Türkiye 2012 yılı fındık rekolte tahmini -Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Başaran:…

  • Yazı boyutu
Türkiye 2012 yılı fındık rekolte tahmini
  -Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Başaran:…

Türkiye 2012 yılı fındık rekolte tahmini -Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Başaran: "Türkiye genelinde yaklaşık 600 ila 650 bin ton civarında bir rekolteyi bekliyoruz"

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, bu yıl Türkiye genelinde yaklaşık 600 ila 650 bin ton civarında bir fındık rekoltesi beklediklerini söyledi.
     Başaran, AA muhabirine, Akçakoca Ziraat Odası olarak, yaklaşık 8 yıldır rekolte çalışmasına tarım teşkilatı ile beraber katıldığını, bu yıl da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ile beraber 3 grup şeklinde Akçakoca ve bölgesinde rekolte çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Batı Karadeniz Bölgesi'nde geçen yıla oranla rekolte olarak artış olduğunu vurgulayan Başaran, "Elimize gelen verilere baktığımız zaman, 200 ile 205 bin ton civarında bir fındık rekoltesi olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye genelinde ise yaklaşık 600 ila 650 bin ton civarında bir rekolteyi bekliyoruz" dedi.
     Piyasadaki fiyatların, piyasanın arz talebi dışında, değişik faktörlerin etkisiyle oluşan fiyatlar olduğunu hatırlatan Başaran, şunları kaydetti:
     "Sezon fiyatını 5.5 civarında olmasını bekliyoruz. Bu fiyatın oluşumuna katkı sağlamaları için de üreticinin fındığı birden pazara indirmemesini rica ediyoruz. Üretici ihtiyacı kadar satmalıdır. Fiyat 3 yıldan bu yana arz talep durumuna göre belirlendiği için, piyasaya ne kadar az fındık getirilirse fiyat o kadar yüksek olacaktır. Bunun bilincinde olunmalıdır."
     Başaran, üreticilere fındığı zamanında toplamaları konusunda uyarılarda bulunarak, üreticilerin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin belirlediği zaman içinde hasatın başlamasında fayda olacağını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 228 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir