Türkiye-ABD Çalışma Yemeği -ABD Başkanı Barack Obama'nın Ticaret Temsilcisi Kirk : "Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
Türkiye-ABD Çalışma Yemeği
  -ABD Başkanı Barack Obama'nın Ticaret Temsilcisi Kirk :
  "Türkiye'nin…

Türkiye-ABD Çalışma Yemeği -ABD Başkanı Barack Obama'nın Ticaret Temsilcisi Kirk : "Türkiye'nin çok ciddi bir rolü ve çok önemli bir konumu var. Türkiye istikrar ve demokrasi açısından, ekonomik refah açısından, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da bir lider" "Türkiye son derece önemli bir deniz feneri gibidir. Bize bu bölgede ışık tutmaktadır. Pek çok insanın istikrara ihtiyaç duyduğu bu bölgede bir istikrar feneridir. Bunu hatırlatmak gerekir"

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ticaret Temsilcisi Ron Kirk, "Türkiye'nin çok ciddi bir rolü ve çok önemli bir konumu var. Türkiye istikrar ve demokrasi açısından, ekonomik refah açısından, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da bir lider" dedi.
     "Türkiye-ABD Çalışma Yemeği"nde konuşan Ron Kirk, "Şimdiki temsilcilerin içerisinde de kabineden 12 temsilci, çeşitli ajanslardan temsilciler bulunmakta. Biz bu ilişkiye çok değer veriyoruz. Hep beraber büyümek ve refaha ulaşmak istiyoruz. Sadece Amerikan ve Türk hakları için söylemiyorum bunu. Türkiye'nin çok ciddi bir rolü ve çok önemli bir konumu var. Türkiye istikrar ve demokrasi açısından, ekonomik refah açısından, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da bir lider" ifadelerini kullandı.
     ABD ve Türkiye arasında 60 yıldır süregelen üst düzey ortaklığın ileriye götürülmesini amaçladıklarını vurgulayan Kirk, "Bir iki hafta önce, Washington'da Amerikan-Türk İş Konseyi'nin bir toplantısı yapıldı. Amacı da bizim ticaretin önündeki engelleri yıkmamız için, çareler bulabilmemiz, alternatifleri bulabilmemizdi. Türkiye'ye ilk kez gelme fırsatım oldu. İstanbul'a ilk kez geliyorum" dedi.
     Kirk, Türkiye'nin bölgesindeki rolüne dikkati çekerek, "İstanbul her zaman için Avrupa ve Asya'nın tam merkezinde bulunmuştur. Türkiye son derece önemli bir deniz feneri gibidir. Bize bu bölgede ışık tutmaktadır. Pek çok insanın istikrara ihtiyaç duyduğu bu bölgede bir istikrar feneridir. Bunu hatırlatmak gerekir" şeklinde konuştu.
     Ron Kirk sözlerine şu şekilde devam etti:
     "Bu girişim bundan iki yıl önce başladı. Bütün bu gerginliklerden önce iki lider çok akil bir şekilde iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın artırılması gerektiğinin altını çizdiler. Bu iki yıl içerisinde, her iki ülkenin birbirlerine olan ticareti ve yatırımı konusunda yönlü bir trend yaşandı. Türk dostlarımız çoğu zaman bize şunu hatırlatıyorlar; iki ülke arasında bazı engeller var. Ancak Türkiye satın aldığı büyük kalemleri düşünecek olursak, yatırımlar aslında son derece iyi bir şekilde gidiyor. Siz Boeing'den bir uçak alıyorsunuz, çok daha fazla insan Türkiye'ye geliyor. Bu ülkede, bu şehirde, bu bölgelerde harcamalar yapıyorlar. Böyle de bakmak lazım. Biz bunun gidiş dönüşü olan bir yol olduğunu düşünüyoruz. Sayın Başkan Obama ticaret politikasında Türkiye'nin en önemli ortaklardan biri olduğunu her zaman söylemiştir."
     ABD'nin Türkiye'den öğrenebileceklerinin olduğunu kaydeden Kirk, "Bunun gerçek bir ortaklık olması lazım. Dünyanın en eski demokrasisine, en büyük ekonomisine sahibiz ve bundan da gurur duyuyoruz. Ama yapabileceğimiz, öğrenebileceğimiz çok şey var. Türkiye'nin son derece dinamik ve hızla büyüyen ekonomisinden çıkarılacak dersler var" dedi.
     ABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişkinin artırılması gerektiğini vurgulayan Kirk, "Türk iş çevrelerinin Amerikan piyasalarına daha fazla nüfuz edebilmesi için neler yapılacağına dair bizim de gösterebileceğimiz şeyler var. Ama bu öğrenme süreci karşılıklı. Bizim stratejik, ekonomik ve ticari ortaklık konusunda gösterebileceklerimiz aslında önümüzde ne tür engel varsa bunları yıkmakla başlamalı. Bizim böyle bir fırsata sahip olmamızın değeri çok büyük. İş çevrelerini temsil eden değerli liderlerle bir araya geldiğimiz zaman, umuyoruz ki bize açıkça ticaret ve yatırımın önündeki engelleri dile getireceksiniz. Bu karşılıklı ortaklıklar şeklinde olabilir, nitelikli sanayi bölgeleri şeklinde olabilir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir