Türkiye-ABD İş Birliği Günler Eskişehir Buluşması -ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone:…

  • Yazı boyutu
Türkiye-ABD İş Birliği Günler Eskişehir Buluşması
  -ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone:…

Türkiye-ABD İş Birliği Günler Eskişehir Buluşması -ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone: -"ABD Hükümeti, stratejik olarak işletme fırsatları için dünyayı gözden geçirmiştir ve yapılan pek çok araştırma sonrasında Türkiye'yi, ticaret ve yatırım bakımından en yüksek 7 ülkeden biri olarak belirlemiştir" -"(ABD ile Avrupa Birliği arasında ticaret ve yatırım ortaklığını nasıl artırabiliriz-) diye düşünürken ABD şunun farkında; Türkiye, Gümrük Birliği anlaşmasıyla beraber Avrupa'nın bir parçasıdır"

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "ABD Hükümeti, stratejik olarak işletme fırsatları için dünyayı gözden geçirmiştir ve yapılan pek çok araştırma sonrasında Türkiye'yi, ticaret ve yatırım bakımından en yüksek 7 ülkeden biri olarak belirlemiştir" dedi.
     Ricciardone, Eskişehir Sanayici ve İş Adamları Derneği'nce (ESİAD) kentteki bir otelde düzenlenen "Türkiye-ABD İş Birliği Günleri Eskişehir Buluşması" etkinliğinde yaptığı konuşmada, 1990'lı yılların ortalarında Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemeler yapmak üzere geldiği Eskişehir'in büyüyüp geliştiğini görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.
     Türkiye ile ABD arasında ticaret ve yatırım anlamında çok ciddi bir potansiyel bulunduğuna dikkati çeken Ricciardone, bu durumun, iki ülkenin büyük iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının baş başa vermesiyle daha da artacağına inandığını bildirdi.
     ABD'nin, Eskişehir'i oldukça önemli bir konumda gördüğünü dile getiren Ricciardone, şöyle devam etti:
     "Hükümetlerimiz birlikte çok çalıştığı ve özel sektör giderek daha önemli hale geldiği için iki ülke arasında ticaret ve yatırım konusunda atılımlar yapılmaktadır. Başkanımız Barack Obama, 2009'un nisan ayında Türkiye'ye geldiğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ticaret ve iş birliği konularında görüşmüştü. Bunun aynı zamanda savunma konusunda da yansımaları olmuştur. Başkanımızın ziyaretinden sonra ABD'nin Türkiye'ye ihracatı yüzde 65, Türkiye'nin ABD'ye ihracatı da yüzde 75 artış göstermiştir. Bu konuda çalışmak istiyoruz. Başkanımızın ikinci döneminde bunu daha fazla zorlamaya karar verdik. 'Ticaretimizi iki katına çıkarabilir miyiz-' diye çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'nin, dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girme azmi ve 2023 yılına kadarki hedeflerini takdir ediyoruz. Yatırım bakımından iki taraflı ilerlememiz gerekmektedir."
    
     -"Yolumuzdaki bütün engelleri kaldırmak istiyoruz"-
    
     Türkiye'de 200 dolayında ABD'li şirketin faaliyet gösterdiği bilgisini veren Ricciardone, şirketlerin sayısının 2007'den itibaren önemli oranda artış gösterdiğini anlattı.
     Ricciardone, ABD'nin büyük firmalarının Türkiye'ye gelmesini istediklerine işaret ederek, "Türkiye'ye geldiğimden bu yana son iki yıldır bazı büyük firmalarımız buraya geldi. Bu durum, yüksek kaliteli ABD firmalarının Türkiye'de daha fazla iş yapmak istediğini, Türkiye'yi keşfetmek istediğini göstermektedir" diye konuştu.
     Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geçmiş yıllara oranla daha karlı olduğunu söyleyen Ricciardone, şunları kaydetti:
     "Sadece ABD, Türkiye'ye gelmiyor. Tabiri caizse Türkiye de ABD'yi ele geçiriyor. Bu başarıları da kutlarım. Türkiye ile ABD'lileri bir araya getiren pek çok dernek ve iş birliği forumu var. Bütün bu kurum ve kuruluşlar, iş yapmayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu konuda yolumuzdaki bütün engelleri kaldırmak istiyoruz. ABD Hükümeti, stratejik olarak işletme fırsatları için dünyayı gözden geçirmiştir ve yapılan pek çok araştırma sonrasında Türkiye'yi, ticaret ve yatırım bakımından en yüksek 7 ülkeden biri olarak belirlemiştir. Bunların arasında Avrupa'daki tek ülke, Türkiye'dir. 'ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında ticaret ve yatırım ortaklığını nasıl artırabiliriz-' diye düşünürken ABD şunun farkında; Türkiye, Gümrük Birliği anlaşmasıyla beraber Avrupa'nın bir parçasıdır."
     Ricciardone, ABD ile Eskişehir'deki büyük firmaların temsilcilerini, ABD'de bir araya getirmeyi ve Eskişehir'in ABD'de tanıtımını hedeflediklerini sözlerine ekledi.
     Etkinliğe, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael Lally, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, ESİAD Başkanı Aydın Bandırma ile çeşitli firmaların temsilcileri katıldı.
    
    
    

Bu haberi 318 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir