koşullarına uyumlu, süt verimi yılda 7 bin kilogramı bulan ve besi canlı ağırlığı ortalama 750 kilograma ulaşabilen simmental sığır ırkı ile ilgili ırk ıslahı çalışmalarının başlatılmasının ardından bu faaliyetlerin uluslararası arenada kimlik kazanabilmesi amacıyla Dünya Simmental- Fleckvieh Federasyonu'na 22 Eylül 2012 tarihinde üye olunduğunu bildirdi.
     Birlik Başkanı Özden, "Dünya Simmental- Fleckvieh Federasyonu'na üyeliği Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimizin simmental sığır ırkında yürütmekte olduğu ırk ıslahı çalışmalarını bilimsel çerçevede yürütmesinin yolunu açmış ve Merkez Birliğimizin uluslararası temsil gücünü bir kat daha arttırarak Türkiye'ye önemli bir prestij katmış bulunmaktadır" diye konuştu.
    
     -"Süt fiyatlarındaki artış yetiştiricinin yüreğine su serpti"
    
     Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özden, süt fiyatlarındaki artışa ilişkin bir soru üzerine, fiyatlardaki artışın üreticinin maliyetini karşılar düzeyde olmadığını söyledi. Son dönemde kaba yem fiyatlarında önemli artışlar olduğunu, sap-saman fiyatlarının neredeyse yüzde 300 oranında arttığını ifade eden Özden, "Buna karşın süt fiyatlarındaki yüzde 10 artış yetiştiricinin bir nebze de olsa yüreğine su serpti" şeklinde konuştu.
     Sap samanda ithalat yolunun açılmasını da olumlu bulduklarını belirten Özden, Türk çiftçisinin kaba yem ihtiyacını karşılamak için alternatif ürünlere de yöneldiğini kaydetti.
     Okul Sütü programının bundan sonraki süreçte devam etmesini istediklerini belirten Özden, bunun aynı zamanda bir sağlık projesi olduğunu, hem sağlıklı nesiller yetiştirmek, hem de yetiştiriciye kazanç sağlayacak bir program olduğunu ifade etti.
    
     -Hüseyin Velioğlu-
    
     Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Velioğlu da Türkiye'de yeterli holstein ırkının olduğuna işaret ederken, bu kapsamda holstein ithalatının durdurulması yönünde Bakanlığa talep yazıları olduğunu, Türkiye'nin ihracatçı konuma gelmesi gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 286 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir