Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi -Türk-İş Başkanı Kumlu: -"Sesimizin Brüksel'de, Berlin'de,…

  • Yazı boyutu
Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi
  -Türk-İş Başkanı Kumlu:
  -"Sesimizin Brüksel'de, Berlin'de,…

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi -Türk-İş Başkanı Kumlu: -"Sesimizin Brüksel'de, Berlin'de, Lahey'de, Paris'te duyulmadığını ifade etmek isterim" -"Avrupa'da sosyal haklar törpüleniyor"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Başkanı ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Mustafa Kumlu, Avrupa Birliği (AB) ile vize sorunu konusunda "Sesimizin Brüksel'de, Berlin'de, Lahey'de, Paris'te duyulmadığını ifade etmek isterim" dedi.
     Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 31. Toplantısı, AB Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Staffan Nilsson'ın katılımıyla gerçekleşti.
     Toplantıda konuşan Kumlu, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin olumlu yönde gelişimi açısından umutlarını kaybetmek istemediklerini belirterek, bu noktada sürece hız ve etkinlik kazandırılması, ilişkilerin canlandırılması gerektiğini dile getirdi.
     Kumlu, komite olarak iktisadi, siyasi ve sosyal pek çok konunun değerlendirildiğini ifade ederek, "Ama ne yazık ki, bir vize konusunda bile henüz çözüm sağlanamamış, Türk vatandaşlarının vize almadan AB üyesi ülkelere gitmesi olanaklı hale getirilmemiştir. Bu çileye son verilmesi yönünde, KİK'in bizimle aynı düşüncede olduğunu biliyor, bugüne kadar verdikleri destek nedeniyle komitenin Avrupa kanadına teşekkür ediyoruz. Ancak sesimizin Brüksel'de, Berlin'de, Lahey'de, Paris'te duyulmadığını ifade etmek isterim" diye konuştu.
     Pozitif gündem ile kamuoyuna verilen umudun boşa çıkarılmaması gerektiğini düşündüklerini belirten Kumlu, bazı AB üyesi ülkelerin çeşitli nedenlerle Türkiye-AB katılım müzakerelerine engel olmaktan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.
     "Buna AB içinde izin verilmesini anlamakta güçlük çekiyor, iyi niyetten uzak bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz" diyen Kumlu, Türkiye ve Avrupa vatandaşlarının çıkar ve geleceğini ortak olarak gördüklerini vurguladı.
     Kumlu, Yaşanan ekonomik sorunların derinleşerek devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Avrupa'da sosyal haklar törpüleniyor. AB'nin yaşlanma, büyüme ve istihdam sorunu çözümsüz bir noktaya doğru ilerliyor. Bu gidişle AB'nin emeklilik sistemi bugün değilse yarın çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak.Bu durum sadece Avrupa'yı değil, Türkiye'deki ve tüm dünyadaki sosyal hakları olumsuz etkileyecektir. AB'nin genişlemesinin, AB ekonomisine neler getirdiğini de hepimiz bilmekteyiz. Türkiye'nin üye olmasıyla birlikte AB ekonomisinin ulaşacağı dinamizmi ihmal edemeyiz."
    
     -"İlkbaharda Türkiye için yeni fasıllar açılabilir"-
    
     AB-Türkiye Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Arno Metzler de bugünlerde vize konusunda ilerleme olduğunu belirterek, "27 Avrupa ülkesi bir süreç üzerinde anlaşmıştır. O da tasarıda bir yol haritası olacağıdır. Tabii burada bir anlaşmanın da imzalanması söz konusu. Ümit ediyoruz. Tüm bunlar anlayışla Türk ortaklarımız ve dostlarımız tarafından kabul edilecektir" diye konuştu.
     İlkbaharda Türkiye için yeni fasılların açılacağını tahmin ettiğini belirten Metzler, o zaman belli bir duraklama döneminden sonra tekrar ilerlemeler kaydedilebileceğini söyledi.
     Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilig ise Türkiye'de hem işveren konfederasyonları hem de işçi sendikalarının ortak paydada buluşarak bir çok reform gerçekleştirdiğini kaydetti.
     Avrupa Birliği'nin ekonomiyi batırdığını, Türkiye'nin ekonomisinin ise yukarıya doğru gittiğini ifade eden Kudatgobilig, "AB, 5 dönemdir hiç bir fasıl açmadı, 18 tane aptal sebepten dolayı kapatılmış fasıllar var" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir