Türkiye Azerbaycan Gürcistan İş Forumu -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Türkiye, Ermenistan'a koymuş…

  • Yazı boyutu
Türkiye Azerbaycan Gürcistan İş Forumu
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Türkiye, Ermenistan'a koymuş…

Türkiye Azerbaycan Gürcistan İş Forumu -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Türkiye, Ermenistan'a koymuş olduğu tavrı sonuna kadar sürdürecektir" -"Azerbaycan'ın hassasiyeti bizim hassasiyetimiz, sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Ermenistan'ın, Azerbaycan topraklarındaki işgali sona erinceye kadar Türkiye Ermenistan'la hiçbir diplomatik ilişkiye girmeyecektir" -"Bu forum bir 'Üç Deniz Projesi'dir. Hazar Denizi, Karadeniz ve Akdeniz'i birleştirerek tüm dünyaya açılıyoruz" -"Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan olarak adeta bir serbest ticaret alanı oluşturmak istiyoruz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin, Ermenistan'a koymuş olduğu tavrı sonuna kadar sürdüreceğini belirterek, "Azerbaycan'ın hassasiyeti bizim hassasiyetimiz, sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Ermenistan'ın, Azerbaycan topraklarındaki işgali sona erinceye kadar Türkiye Ermenistan'la hiçbir diplomatik ilişkiye girmeyecektir" dedi.
     Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK organizasyonunda ilki 15 Şubat 2012'de Tiflis'te gerçekleştirilen Türkiye Azerbaycan Gürcistan İş Forumu'nun ikincisi Ekonomi Bakanı Çağlayan, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Vera Kobalia ve Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev ve iş adamlarının katılımıyla Kars'ta yapıldı.
     Bakan Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, üç ülkenin ekonomisinin geliştirilmesi adına başlatılan Forumun ikincisini yapmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
     Forumun Kars'ta yapılıyor olmasının tesadüf olmadığını dile getiren Çağlayan, Kars'ın, tarihi ipek yolunun en uğrak noktalarından biri olduğunu ifade etti.
     Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı projesinin sadece üç ülkeyi bağlamakla kalmayıp, kıtaları ve dünyayı birbirine bağlayacağını vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Üç ülkenin bir çok ortak noktası var. Dünyanın ciddi bir darboğazdan geçtiği bir ortamda şükürler olsun ki Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan, büyümede dünya rekorları kırıyor. Azerbaycan'ın elde ettiği başarılar için başta sayın cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i, Gürcistan için de sayın Saakaşvili'yi tebrik ediyorum. Üç ülkenin toplam milli geliri 850 milyar dolardır. Nüfus toplamları 90 milyondur. Üç ülkenin toplam dış ticaret hacmi 430 milyar dolardır. Türkiye'nin Azerbaycan'la olan dış ticaret hacmi geçen yıl itibariyle 3,5 milyar dolar, Gürcistan'la olan dış ticaret hacmi 1,5 milyar dolardır. Yani Türkiye'nin Azerbaycan ve Gürcistan'la olan toplam ticareti 5 milyar dolar, Gürcistan'ın Azerbaycan'la olan ticaret hacmi olan 800-850 milyon doları da eklediğinde üç ülkenin toplam ticaret hacmi 6 milyar dolar. İyi ama yeterli değil. 430 milyar dolar toplam dış ticaret hacmine sahip olan üç kardeş, dost ülke arasındaki ticaret hacmini değil 6 milyar dolar, 16,26,36,46,56,66 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz."
    
     -"Türkiye, Ermenistan'a koymuş olduğu tavrı sonuna kadar sürdürecektir"-
    
     Türkiye Azerbaycan Gürcistan İş Forumu'nun aslında bir "Üç Deniz Projesi" olduğunu belirten Çağlayan, Hazar Denizi, Karadeniz ve Akdeniz'i birleştirerek tüm dünyaya açıldıklarını söyledi.
     Türkiye'nin, bölgedeki barışın ve huzurun sonuna kadar yanında olacağını vurgulayan Çağlayan, "Türkiye, Ermenistan'a koymuş olduğu tavrı sonuna kadar sürdürecektir. Azerbaycan'ın hassasiyeti bizim hassasiyetimiz, sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Ermenistan'ın, Azerbaycan topraklarındaki işgali sona erinceye kadar Türkiye Ermenistan'la hiçbir diplomatik ilişkiye girmeyecektir. Çünkü biz dedik ki iki millet bir devletiz. Türkiye, sadece Azerbaycan'da değil, dünyanın neresinde olursa olsun aynı anlayışa sahiptir. Türkiye, barış ve huzuru bozmak isteyenlerin her zaman karşısında olmuştur ve olacaktır" diye konuştu.
    
     -"Serbest ticaret alanı oluşturmak istiyoruz"-
    
     Üç ülke arasındaki yatırımların da her geçen gün arttığını belirten Çağlayan, Azerbaycan'ın Türkiye'de 3 milyar dolar yatırımının olduğunu, ancak bunun 10'larca milyar dolara kadar çıkabileceğini ifade etti.
     Bakan Çağlayan, özellikle Socar'ın yaptığı yatırımları çok önemsediklerini bildirdi.
     Gürcistan ile Türkiye arasındaki yatırımların da giderek arttığını anlatan Çağlayan, bunları daha üst noktalara çıkarmak istediklerini söyledi.
     Forumun ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çağlayan, Socar'ın, Petkim'e 2018 yılına kadar yapacağı 17 milyar dolarlık yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.
     Üç ülkenin de temennisinin, var olan işbirliğini daha da artırmak olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan olarak adeta bir serbest ticaret alanı oluşturmak istiyoruz. Bu anlamda Gürcistan'la serbest ticaret anlaşmamızı bitirdik. Azerbaycan'la da tercihli ticaret anlaşmamızı yaptığımız takdirde, belli ürünlerde belli gruplarda gümrüklerimizi de önemli bir hale getirerek bir gümrük alanı, bir serbest ticaret alanı oluşturacağız" şeklinde konuştu.
    
     -"Üç ülkenin de alt yapıya yatırım yapması önemli"-
    
     Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Vera Kobalia da tüm dünyanın çok önemli ekonomik zorluklardan geçtiğini, ancak üç ülkenin de sergilediği büyük ekonomik performansla tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi.
     Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kobalia, hükümetlerin arasında önemli bir işbirliği olduğunu ifade etti.
     Söz konusu projeyi çok önemsediklerini anlatan Kobalia, "Üç ülkenin de alt yapıya yatırım yapması çok önemli. Çünkü bu alt yapıyı kullanacağımız, güçlü olduğumuz çok güçlü sektörlerimiz var. Bu güçlü yanlarımızı daha da güçlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz" dedi.
    
     -"Üç ülke arasındaki işbirliği, tüm dünyayı kıskandıracak düzeyde"-
    
     Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev de bugünkü Forumun Azerbaycan'da çok büyük ilgi gördüğünü bildirdi.
     Foruma katılan Azerbaycanlı iş adamlarının işbirliğine hazır olduğunu dile getiren Mustafayev, üç ülke arasında olan işbirliğinin, tüm dünyayı kıskandıracak düzeyde olduğunu ifade etti.
    
     -"Demiryolu projesi Kars'ın can damarıdır"-
    
     Kars Valisi Ahmet Kara da Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin Kars'ın can damarı olduğunu söyledi.
     Kars'ın gelişmesi için söz konusu projenin büyük önemi olduğunu vurgulayan Kara, projenin, üç ülke arasındaki ticareti de hızla geliştireceğini ifade etti.
    
     -"Kafkasya'nın önemi gittikçe artıyor"-
    
     TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı ise Kafkasya'nın öneminin gittikçe arttığını bildirdi.
     Artan dünya nüfusunun yol açtığı enerji ve tarımsal ürün talebinin, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın bulunduğu coğrafyaya önemli avantajlar getirdiğini belirten Yardımcı, bu avantajlardan yararlanmak için bir an önce akılcı projeler ve planlar geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
     Türkiye'nin ekonomik performansı ve izlediği politikalarla dünyada önemli bir ülke konumuna ulaştığına dikkati çeken Yardımcı, üç ülkenin ortak geleceği için Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında güçlü bir birliktelik oluşturulacağına inandığını ifade etti.
     Yardımcı, Türkiye'deki gümrük kapılarının yenilenmesi için önemli çalışmalar yaptıklarını da belirterek, Gürcistan'da ve Azerbaycan'da da benzer projeler yürütebileceklerini sözlerine ekledi.
     Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan ve beraberindekiler, Kars'ta Socar'ın yaptığı 24 derslikli, 200 yataklı öğrenci pansiyonu ve yaklaşık 15 milyon liralık keşif bedeli olan Haydar Aliyev Endüstri Meslek Lisesi'nin inşaatını inceledi.
     Çağlayan, okulu çok beğendiğini belirterek, "Haydar Aliyev'in adı burada sonsuza kadar yaşayacak" dedi.
    
    
    

Bu haberi 287 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir