Türkiye-Bosna Hersek KEK 4. Dönem Toplantısı protokolü imzalandı -Başbakan Yardımcısı Atalay:…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Bosna Hersek KEK 4. Dönem Toplantısı protokolü imzalandı
  -Başbakan Yardımcısı Atalay:…

Türkiye-Bosna Hersek KEK 4. Dönem Toplantısı protokolü imzalandı -Başbakan Yardımcısı Atalay: -"İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, bizim siyasi ilişkiler seviyemizde değildir, daha düşüktür. Bunu artırma potansiyelimiz var" -"Rotamız mevcutla yetinmemek, çıtayı yükseltmektir. Dünya ticaretinde Bosna Hersek ve Türkiye'nin payını artırmaktır"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, ticaret hacmimiz bizim siyasi ilişkiler seviyemizde değildir daha düşüktür. Bunu artırma potansiyelimiz var" dedi.
     Türkiye-Bosna Hersek Karma Ekonomik Komisyonu 4. Dönem Toplantısı (KEK) Protokolü, Başbakan Yardımcısı Atalay ile Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç'in eşbaşkanlıklarında, Ekonomi Bakanlığı'nda düzenlenen toplantıda imzalandı.
     Atalay, toplantıda yaptığı konuşmada, Bosna Hersek ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin, her zaman Türkiye'nin önemli hedefleri arasında olduğunu belirterek, bu ilişkilerin geliştirilmesi için gereken çabayı gösterdiklerini söyledi.
     "Bosna Hersek'e en yakın ilgiyi gösterdiğimizi, verebileceğimiz en büyük katkıyı vermeye çalıştığımızı zaten biliyorsunuz" diyen Atalay, bu toplantıların iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "İkili görüşmelerimizde de iş adamlarımızın sorunları dahil pek çok konuyu müzakere ettik. Bize düşen, ilgili kurum ve kuruluşlara düşen bu protokolde yer alan hususları takibini yapmak ve gerçekleşmesidir. Bir sonraki KEK toplantısında yine aynı şeyleri konuşuyor olursak bu kayıp olur. İki eş başkan olarak bu protokolü daha sıkı takip edeceğiz. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerdeki seviye, ticaret hacmimiz, bizim siyasi ilişkiler seviyemizde değildir, daha düşüktür. Bunu artırma potansiyelimiz var. Bunu artırmak için de çalışmalarımız sürecek."
     Bosna Hersek ile karşılıklı yatırımların desteklenmesi, özellikle özel sektör yatırımlarının artırılması ve Türkiye'de uygulanan teşvik sistemiyle ilgili tecrübe paylaşımı konularını da müzakere ettiklerini anlatan Atalay, "Rotamız mevcutla yetinmemek, çıtayı yükseltmektir, dünya ticaretinde Bosna Hersek ile Türkiye'nin payınını artırmaktır. Bundan sonraki hedefimiz de daha büyük projeler üzerinde konuşmak olmalıdır. Daha büyük projeler üzerinde iş birliği yapma potansiyeline sahibiz. Başbakan Yardımcısı olarak Bosna Hersek halkına yönelik her türlü faaliyette destek olmaya hazır olduğumuzu tekrar ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.
    
     -"Türkiye, zor günlerde Bosna-Hersek'in yanında oldu"-
    
     Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç de ülkesinin küçük bir pazar olduğunu ancak buna rağmen Türk yatırımcıların ilgisini çektiğini söyledi.
     Bosna Hersek'e, dünyanın dört bir tarafından dost ülke bulunduğunu ancak zor günlerde bu dost ülkelerden sadece bazılarının yanlarında yer aldığını ifade eden Şaroviç, bunlardan birinin de Türkiye olduğunu söyledi. Şaroviç, "Bosna Hersek'in kalkınmasında Türkiye büyük destek olmuştur. Eximbank vasıtasıyla tarıma yönelik ayırdığı kredilerden dolayı Türkiye'ye teşekkür ediyorum" diye konuştu.
     Şaroviç, Türkiye ile kırsal kalkınma alanında yapılan anlaşmanın da büyük önem arz ettiğini belirterek, bu anlaşmayla iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da artacağını kaydetti.
     İki ülke arasındaki ticaret hacminin, 10 yıl öncesine kadar daha iyi seviyede olduğunu ifade eden Şaroviç, "Bu da iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiğini noktanın iyi olduğunu göstermektedir" dedi.
    
     -Protokol-
    
     Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç'in imza koyduğu Türkiye-Bosna Hersek Karma Ekonomik Komisyonu 4. Dönem Toplantısı Protokolü, iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm ekonomik alanlarda artırılması ve çeşitlendirilmesini kapsıyor.
     Protokole göre, Türkiye ve Bosna Hersek, karşılıklı doğrudan yatırımları destekleyecek, serbest bölgeler ve yatırım ortamları konusunda bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacak.
     Bankalar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve Eximbank kredileriyle Türk mal ve hizmet ihracatı, Bosna Hersek devlet garantisi altında desteklenecek.
     Elektrik, petrol, gaz, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliğine odaklanan ortak bir enerji çalışma gurubunun kurulması öngörülürken, Bosna Hersek'in batısı ve Tuzla Kanton'unda petrol kaynaklarının aranmasına ve hidrokarbon potansiyelinin araştırılmasına ilişkin ortak projeler yürütülecek.
     Protokol kapsamında ayrıca tarım ve kırsal kalkınma, güvenli inşaat projeleri, kentsel dönüşüm, acil afet ve sağlık hizmetlerinde iş birliği öngörülüyor.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir