Türkiye-ABD Çalışma Yemeği -ABD Başkanı Obama'nın Ticaret Özel Temsilcisi Kirk: -"Türkiye'nin AB…

  • Yazı boyutu
Türkiye-ABD Çalışma Yemeği
  -ABD Başkanı Obama'nın Ticaret Özel Temsilcisi Kirk:
  -"Türkiye'nin AB…

Türkiye-ABD Çalışma Yemeği -ABD Başkanı Obama'nın Ticaret Özel Temsilcisi Kirk: -"Türkiye'nin AB ile bir gümrük birliği anlaşması var. Bu anlaşma serbest dolaşım anlaşmasının yapılmasını güçleştiriyor biraz. AB ile ABD kendi arasında daha kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmaya çalışıyor. Bunu gerçekleştirdiğimizde Türkiye ile daha rahat bir ticaret anlaşması gerçekleştirilecektir" - ABD Ticaret Bakanı Vekili Blank: "ABD ile Türkiye arasındaki ticaret giderek gelişiyor. Bununla birlikte çok değişik sektörlerde ticaret yapma olasılığı artıyor. Bu sektörlerden bir tanesi altyapı. Bunu enerji takip ediyor. Aynı zamanda havacılık ve ulaştırma alanında da çok büyük fırsatlar var"

ABD Başkanı Obama'nın Ticaret Özel Temsilcisi Ron Kirk, Türkiye'nin AB ile bir gümrük birliği anlaşması olduğunu bunun da serbest dolaşım anlaşmasının yapılmasını güçleştirdiğini belirterek, "AB ile ABD kendi arasında daha kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmaya çalışıyor. Bunu gerçekleştirdiğimizde Türkiye ile daha rahat bir ticaret anlaşması gerçekleştirilecektir" dedi.
     "Türkiye-ABD Çalışma Yemeği"nin ardında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) TOBB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Başkanı Obama'nın Ticaret Özel Temsilcisi Ron Kirk ve ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Kirk, "Türkiye ile ABD arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi çok isteniyor fakat serbest ticaret anlaşması bir türlü imzalanmıyor. Bunun nedenleri nedir-" sorusuna şöyle cevap vardi:
     "Öncelikli olarak bu kadar önemli bir toplantı için burada olmaktan mutluluk duyduğumuzu belirteyim. Yarın Ankara'da olacağız. Türkiye'nin AB ile bir Gümrük Birliği anlaşması var. Bu anlaşma serbest dolaşım anlaşmasının yapılmasını güçleştiriyor biraz. AB ile ABD kendi arasında daha kapsamlı bir ticaret anlaşması yapmaya çalışıyor. Bunu gerçekleştirdiğimizde Türkiye ile daha rahat bir ticaret anlaşması gerçekleştirilecektir. Ticaret anlaşması yapılmadan önce bizim ekonomik ve stratejik anlamda yapılacak çok somut adımlar var. Önce bu adımları atacağız. Bu adımlar serbest ticaret anlaşmasının ön adımları olacak."
     "Amerikalı iş adamları Türkiye'de özellikle hangi sektörde yatırım yapmak istiyor ve Türkiye'nin Rusya ve Çin ile ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz-" sorusuna ise Kirk, şöyle cevap verdi:
     "Türkiye'nin diğer ülkelerle ilişkileri bizi kaygılandırmıyor çünkü bu durum Türkiye ile ABD ticaret ilişkilerini de geliştiriyor. Türkiye'nin çok istikrarlı olması ve çok açık bir ekonomiye sahip olması Türkiye'yi Amerikalı iş adamları gözünde cazip hala getiriyor. Bunda Türkiye'nin jeopolitik konumu da önem taşıyor. ABD, Türkiye'nin konumunu kullanarak Rusya gibi ülkelere de açılabileceğini düşünüyor."
     Aynı soruya ABD Ticaret Bakanı Vekili Blank, "ABD ile Türkiye arasındaki ticaret giderek gelişiyor. Bununla birlikte çok değişik sektörlerde ticaret yapma olasılığı artıyor. Bu sektörlerden bir tanesi altyapı. Bunu enerji takip ediyor. Aynı zamanda havacılık ve ulaştırma alanında da çok büyük fırsatlar var" diye cevap verdi.
     Blank, "Üçüncü ülkelerle olan ilişkiler ve Suriye'de yaşananların ekonomik ve ticari ilişkilere yansıması ne olur-" sorusuna, "Yarınki toplantıda üçüncü ülkelerde neler yapabileceğimizi konuşacağız ve üçüncü ülkelerle ticaret fırsatlarını ele alacağız. Suriye ve bölgedeki gelişmelere Türkiye ve ABD'nin birlikte hareket etme gibi bir konumu var. Türkiye ile zaten çok güçlü olan diplomatik ilişkilerimizi güçlendirmeye ekonomik ilişkilerimiz de yardımcı olacaktır. ABD'ye yapılacak Türk ihracatını artırma konusunda ne yapabiliriz- Bunu sormak lazım. Türk hükümetini tebrik etmek istiyorum ABD'ye yapılması planlanan ihracatı artırma konusunda yaptıklarından dolayı. 6 eyaletten oluşan bir strateji uyguladı. Türk firmaları sektörel bazda bir araştırma yapmalı. Aslında yatırım ile ihracat arasında çok yakın bir korelasyon var" şeklinde cevap verdi.
     Aynı soruya karşılık Kirk, şunları kaydetti:
     "Bizim amacımız ABD'nin ihracatını artırmaktır. Böylece yeni iş sahası yaratmış oluruz. İthalat her zaman kötü bir şey demek değildir. Mesela havacılık sektörüne yaptığınız yatırım ve ABD'den aldığınız uçaklar sayesinde turizminizi geliştiriyorsunuz. Konuya sadece bir ihracat eksiği ya da açığı olarak bakmamak lazım. Mesela biz size uçak satıyoruz. Ama bizde de kültürel ve tarihi yerler yok sizdeki gibi biz de size geliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir