Turkcell ve Özyeğin Üniversitesi'nin Girişim Fabrikası 1 yaşında -Turkcell Genel Müdür…

  • Yazı boyutu
Turkcell ve Özyeğin Üniversitesi'nin Girişim Fabrikası 1 yaşında
     -Turkcell Genel Müdür…

Turkcell ve Özyeğin Üniversitesi'nin Girişim Fabrikası 1 yaşında -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar: -"Türkiye'nin gelecekte bölgede etkin bir inovasyon noktası haline gelmesini hedefliyorsak, Girişim Fabrikası gibi modelleri daha da güçlendirmemiz ve Türkiye'nin farklı noktalarına yaygınlaştırmamız lazım"

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, "Türkiye'nin gelecekte bölgede etkin bir inovasyon noktası haline gelmesini hedefliyorsak, Girişim Fabrikası gibi modelleri daha da güçlendirmemiz ve Türkiye'nin farklı noktalarına yaygınlaştırmamız lazım" dedi.
     Turkcell ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle geçen yıl hayata geçirilen "Girişim Fabrikası", birinci yılını kutluyor.
     Yeni girişimlerin "ölüm vadisi" adı verilen dönem boyunca hayatta kalarak ticari olarak güçlü hale gelmesinin sağlandığı Girişim Fabrikası'nın yeni işleyiş modelinin tanıtıldığı toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, Turkcell'in uzun süredir girişimci yatırımcı ekosisteminin gelişimine önem verdiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "İş ortaklarımız ve paydaşlarımızla beraber bu alanda önemli bir farkındalık geliştirmeyi ve girişimcilerimizin gelişimini destekleyerek toplumsal ve ekonomik katma değer yaratmayı hedefliyoruz. Kurucu ortağı olduğumuz Girişim Fabrikası'nın bir yıl gibi kısa bir sürede girişimcilik ekosisteminin önemli merkezlerinden biri haline gelmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. İnanıyoruz ki burada filizlenen inovatif düşünceler ve genç girişimler, Türkiye'nin teknolojik atılımında önemli rol oynayacak. Yeni destekçileriyle daha da güçlenen Girişim Fabrikası ve burada çalışmalarını sürdüren girişimcilerimiz önümüzdeki dönemde tüm Türkiye'ye örnek olacak başarı öyküleri yazacak. Türkiye'nin gelecekte bölgede etkin bir inovasyon noktası haline gelmesini hedefliyorsak, Girişim Fabrikası gibi modelleri daha da güçlendirmemiz ve Türkiye'nin farklı noktalarına yaygınlaştırmamız lazım."
     Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin de Girişim Fabrikası'nda yürüttükleri İş Hızlandırma Programı'nın altı ay sürdüğünü ve dört aşamadan oluştuğunu belirterek, şöyle konuştu:
     "Bu programın temel amacı teknolojilerin ticarileşme sürecinde yer alan ve ölüm vadisi olarak adlandırılan ürün prototipinden satışa geçiş arasındaki süreçte başlangıç aşamasındaki fikirlerin şirketleşmesini sağlamak. Şu anda on üç girişimin çalışmalarını sürdüğü Girişim Fabrikası'na yapılan başvurular ön inceleme sonrasında artık bir de Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilecek.
     Girişim Fabrikası'nda bu yıl gerçekleştirdiğimiz bir diğer değişiklik de program ve sınıf yöntemi oldu. Artık girişimcilerle tanışma sürecinin ardından hep birlikte bir kampa girecek ve projelerinin prototipini gerçekleştirerek ticarileşme aşamasına geçeceğiz. Bunun yanı sıra projeleri kabul edilen tüm girişimcilere düzenli bir çalışma programı da uygulayacağız. Girişim Fabrikası, program kapsamında girişimcinin fikrini gerçekleştirmesi için gereken tüm destekleri içeriyor. Çekirdek sermayeden mentorluk programına, avukatlık hizmetlerinden ofis alanı gibi temel desteklere, patent/teşvik başvuruları danışmanlığından mali müşavirlik danışmanlığı gibi ileri seviye desteklere kadar çeşitli destekler bulunuyor. Bundan böyle, programa kabul edilen girişimlere 15 bin - 30 bin lira arasında bir çekirdek sermaye desteği sağlanacak ve uzun vadede Girişim Fabrikası için çekirdek sermaye fonu kurulması planlanıyor."
     Fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak ve girişimciliğe destek vermek amacıyla Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell işbirliğiyle hayata geçen Girişim Fabrikası, birinci yaşında yeni sponsorları Tahincioğlu Holding ve Doğa Girişim'in katılımıyla daha da büyümeyi hedefliyor.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir