"Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın girişimcilik merkezi oluyor" -Avrupa, Orta Doğu ve…

  • Yazı boyutu
"Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın girişimcilik merkezi oluyor"
  -Avrupa, Orta Doğu ve…

"Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın girişimcilik merkezi oluyor" -Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi'ndeki başarılı girişimcileri bir araya getirmeyi amaçlayan EO Türkiye, bölgenin merkezi olarak çalışmalarını sürdürecek

Dünyanın en büyük üç iş ağı arasında yer alan, merkezi ABD'de bulunan Dünya Girişimciler Organizasyonu'nun (Entrepreneurs' Organization - EO) Türkiye ofisi açıldı.
     Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi'ndeki başarılı girişimcileri bir araya getirmeyi amaçlayan EO Türkiye, bölgenin merkezi olarak çalışmalarını sürdürecek.
     Yapılan açıklamaya göre, 40 ülkede 8 binden fazla üst düzey girişimcinin yer aldığı dinamik ve global bir girişimcilik ağı olan EO'nun Türkiye'deki temsilcisi olan EO Türkiye faaliyetlerine başladı.
     EO Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi'ndeki başarılı girişimcileri bir araya getiren merkez ofis olarak çalışmalarını sürdürecek.
     EO Türkiye Başkanı ve Mobilera Holding Üst Yöneticisi (CEO)'su Ferda Kertmelioğlu da, Merkezi ABD'nin başkenti Washington DC'de bulunan EO'nun 1987 yılında kurulduğunu ve üyelerinin kendilerini geliştirmelerini ve birbirlerine destek olmalarını sağlayan bir platform olduğunu vurguladı.
     Kertmelioğlu, "Dünyanın en etkili girişimci birliğini oluşturmak vizyonu ile 25 yıl önce kurulan EO, bugün 65 çalışanı ve 40 ülkenin 121 şehrinde 8 binden fazla üyesi ile çalışmalarını sürdürüyor" bilgisini verdi.
     Girişimcileri öğrenme ve büyüme olgularıyla tanıştırma misyonuyla hareket eden bir organizasyon olduklarını dile getiren Kertmelioğlu, küresel çaptaki en büyük üç iş ağından biri olan EO'nın verdiği eğitimlerle girişimcilere hiç durmaksızın yol gösterdiklerini ve girişimcilerin birbirlerinden öğrenerek daha büyük başarılara imza atmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.
    
     -"Küresel çaptaki girişimcilik bilgi birikimi Türkiye'deki girişimcilere aktarılacak"-
    
     Kertmelioğlu, bu hedefler doğrultunda hayata geçirilen EO Türkiye'nin sadece Türkiye'de değil, EMEA Bölgesi'ndeki girişimcileri bir araya getiren, iş hayatının yanı sıra sosyal ve aile hayatlarında da üyelerine destek olan bir sivil toplum kuruluşu olmayı amaçladıklarına dikkati çekti.
     EO Türkiye'nin, EO'nun küresel çaptaki girişimcilik bilgi birikiminin ve deneyimlerinin Türkiye'deki girişimcilere aktarılmasında kilit rol oynayacağına inandıklarını ifade eden Kertmelioğlu, şunları kaydetti:
     "Elbette ülkemizin başarılı girişimcilerinin deneyimlerinin küresel EO ağı ile paylaşılması da öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu sayede, hem yurt dışındaki girişimcilere Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini direkt olarak aktarabilmeyi hem de ülkemizdeki girişimcilik kültürüne yönelik değer yaratılmasını hedefliyoruz.
     EO'nun 25. yıl kutlamaları kapsamında 19-23 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul'da önemli bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Farklı ülkelerden 700'den fazla etkili karar verici girişimciyi İstanbul'da buluşturacak olan 2012 EO University Event İstanbul Organizasyonu'nun hem Türkiye'deki girişimcilik ikliminin duyurulması hem de ülkemizin tanıtımı anlamında önemli ve etkin bir rol üstleneceğine inanıyorum."
     EO Türkiye'nin, Türkiye'nin de verdiği potansiyel güç ile EMEA Bölgesi'nde öncü ve örnek bir ofis olacağını vurgulayan Kertmelioğlu, başarılı girişimcileri EO ailesinin bir parçası olarak görmekten mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi.
    
     -Türkiye Global Girişimcilik Monitörü içinde değil-
    
     Türkiye'deki girişimciliği de değerlendiren Kertmelioğlu, Global Girişimcilik Monitörü (GEM) verilerine göre Türkiye'nin G20 içinde yer almadığını ifade etti. Kertmelioğlu, "GEM'de 45 ila 48. sıralardayız. Global Girişimcilik Endeksi rakamlarına göre 71 ülke arasında 43'üncü, Global Rekabetçilik Endeksi'nde ise 139 ülke arasında ancak 61'inci sırada yer alabiliyoruz. Ancak Türkiye sahip olduğu potansiyel itibariyle önümüzdeki dönemde mutlaka daha üst basamaklara tırmanacaktır" değerlendirmesini yaptı.
     Kertmelioğlu, Türkiye'nin girişimciler için büyük fırsatlar bulundurduğunu belirterek, "İlk etapta akla gelenler arasında bilgiye dayalı teknoloji, e-ticaret, mobil yaşam alanlarında büyük girişimcilik fırsatları bulunuyor. Bunun yanı sıra yeşil ekonomi, mikro biyoloji, savunma sanayi, güvenlik gibi stratejik öneme sahip sektörler ve başta finans ile turizm olmak üzere servis sektörünün de ön plana çıktığını belirtmek gerekir" görüşünü dile getirdi.
     Bu arada, EO'ya üyeliğin sadece davet ile gerçekleştirildiği ve üyelerin yıllık gelirinin en az 1 milyon dolar olan bir ticari kuruluşun sahibi, ortağı ya da hissedarı olmaları gerektiği belirtildi. Ortalama gelirleri 17,3 milyon dolar seviyesinde bulunan EO üyeleri, dünya çapında 150 milyar dolarlık ciro yaptığı da kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir