Turkcell yatırımcısı Privy Council'den gelecek kararı bekliyor

  • Yazı boyutu
Turkcell yatırımcısı Privy Council'den gelecek kararı bekliyor

Turkcell yatırımcısı Privy Council'den gelecek kararı bekliyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören Turkcell hisselerinin yatırımcısı İngiliz Yüksek Mahkemesi Privy Council'in, Çukurova Holding ve Rus Altimo arasında devam eden dava ile ilişkin kararını bekliyor.
     Privy Council, altı yıldır Turkcell'in büyük hissedarlarından Çukurova Holding ve Rus Alfa Gruba bağlı Altimo arasında devam eden yüzde 13,8 hisseye ilişkin davanın yeni oturumuna bugün saat 12.30'da Londra'daki İngiliz Yüksek Mahkemesi'nde başlanacağını açıkladı.
     Geçen ayki oturumda Privy Council, Altimo'nun Turkcell hisselerine el koyma hakkına sahip olduğunu ancak Çukurova'nın koşulları karşılayıp krediyi geri ödemesi durumunda hisselerini geri alması için olanak tanınması kararının ardından 11,85 lira seviyelerinden sert bir şekilde düşüşe geçen Turkcell hisseleri 10,70 liraya kadar gerilemişti.
     Bu seviyelerden tekrar yükselişe geçen Turkcell hisseleri kayıplarının tamamını geri alarak 12,10 liraya kadar yükseldikten sonra bugün 11,90 - 12,00 lira arasında dengelendi.
     Mahkeme 30 Ocak tarihindeki kararında hisselerini geri alma fırsatı verecek hükmü belirlemek için yeterli bilgiye sahip olmadığını, bu nedenle taraflardan daha fazla bilgi istediğini, daha sonra bir karar daha alacağını açıklamıştı.
     Bugün saat 15.00'e kadar Privy Council'in nihai kararını açıklaması bekleniyor. Analistler karar ne olursa olsun, Turkcell'de belirsizliğin ortadan kalkmasına yönelik açıklama ve atılacak adımların hissenin performansını pozitif yönde etkileyebileceğini kaydediyor.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir