"Türkiye büyümede Avustralya'yı geçecek" -Avustralya İstanbul Başkonsolosu Strangis:…

  • Yazı boyutu
"Türkiye büyümede Avustralya'yı geçecek"
  -Avustralya İstanbul Başkonsolosu Strangis:…

"Türkiye büyümede Avustralya'yı geçecek" -Avustralya İstanbul Başkonsolosu Strangis: "Avustralya, dünyanın 14. büyük ekonomisine sahip. Türkiye'nin, potansiyeli ve iç pazarınızdaki taleplerden dolayı, muhtemelen önümüzdeki yıllarda bizi geçeceğine inanıyoruz" -"Hükümetin, 2023 planı olan dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini başarabileceğine inanıyoruz"

Avustralya'nın İstanbul Başkonsolosu Pasqualino Strangis, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğine inandıklarını söyledi.
     Kocaeli Sanayi Odası (KSO) meclis toplantısında konuşan Strangis, Türkiye'nin ekonomisinin oldukça iyi düzeyde ilerlediğini belirterek, Türk lirasının değerinin arttığını kaydetti.
     Türkiye'deki bu gelişmelere karşın, diğer ülkelerde ekonomik krizin devam ettiğini dile getiren Strangis, "Avustralya, dünyanın 14. büyük ekonomisine sahip. Ülkenizin verilerinden anladığıma göre, Türkiye de dünyanın 17. büyük ekonomisi. Türkiye'nin potansiyeli ve iç pazarınızdaki taleplerden dolayı, muhtemelen önümüzdeki yıllarda bizi geçeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu
     Strangis, özellikle hükümetin, 2023 planı kapsamında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini başarabileceğine inandığını vurgulayarak, bu konuda kendilerinin de ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.
     Türk yatırımcıların son yıllarda Avustralya'daki alt yapı ve inşaat sektörüne olan ilgisinin arttığına dikkati çeken Strangis, Papua Yeni Gine ve Güney Doğu Asya Bölgeleri'nde, Türk firmalarının büyük işler yaptığını ve bu durumun örnek teşkil ettiğini bildirdi.
     Strangis, Kocaeli'nin Avustralya'yla ticaret ilişkilerinin daha yoğun olabileceğine vurgu yaparak, Kocaelili firmaların Avustralya'da inşaat, alt yapı, lojistik, hayvancılık ve eğitim sektörlerine yatırım yapılabileceğini kaydetti.
    
     -"Madencilik sektöründe iyi ilişkiler yaşanabilir"-
    
     Avustralya'nın uzmanlık alanlarının liman ve demiryolu işletmeciliği ile ileri düzeyde teknoloji gerektiren bütün mühendislik dalları olduğuna işaret eden Strangis, iki ülke arasında madencilik sektöründe oldukça iyi ilişkiler yaşanabileceğini söyledi.
     Strangis, mayıs ayında Avustralya'dan iş adamlarının Türkiye'ye iş toplantıları yapmak için geleceğini ifade ederek, "Madencilik sektörü, Avustralya'nın en güçlü olduğu sektörlerin başında geliyor. Biz bu konuda dünya lideri olabiliriz. Bizim ikili ilişkiler geliştirmek istediğimiz alanlarda birisi de lojistik olabilir. Çıkarılan madenlerin transferi konusunda iş birliği geliştirebiliriz" diye konuştu.
     Türkiye'nin, savunma sanayisini geliştirmeye çalıştığını, ithalattan daha çok ihracata yönelik üretimler gerçekleştirmeyi hedeflediğine dikkati çeken Strangis, savunma sanayisinde yazılımların geliştirilmesi konusunda uzman olan Avustralyalı firmaların bu konuda işbirliği yapılabileceğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 302 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir