Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın: "Türk Bankacılık sektörü, TİM'in, devletin, 2023…

  • Yazı boyutu
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın:
  "Türk Bankacılık sektörü, TİM'in, devletin, 2023…

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın: "Türk Bankacılık sektörü, TİM'in, devletin, 2023 hedefinin geçekleşmesi için gereken kredi hacmini sağlama gücüne ve yetkinliğine sahiptir" -"Türk bankacılık sektörünün bugün itibariyle geldiği nokta yaklaşık 750 milyar lira nakit kredi. GSYH'nin yüzde 54'üne kadar bir kredi hacmine yaklaşmış durumdayız. Kredilerin mevduata oranı yüzde 100'ü bulmuş durumda. Kur artışından arındırıldığında sektörün kredi büyümesi yüzde 24 civarında"

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Türk Bankacılık sektörünün, TİM'in, devletin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi gereken kredi hacmini sağlama gücüne ve yetkinliğine sahip olduğunu söyledi.
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde ihracatçıların sorunlarının dinlenilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Hüseyin Aydın, dış ticaret pazarının daraldığını, cadı kazanına döndüğünü ve rekabetin çok daha güçlü hale geldiğini belirterek, daha çok enerji harcanması gerektiğini ve bunun da farkında olduklarını ifade etti.
     Türk bankacılık sektörünün, TİM'in, devletin 2023 hedefinin gerçekleşmesi için kredi hacmini sağlama gücüne ve yetkinliğine sahip olduğunu söyleyen Aydın, "Mevcut öz kaynaklarımız, mevcut sermaye yapımız bunu rahatlıkla yerine getirecek konumdadır" dedi.
     Ekonomi yönetimin aldığı önlemlerin bankacılık sektörünün kredi hacmine yönelik kısıtlamalarının herkes tarafından bilindiğini anımsatan Aydın, şunları kaydetti:
     "Bütün bunlara rağmen Türk bankacılık sektörü bugün itibariyle geldiği nokta yaklaşık 750 milyar lira nakit kredi. GSYH'nin yüzde 54'üne kadar bir kredi hacmine yaklaşmış durumdayız. Kredilerin dörtte üçü TL cinsinden açılan krediler. Kredilerin mevduata oranı yüzde 100'ü bulmuş durumda. Kur artışından arındırıldığında sektörün kredi büyümesi yüzde 24 civarındadır. Türkiye ekonomisinin büyümesi devam ettikçe sektörün kredi büyümesi de devam edecektir."
     İhracat kredileri ve diğer bütün kredilerde olduğu gibi maliyet unsurlarının farkında olduklarının altını çizen Aydın, "Bunların aşağı çekilmesi hususunda biz de TİM de gerekli bütün gayreti göstermeye devam edeceğiz. Birliğimiz ihracatın finansmanında kredilerin artırılması, maliyetinin düşürülmesi, vadenin uzatılması, değişen pazar yapısına uygun yeni ürün ve hizmetlerin oluşturulması konusunda elinden gelen bütün gayreti göstermeye devam edecektir."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir