"Türkiye büyüme motorumuz, bizi cesaretlendiriyorsunuz"

  • Yazı boyutu
"Türkiye büyüme motorumuz, bizi cesaretlendiriyorsunuz"

Gökhan Kurtaran - BNP Paribas Cardif İş Ortaklıkları Kanalı Başkanı ve Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Bertrand Laroche"Türkiye BNP Paribas Cardif için güçlü bir büyüme motoru. Türkiye'nin gelişmekte olan pazarlar içerisinde mükemmel bir büyüme potansiyeli var" dedi.


     AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Laroche, "Türkiye, son yıllarda hayat standartlarını yükselten gözle görülür bir ekonomik büyüme elde etti. Makroekonomik istikrarı sağladı. Aynı zamanda Türkiye bölgesel ve küresel olarak önemli bir aktör haline geldi. Dünyanın en büyük 18. büyük ekonomisi olarak Türkiye'nin 2011 yılında yüzde 8,5 oranında büyümesi, bizim orta ve kısa vadede Türkiye'den büyük beklentilerimizin oluşmasına neden oluyor, bizi cesaretlendiriyorsunuz" diye konuştu.
     Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduklarını vurgulayan Laroche, "Türkiye BNP Paribas Cardif için güçlü bir büyüme motoru. Türkiye'nin mükemmel bir büyüme potansiyeli var" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Türkiye'nin bankacılık sektörü sağlam"-
    
     Türkiye'nin bankacılık sektörünün son derece sağlam olduğunu vurgulayan Laroche, "Türkiye bankacılık sektörü, Fransa İtalya, Belçika ve Lüksemburg'la birlikte değerlendirildiğinde, son derece sağlıklı durumda. Bankacılık alanındaki penetrasyonun halen düşük seviyede olması bizim için potansiyel büyüme vadediyor" dedi.
     Türkiye sigortacılık sektörünün büyük fırsatlar barındırdığını belirten Laroche, "TEB'in Fortis'le birleşmesi sonrasında, TEB'le uzun süreli ve münhasıran banka sigortacılığı anlaşması yaptık. TEB'in Türkiye çapında 500'ün üzerindeki şubelerinde hayat sigortası, koruma ve emeklilik gibi ürünlerimizin dağıtımını yapmaya başladık. Türkiye'de bireysel emeklilik ve bireysel koruma sigortaları alanında büyüme potansiyeli görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     BNP Paribas Cardif'in 2008 yılından itibaren Türkiye'de faaliyette bulunduğunu hatırlatan Laroche, "Mümkün olduğunca faaliyette bulunduğumuz alanları çeşitlendirmek istiyoruz. Şu ana kadar bankacılık, sigorta, tüketici finansmanı ve otomotiv sektörlerinde ortaklarımız var. Potansiyel ortaklarımızın koruma sigortaları ve tasarruf ürünlerindeki uzmanlığımızdan ve küresel deneyimimizden faydalanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.
    
     -"Bireysel emeklilik pazarı son zamanlarda büyük bir ilerleme kaydetti"-
    
     Türkiye'nin 70 milyonluk nüfusunun neredeyse yüzde 60'ının 40 yaşın altında olduğuna işaret eden Laroche, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de yeni bir orta sınıf doğuyor. Türkiye pazarı özellikle sigortacılık alanındaki ürünlerin büyümesi konusunda büyük potansiyele sahip. Türkiye son iki yılda elde ettiği yüzde 8'in üzerinde büyüme ile istikrar ortamını yaşıyor. Bireysel emeklilik pazarı son zamanlarda büyük bir ilerleme kaydetti.
     Türkiye'de emeklilik tasarruflarındaki toplam kişi sayısının 2013 yıl sonu itibariyle 4 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Bireysel emeklilik alanında 2012 yıl sonu itibariyle toplam yüzde 4 oranında bir pazar payına ulaşmayı ve bu oranı önümüzdeki üç yılda düzenli olarak artırarak büyümeyi hedefliyoruz."
     2010 yılında BNP Paribas Cardif bünyesine katılan Fortis Emeklilik ve Hayat'ın geçen yıldan itibaren BNP Paribas Cardif Türkiye çatısı altında "BNP Paribas Cardif Emeklilik" markasıyla hizmet verdiğini belirten Laroche, "Tabii ki var olan güçlü ortaklıklarımızı ilerletirken, Türkiye'nin önde gelen bankaları ve finansal kurumlarından da yararlanmaya çalışacağız" dedi.
     Laroche, 2014 sonunda toplam 1 milyar lira büyüklüğünde bir fonu portföylerinde bulundurmayı hedeflediklerini de anlattı.
    
     -"Emeklilik reformu önemli bir adım"-
    
     Laroche, Türkiye'de bireysel emeklilik alanındaki düzenleme ve değişikliklerin, uzun vadeli tasarruf bilincinin oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu düşündüğünü dile getirerek, "Bireysel emeklilik sisteminin, büyüme için büyük bir fırsat sunduğuna inanıyorum. Türkiye bireysel emeklilik pazarında yüzde 3,6 oranında bir paya sahip olan BNP Paribas Cardif, Türkiye pazarındaki payını büyütmek konusunda kararlı" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'ye yeni ürünler getireceğiz"-
    
     Türkiye'de farklı yatırımcı profillerine uygun fon dağılımı imkanı sağlayan "Renkli Emeklilik Planı"nı sunduklarını belirten Laroche, bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında sektöre yeni ürünler getirmeye hazırlandıklarını söyledi.
     Laroche, "Önümüzdeki aylarda VIP müşterilerimizi hedefleyen yeni bir emeklilik fonu hazırlıyoruz. Aynı zamanda bu yıl kurumsal ve bireysel müşterilerimiz için biri kurumsal, ikisi bireysel müşterilere olmak üzere üç ayrı yeni emeklilik fonu çıkaracağız. Bunun yanında yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde önümüzdeki dönemde, müşterilerin altını emeklilik dönemi için yatırım aracı olarak kullanabilecekleri bireysel emeklilik fonu hazırlıklarımız var" dedi.
    
    


Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir