Türkiye-Cezayir KEK 10. Dönem Toplantısı -Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Cezayir, istikrarlı yapısı…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Cezayir KEK 10. Dönem Toplantısı
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Cezayir, istikrarlı yapısı…

Türkiye-Cezayir KEK 10. Dönem Toplantısı -Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Cezayir, istikrarlı yapısı ve doğal zenginlikleriyle önümüzdeki yıllarda bölgesinde çok önemli bir merkez konumuna gelecek" -"Bu itibarla Türkiye Cezayir'i, Kuzey Afrika'ya açılmada en önemli partnerlerinden biri olarak görüyor"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Cezayir'in, istikrarlı yapısı ve doğal zenginlikleriyle gelecek yıllarda bölgesinde çok önemli bir ülke haline geleceğini belirterek, "Bu itibarla Türkiye Cezayir'i, Kuzey Afrika'ya açılmada en önemli partneri olarak görüyor" dedi.
     Türkiye-Cezayir Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 10. DÖnem Toplantısı sona erdi.
     Toplantının ardından, Ekonomi Bakanlığı Hikmet Esen Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Yılmaz, Türk halkının Cezayir halkına büyük bir sevgi duyduğunu söyledi.
     Türkiye'nin Cezayir'le ilişkilerini her alanda geliştirmek istediğini belirten Yılmaz, Cezayir'in, istikrarlı yapısı ve doğal zenginlikleriyle gelecek yıllarda bölgesinde çok önemli bir merkez konumuna geleceğini ifade etti.
     Bu itibarla, Türkiye'nin Cezayir'i, Kuzey Afrika'ya açılmada en önemli partnerlerinden biri olarak gördüğünü dile getiren Yılmaz, imzalayacakları anlaşmanın, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri çok daha iyi noktalara taşıyacağını bildirdi.
     Hafta başından bu yana yapılan görüşmelerde ikili ilişkileri artırma konusunda önemli potansiyellere sahip olunduğunu bir kez daha gördüklerini dile getiren Yılmaz, ayrıca tarım, enerji, spor ve eğitim gibi alanlarda işbirliği olanaklarının tartışılmasının da oldukça sevindirici olduğunu vurguladı.
     Bu kapsamda, ilgili tüm kurum ve kuruluşların da üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, "Burada sizin önünüzde kendi adıma şu sözü veriyorum. Burada yer alan konularla ilgili ilerleme kaydedilip edilmediğini tüm kuruluşlarımıza zaman zaman sorup takip edeceğim" dedi.
    
     -"İlişkilerimiz daha da güçlenecek"-
    
     Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Yusuf Yusufi de yapılan görüşmeler ve imzalanan mutabakat zaptı ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini ifade etti.
     Konuşmaların ardından, Bakan Yılmaz ile Konuk Bakan Yusufi, Türkiye-Cezayir KEK 10. Dönem Toplantısı Mutabakat Zabtı'nı imzaladı.
     Daha sonra Bakan Yılmaz, Yusufi ve beraberindeki heyet onuruna Göksu Restoran'da bir yemek verdi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir