Türkiye-ABD Çalışma Yemeği -ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank: "Türkiye küresel bir…

  • Yazı boyutu
Türkiye-ABD Çalışma Yemeği
  -ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank:
  "Türkiye küresel bir…

Türkiye-ABD Çalışma Yemeği -ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank: "Türkiye küresel bir ekonomik oyuncu olarak yerini aldı"

ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank, "Türkiye küresel bir ekonomik oyuncu olarak yerini aldı" dedi.
     "Türkiye-ABD Çalışma Yemeği"nde konuşan Blank, ticari ilişkileri geliştirmek için her iki tarafın da çok iyi çalıştığını ifade ederek, "Türkiye küresel bir ekonomik oyuncu olarak yerini aldı. İyi biliyorsunuz ki, 2011 yılında Türkiye'nin büyüme hızı yüzde 8'in üzerindeydi. Türkiye en büyük 16. ekonomiyi oluşturuyor şu anda. G-20'nin de OECD'nin de aktif üyesi. Obama'nın da söylediği gibi model ortaklığımızın geliştirilmesi için yeni yöntemler buluyoruz" dedi.
     Blank, Türkiye- ABD arasındaki ticari, ekonomik ve diplomatik ilişkilerin önem kazandığını belirterek, "Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, diplomatik ilişkiler ülkelerimiz arasında çok önemli. Tabii ticari ve ekonomik ilişkimizi geliştirmemiz de aynı şekilde önemli. Ticari ilişkimizi stratejik düzeye yükseltmiş durumdayız. Bunun için yarın Ankara'da Türk liderlerle görüşeceğiz" dedi.
     Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği fırsatlarının olduğuna dikkati çeken Blank, şöyle devam etti:
     "Daha pozitif bir gündemle ekonomik büyümeyi oluşturacağız ve refahı paylaşacağız. Stratejik odaklanmamızın nedeni de, kamu ve özel ortaklıklarımızın çok yoğun bir şekilde güçlü bir diyalog oluşturmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Buna öncelik vermeye devam edeceğiz. İkili ticaretimizin meyvesi olarak ticaret hacmimiz 20 milyar dolara yükseldi. Özellikle 2012 yılında Türkiye'nin ABD'ye ihracatı güçlendi. Her ay yarım milyar dolardan fazla arttı. Türkiye-ABD İş Konseyi bu ivmeyi elde etmemize yardımcı oluyor. Şimdi artık bu ortaklığımızı ticaretin de ötesine götürmek konusunda çalışmamız lazım. Özellikle de daha güçlü ve daha odaklı ikili yatırım yapmamız lazım. ABD şirketleri doğrudan doğruya milyarlarca dolar yatırım yaptılar Türkiye'ye" şeklinde konuştu.
     2011 yılında ABD, Türkiye'de 5. en büyük yatırımcı oldu. ABD'deki Türk yatırımcıları ise 1 milyar doların altında kalıyor. İyi haber şu ki giderek daha fazla sayıda Türk işletmesi ABD'yi bundan sonraki yatırım alanları olarak seçmelerinin yararlarını görüyor. Ama bundan da ötesini yapmak istiyoruz. 'Select USA' adlı bir kuruluş ABD dışındaki olan ama ABD'de yatırım yapmak isteyen şirketleri desteklemektedir. Select USA adlı kuruluş sayesinde Türkiye'deki bürolarımız Türk işletmelere, Türk yatırımcılara yardımcı olacaktır. Şuna da dikkat çekmek isterim ki, eğer ABD'de Türk yatırımını artırsak, bunun sayesinde daha fazla Türk ihracatı da olacaktır ABD'ye. Çünkü yatırımla, ihracat arasında çok yakın bir ilişki vardır. Şimdiye kadar örnekler var. Örneğin bir Türk kiremit şirketi bu konuda çalışmalar yapmıştır. Indiana'dan bir grup Türkiye'ye gelerek, Indiana'da yeni bir kiremit imalat kuruluşu oluşturmayı düşünmektedirler. Bu yaklaşık 12 milyon dolarlık bir yatırım yapmaktadır. Bunun gibi pek çok başarı öyküsüne ihtiyacımız var. Mesajım çok net, sizlerin ABD'de yatırımlarınızı memnuniyetle karşılayacağız. Birlikte daha ileriye gidebiliriz. Birlikte örneğin en iyi altyapıyı yapabiliriz. Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyabiliriz. Yeni ortaklıklar oluşturarak ekonomik istikrarı Ortadoğu'daki ülkelere de götürebiliriz. Önümüzdeki güçlükleri de fırsatları da önümüzdeki iki gün içerisinde ele almayı umut ediyorum."
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir