Türkiye-Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu -Bavyera Ekonomi Bakanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu
  -Bavyera Ekonomi Bakanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı…

Türkiye-Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu -Bavyera Ekonomi Bakanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Zeil: -"Türkiye ile ticaret hacmi 5 milyar avroyu buldu. Bunun yanında Bavyera'nın Türkiye'den ithalatı tekrar artarak 2,4 milyar avroya ulaştı"

Bavyera Ekonomi Bakanı ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Martin Zeil, Türkiye ile Bavyera'nin ticaret hacminin 5 milyar avroyu bulduğunu belirterek, "Bunun yanında Bavyera'nın Türkiye'den ithalatı tekrar artarak 2,4 milyar avroya ulaştı" dedi.
     Zeil, Türkiye-Bavyera Yatırım Fırsatları Forumu'nda, Türkiye ve Almanya'nın tabii olarak rakip durumunda bulunduğunu ama aynı zamanda iki ülkenin ortak olduğunu, bu nedenle işbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi.
     İki ülkenin diğer ülkelerde iş yapması fikrini çok yerinde bulduğunu ifade eden Zeil, "3. ülkelerde iş birliğine gitme önerisini desteklediğimi tekrar söylemek istiyorum. Bunu göz ardı etmememiz gerekli. Yaptığımız görüşmeler sonrasında karar verdik ki her iki ülke olarak 'know-how'larımızı, bildiklerimizi, imkanlarımızı sunabileceğimize karar verdik. Şuna inanıyorum ki TUSKON'un, Almanya İşveren Dernekleri Federasyonu'nun (BUV) desteğiyle şirketlerimiz bunu başaracaktır" diye konuştu.
     Hükümetlerinin yeni bir dönem başlattığını ifade eden Zeil, şöyle konuştu:
     "Biz Türkiye için son derece uygun bir ortağız, çünkü Türkiye son on yıldır değişiyor. Her bir yılda o kadar büyük bir gelişim gösteriyor ki biz bundan çok etkileniyoruz. Özellikle İstanbul'un katkısı çok büyük. Türk vatandaşlarının çalışkanlığı, bilgi birikimleri gerçekten bir ekonomik mucize yaratıyorlar. Türkiye bu bölgenin güç merkezi haline geldi. 2023 vizyonuyla Türkiye'nin çok büyük işler başardığını görüyoruz. Bu büyüme bize Almanya'da örnek olsun diyorum. Türkiye'nin bu geleceğe odaklanma duygusundan biz de biraz kendimize pay çıkarırsak yerinde olur."
     İki ülke arasındaki iyi ekonomik ilişkilerin meyvelerini vermeye başladığına dikkati çeken Zeil, "Türkiye - Bavyera ekonomik hacmi 5 milyar avroyu buldu. Bunun yanında Bavyera'nın Türkiye'den ithalatı tekrar artarak 2,4 milyar avroya ulaştı. Ekonomik ilişkilerimiz 2 bin Bavyera şirketi tarafından destekleniyor. Çok sayıda Bavyeralı şirket Türkiye'de yatırım yapmıştır. Büyük devlerin yanı sıra küçük ölçekli şirketlerimiz de Türkiye'de temsil ediliyor" diye konuştu.
     Zeil, iki ülke arasındaki seyahat imkanlarını geliştirme konusunda daha yakın iş birliğine gidilebileceğini belirterek, Almanya ve Türkiye'nin birbiri üzerinden zenginleşebileceğini kaydetti.
     Zeil şöyle devam etti:
     "Gelişmelerin farkında olmamız gerekli. Ekonomik güç, katkılarınız, özellikle Türk vatandaşlarının Almanya'da bize her konuda sağladıkları katkıları ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Bavyera ve Almanya'nın ekonomisinin bugünkü hale gelmesi büyük ölçüde sizin desteğinize dayanmıştır. Desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz."
    
     -"Dünyanın en büyük 17., Avrupa'nın ise en büyük 5'nci ekonomisi olacağız"
    
     Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ise, "Bugün Almanya'da yaşayan 3 milyonu aşkın vatandaşımız, bizim Almanya'daki en büyük gücümüz. Sahip olduğu işletme sayısı 70 bine ve iş hacmi 35 milyar avroya ulaşan Almanya'daki Türkler'in, ülkelerimiz arasındaki en güçlü köprü olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlere baktığımızda, ilk sırada 5 bin 58 firmayla Almanya'nın geldiğini görüyoruz. Yani, bizler aslında birbirimizin değerini çok iyi biliyoruz" dedi.
     Bugün Türkiye'nin, yükselen bir ekonomi olarak dünyanın en büyük 18. ekonomisi olduğuna dikkati çeken Sever, "Tahminlerimize göre yakında 1 basamak atlayarak dünyanın en büyük 17., Avrupa'nın ise en büyük 5'nci ekonomisi olacağız.
     Küresel ekonominin tüm olumsuz etkilerine rağmen Türkiye, 2010'da yüzde 9,2, 2011'de yüzde 8,5 büyüme hızı ile Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. G-20 ülkeleri içerisinde ise Çin ve Arjantin'den sonra en hızlı büyüyen 3. ülke oldu. 2012 yılının son çeyreğinde ve 2013'te de Türkiye ekonomisindeki büyümenin hız kazanmasını bekliyoruz.
     İki ülke arasındaki karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerden bahseden Sever, "2002 yılında yaklaşık 13 milyar dolar (12,9) olan dış ticaret hacmimizin, 2012 yılında yaklaşık üç kat artarak 34,5 milyar dolara ulaşması geldiğimiz noktayı açıkça gösteriyor.
     2012 yılında Almanya, ihracatımızda 13,1 milyar dolarla 1. Sırada, ithalatımızda ise 21,4 milyar dolarla 2. sırada yer aldı.
     Ancak ülkemiz, Almanya'nın ithalatında 20. sırada. Burada bir dengesizlik var maalesef. Bizim burada arzumuz, hem ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini artırmak hem de bunu daha dengeli bir hale getirmektir.
     Bir diğer önceliğimiz de karşılıklı yatırımlar. 2002 yılından bu yana Almanya'dan ülkemize gelen toplam doğrudan yatırım 5,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu rakamlarla, Almanya, ülkemizde en fazla yatırım yapan 9'ncu ülke durumundadır. Açıkçası, Almanya'yı çok daha üst sıralarda görmek istediğimizi ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.
     Aynı dönemde Türkiye'den Almanya'ya giden toplam doğrudan yatırımın 1,2 milyar dolar olduğunu anımsatan Sever, bu rakamların artması gerektiğini dile getirdi.
     Doğrudan yatırımların artması için 2012 yılında yürürlüğe koyulan "Yeni Teşvik Yasası"nı anlatan Sever, "Türkiye, son on yılda 123,7 milyar dolar yatırım çekerek, yabancı yatırımcılar için bir güven ve istikrar adası olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Bizler ülkemize yabancı yatırımcıları cezbetmek adına her türlü girişimde bulunuyoruz.
     2012 yılı Haziran ayında oluşturduğumuz Yeni Teşvik Sistemiyle çok daha cazip teşvikleri hayata geçirdik. Yetmedi, otomotiv sektörüne ilişkin yeni düzenleme getirdik. Sektöre yapılacak yatırımları 'öncelikli yatırımlar' kapsamında değerlendiriyor, yatırımcılara daha fazla teşvik veriyoruz.
     Bu bağlamda, otomotiv sektöründe dünyanın önde gelen Alman markalarının ülkemizde daha fazla yatırım yaptığını görmek istiyoruz"
     Türkiye'nin önümüzdeki dönemde özellikle enerji sektöründe ciddi yatırımları olacağını aktaran Sever şöyle devam etti:
     "Türkiye'deki enerji ihtiyacının karşılanması için 2023 yılına kadar toplamda yaklaşık 130 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz.
     Yenilenebilir enerji kapasitesi açısından dünyada ilk sıralarda yer alan Almanya'nın bu sektörde faaliyet gösteren firmaları ile işbirliğine hazırız.
     Öte yandan, müteahhitlerimiz başta BDT coğrafyası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olmak üzere dünya genelinde büyük prestije ve deneyime sahip. Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik şirketi arasında 33 Türk firması var. Bu alanda 56 firması listede bulunan Çin'den sonra 2'nci sıradayız"
     (Sürecek)
    
    
     yayıncı: Ali Bayaslan

Bu haberi 87 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir