"Türkiye AB fonlarını en iyi kullanan ülke"

  • Yazı boyutu
"Türkiye AB fonlarını en iyi kullanan ülke"

AB Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Özcan:"AB fonları konusunda yanlış algı var, Türkiye kaynağı en iyi kullanan ülke"

Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Bülent Özcan, kamuoyunda bilinenin aksine Katılım Öncesi Programlar'da öngörülen AB fonlarını en iyi kullanan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu kaydetti.
     Ekonomi Muhabirleri Derneği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, AB fonları hakkında bilgi veren Özcan, Türkiye'nin iki ana kanaldan AB projelerinden destek sağladığını ifade etti. Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın(IPA) aday ülkeler tarafından kullanıldığını belirten Özcan, 2007-2013 döneminde IPA'da 11 milyar avro fon olduğunu, bunun 4,9 milyar avroluk kısmının Türkiye'ye tahsis edildiğini bildirdi.
     Özcan, genel fonlarda ise sadece aday ülkelerin değil, AB üyelerinin de proje sunduğuna ve daha büyük rekabet olduğuna dikkati çekerek, bu kaynaklardan da Türkiye'nin aktif biçimde yararlandığını vurguladı.
    
     -Kamuoyunda yanlış algı var-
    
     Özcan, AB fonları konusunda kamuoyunda yanlış bir inanış olduğuna işaret ederek, "AB fonları konusunda yanlış algı var, Türkiye Hırvatistan ile birlikte kaynağı en iyi kullanan ülke" değerlendirmesinde bulundu.
     Proje uygulama dönemi ile kaynakların kullanım döneminin birebir örtüşmediğini ifade eden Özcan, 2007-2013 arasında uygulanacak bir projenin sonuçlarının en erken 2015 yılında alınabildiğini, dolayısıyla 2013 yılında bu projeyle ilgili kaynak kullanımına yönelik verilerin doğruları yansıtmadığını, aslında daha yüksek olan oranların düşük göründüğünü kaydetti.
    
    
    


Bu haberi 492 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir