Türkiye, Asya Pasifik Perakende Sektörü Liderlerini ağırlıyor -2013 yılında "Perakende Strateji"…

  • Yazı boyutu
Türkiye, Asya Pasifik Perakende Sektörü Liderlerini ağırlıyor
  -2013 yılında "Perakende Strateji"…

Türkiye, Asya Pasifik Perakende Sektörü Liderlerini ağırlıyor -2013 yılında "Perakende Strateji" toplantısı ilk kez Türkiye'de yapılacak

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği'nin (AMPD) üyesi olduğu ve her yıl bir kez toplanan Asya-Pasifik Perakende Dernekleri Federasyonu (FAPRA) üyesi derneklerinin başkanları bu yıl İstanbul'da bir araya geldi.
     Asya-Pasifik bölgesinde yer alan 17 ülkenin perakende sektörü derneklerini bir araya getiren çatı kuruluş FAPRA'nın 2 yılda bir düzenlediği perakende sektörü organizasyonu Asya Pasifik Perakendeciler Fuarı (APRCE), geleneksel olarak kongre öncesindeki Başkanlar Toplantısı'nı APRCE'in yapılacağı ülke olan Türkiye'de gerçekleştirdi. Başkanlar Toplantısı'nda hem Federasyon kendi konularını ele aldı, hem de başkanlar düzeyinde kongre ile ilgili çalışmalar ve mekanlar yakından incelendi. Bu toplantı öncesinde, FAPRA ve Singapur Perakende Derneği (SRA) Başkanı Dato'Dr. Jannie Chan, AMPD Yönetim Kurulu ve APRCE dönem Başkanı Mehmet Nane ve Avustralya, Çin, Japonya, Kore, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Vietnam ve Tayland ülkelerinin perakende dernek başkanlarının katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.
     Yapılan basın açıklamasında konuşan FAPRA ve Singapur Perakende Derneği (SRA) Başkanı Dato Dr. Jannie Chan, "Asya- Pasifik olarak baktığımızda öncelikle Asya Pasifik bölgesinde giderek zayıflayan perakendecilik faaliyetleri neticesinde bir araya geldik. Bir araya gelen derneklerin birbirlerinden bir şeyler öğrenmeleri ve aynı zamanda deneyimlerini paylaşmak ve destek olmaları adına birlikte büyüme adına böyle bir oluşuma adım atıldı" dedi.
     İlk kongreyi Asya bölgesi perakendecileri olarak 1983 yılında Tokyo'da gerçekleştirdiklerini söyleyen Chan, "1989 yılında 4. toplantıyı federasyon formatında yaparak perakendeciliği daha güçlü bir ses haline getirmeye çalıştık. Asya Federasyonu olarak ilk adımları attık. 17 farklı ülkede perakende dernekleri işbirliğine gitti. 2006 yılında daha geniş bir açılımla FABRA'ya dönüştük. Aynı tarihlerde daimi bir sekretarya oluşturarak federasyonun faaliyetlerine destek verilmeye çalışıldı. Bugün burada FABRA olarak birbirimizle olan ilişkileri iyileştirme çabası içindeyiz" diye konuştu.
     Chan, "Tüm amacımız Asya- Pasifik alanındaki uygulamaların neler olduğu farklı uygulamalar neticesinde perakendecilik sektörü nasıl bir artış kaydediyor, bunlara dikkati çekmek, ekonomik ve sosyal anlamda ve vatandaşların yaşam koşulları anlamında perakendecilik endüstrisinin oynadığı önemli role dikkati çekmektir" dedi.
     Chan, burada çok önemli bir istihdamdan da bahsetmiş olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Perakendecilik sektörü baktığımızda halihazırda faaliyet gösteren bütün sektörlere hizmet vermektedir. Burada özellikle APRCE olarak adlandırdığımız geçen yıl da Singapur'da gerçekleşen Asya- Pasifik Perakendecileri Toplantısının bir sonraki ayağı İstanbul'da gerçekleşecek. Bir sonraki APRCE'nin İstanbul'da düzenlenecek olmasını doğunun ve batının kesiştiği noktasında en iyi uygulamaları bir araya getirme anlamında çok önemli görmekteyiz. Böylelikle delegasyonla birlikte hep birlikte büyüyeceğiz."
     AMPD Yönetim Kurulu ve APRCE dönem Başkanı Mehmet Nane ise "Biz Türk perakendecisi olarak böyle çok özel bir grubu ülkemizde ağırlamaktan çok memnunuz. FAPRA'ya ülkemiz 2004 yılında üyelik başvurusunda bulundu. 2010 yılında da yapılan bir oylama sonucunda FAPRA başkanlığının ülkemize geçmesi hakkını kazandık. 2011 APRCE başkanlığını Singapur'dan devraldık. 2013 Eylül ayında APRCE'yi Türkiye'de yapacağız ve toplantı sonunda federasyon başkanlığını devir alacağız" dedi.
     Perakendenin gelişmekte olan ülkeler için çok önemli bir sektör olduğuna değinen Nane, şunları kaydetti:
     "Perakende istihdam ağırlıklı bir sektör ve istihdamın gelişmesi açısından Dünya Bankası ve IMF'nin desteklediği ana sektörlerin başında gelen bir alan. Perakendenin diğer bir kazancı özellikle gelişmekte olan ülkelerde kayıt içi ekonomiye geçiş ve eğitim verme alanındadır. Sağladığı ek eğitim, istihdam, kayıt dışılığın önlenmesi ve çalışan için de baktığımızda sosyal güvenlikli çalışma imkanı sunması perakendeyi önemli bir sektör haline getiriyor."
    
     -"Asya-Pasifik ülkeleri, dünya perakende cirosunun 5 trilyon avroluk kısmını yapmakta"-
    
     Nane, 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, perakende sektörünün dünyada 14 trilyon 400 milyar dolarlık bir ciroya sahip olduğunu ve FAPRA üyelerinin bu cironun 5 trilyon avroluk kısmını gerçekleştirdiğini bildirdi.
     Mehmet Nane, "2013 yılında Türkiye'de düzenlenecek fuarda FAPRA içinde ilk defa yapılacak olan 'Perakende Stratejik' toplantısı yapılacak ve biz toplantının ana teması olarak 'Yeni dünya, yeni perakende, yeni tüketici'yi almıştık. 2013 İstanbul fuarında dünya perakende stratejisi yazılacak. Büyük ülkelerden bakan seviyesinde, müsteşar seviyesinde, bu stratejinin oluşmasına katkı sağlanacak" dedi.
     Fuarda yapılacak toplantılarda 4 bacağı bir araya getireceklerini söyleyen Nane, bunların devlet, özel sektör, akademi dünyası ve sivil toplum kuruluşları olacağını, bu tarafların görüşlerini alarak geleceğe yönelik perakende stratejisinin oluşmasını sağlayacaklarını belirtti.
     Nane, Türkiye'nin 180 milyar dolarlık bir perakende cirosuna sahip olduğunu, bu büyüklüğün yüzde 38'inin organize ve geri kalanının konvansiyonel yani bireysel yapıdan oluştuğu bilgisini aktardı.
     Nane, "Türkiye, Asya açısından baktığımızda en batı noktasında, Avrupa açısından baktığımızda en doğu noktada. Yani Asya ile Avrupa'nın geçiş noktası. Gelecek yıl yapılacak toplantıda bir ilk olacak olan Avrupa perakendeciler ile alışveriş merkezlerini de Türkiye'ye davet edeceğiz. Türkiye'de bir ilk olacak olan Avrupa ile Asya'yı Türkiye'de buluşturacağız. Bu durum artık Türkiye'nin perakendede söz sahibi olabileceğini, gerek ürünleri ile gerek hizmetleriyle gerek markalarıyla bir noktaya geldiğinin güzel bir göstergesidir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir