Türkiye-Çek Cumhuriyeti ticari ilişkileri -Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Erginay: "İki ülke…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Çek Cumhuriyeti ticari ilişkileri 
  -Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Erginay:
"İki ülke…

Türkiye-Çek Cumhuriyeti ticari ilişkileri -Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Erginay: "İki ülke arasındaki 2.65 milyar dolarlık ticaret hacmini 2015 yılına kadar 4 Milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz"

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Cihad Erginay, Türkiye-Çek Cumhuriyeti arasındaki 2.65 milyar dolarlık ticaret hacmini 2015 yılına kadar 4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Başkent Prag'da yarın yapılacak Türkiye-Çek Cumhuriyeti Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 5. dönem toplantısı öncesi AA muhabirine bilgi veren büyükelçi Erginay, Çek Cumhuriyeti'nden CEZ, SKEX, CKD ve VİTKOVİCA gibi büyük şirketlerin Türkiye'de enerji alanında yatırım yaptıklarını belirterek, "Nükleer enerji alanında da Çek firmalarıyla işbirliği yapılmasının planlandığını" kaydetti.
     Türkiye ile Çek Cumhuriyeti ilişkilerinin sorunsuz sürdürüldüğünü dile getiren büyükelçi Erginay, "İki ülke arasındaki 2.65 milyar dolarlık ticaret hacmini 2015 yılına kadar 4 Milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Erginay, yönetimin Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini anımsattı.
     Çek Cumhuriyeti'nde 60-70 kadar Türk iş adamının faaliyet gösterdiğini ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilere önemli katkı sunduklarını ifade eden büyükelçi Erginay, üç ayrı dernek olarak faaliyet gösteren Türk iş adamlarının Prag'da kurulacak Türk Ticaret Merkezi çatısı altında bir araya geleceklerini bildirdi.
     Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yarın yapılacak Türkiye-Çek Cumhuriyeti Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 5. dönem toplantısına başkanlık yapmak üzere bugün Prag'a geleceğini anımsatan büyükelçi Erginay, Babacan'ın resmi temasları sırasında Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus tarafından kabul edileceğini ve Merkez Bankası Başkanı Miroslav Singer ile bir araya geleceğini belirtti.
     Babacan'ın, KEK Eş Başkanı Martin Kuba tarafından onuruna verilecek öğle yemeğinde Türkiye'de yatırım yapan Çek firmalarının üst düzey yöneticileriyle de bir araya geleceğini ifade eden büyükelçi Erginay, Babacan'ın temaslarının iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkı sunmasını beklediğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir