Türkiye 12. Enerji Kongresi ve Sergisi -TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı: -"Dünyanın bir…

  • Yazı boyutu
Türkiye 12. Enerji Kongresi ve Sergisi
  -TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı:
  -"Dünyanın bir…

Türkiye 12. Enerji Kongresi ve Sergisi -TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı: -"Dünyanın bir tarafında ekonomik kriz, diğer tarafta siyasi kriz var. Belirsizlik petrol fiyatlarını yükseltiyor. Yükselen fiyatlar ekonomiler için risk oluşturuyor"

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, dünyanın bir tarafında ekonomik diğer tarafta ise siyasi krizin yaşandığını belirterek, "Belirsizlik petrol fiyatlarını yükseltiyor. Yükselen fiyatlar ekonomiler için risk oluşturuyor" dedi.
     Fındıklı, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi tarafından ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye 12. Enerji Kongresi ve Sergisi'nin açılışında, dünyada enerji talebinin artmaya devam edeceğini ifade ederek, bu artışın Çin, Hindistan ve Türkiye'de daha da fazla olacağını söyledi.
     Mevcut durumun gelecekte petrol, doğalgaz ve kömürün önceliğini kaybetmeyeceğini gösterdiğini dile getiren Fındıklı, şöyle konuştu:
     "Gelecek 50 yıl içinde doğalgaz ve kömür öne çıkacak, yenilenebilir kaynaklar da buna eklenecek. Günümüzde doğalgaz altın çağını yaşıyor. Doğalgaz ve kaya gazı üretim ve tüketiminin artması yönünde beklentiler bulunuyor. Dünyanın bir tarafında ekonomik kriz diğer tarafta siyasi kriz var. Belirsizlik petrol fiyatlarını yükseltiyor. Yükselen fiyatlar ekonomiler için risk oluşturuyor. İthal edilen her enerji kaynağı ekonomilere yük getiriyor."
     Enerjiye talebin azalmasının üretimde de azalma anlamına geleceğine işaret eden Fındıklı, ekonomik nedenlerle özelikle Avrupa'da ülkelerin yatırımların dondurulması ya da enerji politikalarını gözden geçirme yoluna gittiğini kaydetti.
     Fındıklı, Türkiye'nin hem kendi hem de çevre ülkelerinin enerji arz güvenliği için önemli bir ülke olmaya devam edeceğini vurgulayarak, "Enerji tüketimi bir yaşam standardı olarak görülüyor. Bugün kullanılan enerji kaynaklarının karbon salınımı yüksek. Avrupa'daki ekonomik durgunluk karbon salınımı konusunda yeterince istekli olmayan ülkeleri daha da ilgisiz yaptı. Avrupa'da emisyon miktarlarından bahseden ülke kalmadı" diye konuştu.
    
     -"Doğalgaz iletim hatlarında eksiklik var"-
    
     Dünya Enerji Konseyi Asya-Avrupa Direktörü Slav Slavov da ülkelerin güvenilir ve sabit fiyatlarla enerji kaynaklarına sahip olmayı istediğini ifade ederek, ülkelerin enerji arz güvenliğini sağlamaya yoğunlaştığını söyledi.
     Enerjide artan talebin üretilmesi kadar iletilmesinin de önemli olduğuna dikkati çeken Slavov, enerjinin ihtiyaç duyulan yerlere sorunsuz aktarılması için iletim alt yapısında yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.
     Slavov, dünyada petrol ağırlıklı enerji kullanımının yaygın olmasına karşın doğalgazın bölgesel bir piyasaya sahip olduğuna işaret ederek, "Hazar Havzası'ndaki doğalgazın ihtiyaç duyulan ülkelere aktarılması için güney gaz koridorunun gözden geçirilmesi gerekli. Türkiye ile Bulgaristan, Bulgaristan ile Yunanistan arasında doğalgaz iletim hatlarında eksiklik var. Bunun dışında, Gazprom'un gaz fiyatını petrole endekslemesi ciddi maliyetler oluşturuyor" dedi.
    
     -"Enerji tasarrufu topluma benimsetilmeli"-
    
     Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden ise Dünya Enerji Konseyi tarafından 3 yılda bir düzenlenen kongrenin 2016'daki ev sahipliğini İstanbul'un kazandığını anımsattı.
     Etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadıklarını belirten Özden, etkinliğe dünyanın dört bir yanından sektör aktörü yaklaşık 7 bin kişinin katılmasının beklendiğini kaydetti.
     Enerji tasarrufu ve verimliliğinin bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden Özden, bunun toplumun tamamının benimsetilmesinin gerekliliğine dikkati çekti.
     Enerji tasarrufu adı altında yapılan bazı çalışmaların ticarileşmeye başladığına işaret eden Özden, binaların mantolama çalışmalarının tasarruf amacından uzaklaşmaya başladığını, bu işlemin gereklerine uygun olarak yapılması gerektiğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir