"Türkiye-Çin İş Forumu" -Türk - Çin İş Konseyi Başkanı Özyeğin: -"Çinli yatırımcıların…

  • Yazı boyutu
"Türkiye-Çin İş Forumu"
  -Türk - Çin İş Konseyi Başkanı Özyeğin:
  -"Çinli yatırımcıların…

"Türkiye-Çin İş Forumu" -Türk - Çin İş Konseyi Başkanı Özyeğin: -"Çinli yatırımcıların Türkiye'de enerji, madencilik, otomotiv, lojistik sektörlerine ihracata yönelik yatırım yapmalarını bekliyoruz" -"Türk müteahhitlerin Kuzey Irak, Rusya ve Avrasya'da Çin'den daha iyi ilişkileri var. Çin'in bunu da değerlendirmesi gerekiyor" -"Çin ile Türkiye üniversitelerinin işbirliğine gitmesi, öğrenci değişim programlarının uygulanması lazım"

Türk - Çin İş Konseyi Başkanı Hüsnü Özyeğin, Çinli yatırımcıları Türkiye'de enerji, madencilik, otomotiv, lojistik sektörlerine ihracata yönelik yatırım yapmaya çağırdı.
     Özyeğin, "Türk müteahhitlerin Kuzey Irak, Rusya ve Avrasya'da Çin'den daha iyi ilişkileri var. Çin'in bunu da değerlendirmesi gerekiyor" dedi.
     Guangzhou Dış Ticareti Geliştirme Kurumu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizatörlüğünde, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye-Çin İş Forumu"nda konuşan Özyeğin, "Guangzhou-İstanbul Ortak Çalışma Grubu" kurulmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
     Özyeğin, "İkili ilişkilerimizin geliştirilmesi ve sağlıklı olması için Çinli ve Guangzhou'lu yatırımcıların Türkiye'de enerji, madencilik, otomotiv, lojistik sektörlerine ihracata yönelik yatırımlar yapmaları gerekiyor" diye konuştu.
     Türkiye'nin bölgede Kuzey Afrika, Rusya, Avrasya, Orta doğu, Doğu Afrika'da çok önemli politik ve ekonomik ilişkilere sahip olduğuna dikkati çeken Özyeğin, "Çin ve Guangzhou'nun bundan istifade etmesi lazım. Türk müteahhitlerin Kuzey Irak, Rusya ve Avrasya'da Çin'den daha iyi ilişkileri var, Çin'in bunu da değerlendirmesi gerek" şeklinde konuştu.
     Türkiye'de 1 milyon gencin İngilizce konuştuğun, Çin'ce bilen sayısının ise ancak bir kişiyi bulduğuna işaret eden Özyeğin, "Çin ile Türkiye üniversitelerinin işbirliğine gitmesi, öğrenci değişim programlarının uygulanması lazım. İki ülke insanı birbirinin lisanını öğrenmezse, ilişkilerin ilerlemeyeceğini düşünüyorum" önerisinde bulundu.
    
     -"Çinli yatırımcıların da teşviklerden yararlanmasını istiyoruz"-
    
     TİM Demir ve Demir dışı Metaller Sektör Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki de, Türkiye'nin Çin'le olan ticari açığını sadece mal satarak kapatılamayacağını vurguladı.
     Ticaret açığının kapatılması için karşılıklı işbirliğini geliştirilmesi ve Çin'li yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmalarının sağlanması gerektiğini dile getiren Öztiryaki, "Türkiye yatırım yapanın kazanacağı bir yer. Çin'e Türkiye'yi iyi tanıtmalıyız. Yabancı yatırımcılar için, çok cazip imkanlar oluştu. Çinli dostlarımızın bu imkanlardan faydalanmalarını ve Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmalarını istiyoruz" çağrısı yaptı.
    
     -"Enerji, ulaşım ve bilişim yatırımlarında yer alın" çağrısı-
    
     Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı, "Türkiye ile Çin arasındaki ticaret 10 yılda 1,1 milyar dolardan 24,1 milyar dolara yükseldi ve Türkiye, Çin'le 2015 yılında 50 milyar dolar, 2020 yılında 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefliyor" dedi.
     Damlacı, "2023 yılı hedeflerimize ulaşmak için yenilenebilir enerji başta olmak üzere enerji, ulaşım ve altyapı alanındaki yatırımlara öncelik vereceğiz. Türkiye'deki enerji ihtiyacının karşılanması için 2023 yılına kadar toplamda yaklaşık 130 milyar dolar yatırım yapılması gerekiyor" bilgilerini aktardı.
     Türkiye'nin ulaşım talebinin 2023 yılına kadar 2 kat, 2050'ye kadar ise 4 kat büyüyeceğinin öngörüldüğünü söyleyen Damlacı, "Bu nedenle önümüzdeki 10 yılda ulaşım alanında yaklaşık 110 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz. İnternet kullanımın yaygınlaştırılması için fiber altyapı yatırımlarını ağırlık verilecektir. Bu ve buna benzer projelerde Çinli firmaların da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aktif olarak yer almasını arzu ediyoruz" die konuştu.
    
     -"Türkiye Çin'in bölgeye açılan kapısı olabilir"-
    
     Guangzhou Parti Sekreteri Wan Qingliang da, İstanbul ile Guangzhou'un ipek yolunun başlangıç ve bitiş noktası olduğuna dikkati çekti. Qingliang, 2010 ila 2014 yılları arasında 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını belirterek, "Yıllık 630 milyon dolar yatırım yapacağız. Daha fazla iş adamı ve öğrenci gelmesini arzu ediyoruz" dedi.
     Türk-Çin Sanayici İşadamları Derneği'nin (TÜÇSİAD) Başkanı Murat Sungurlu, ise, Türkiye'nin Çin için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Sungurlu, "Türkiye gerek coğrafi konumu gerekse bölge ülkeleri ile iyi ilişkileri açısından Çin'in hem Ortadoğuya hem Afrika'ya hem Avrupa'ya hem de balkanlara açılma kapısı olabilir. Bugün birçok dünya markasının Türkiye'de üretim tesisleri bulunuyor. Biz Türkiye olarak her fırsatta Çinli yatırımcıları ülkemize davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir