Turkcell Superonline'dan anlaşma -Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan: -"Tata…

  • Yazı boyutu
Turkcell Superonline'dan anlaşma
     -Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan:
     -"Tata…

Turkcell Superonline'dan anlaşma -Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan: -"Tata Communications, Deutsche Telekom, Amerikalı Inteliquent gibi dünyanın önde gelen Tier-1 telekom operatörleri ile iş birlikleri yaptık" -"Yaptığımız işbirlikleri hem iş ortaklarımıza, hem bize hem de ülkemize büyük değer katıyor. Böylece İstanbul bölgenin internet üssü haline geliyor"

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Tata Communications, Deutsche Telekom, Amerikalı Inteliquent gibi dünyanın önde gelen Tier-1 telekom operatörleri ile iş birlikleri yaptıklarını belirterek, "Yaptığımız işbirlikleri hem iş ortaklarımıza, hem bize hem de ülkemize büyük değer katıyor. Böylece İstanbul bölgenin internet üssü haline geliyor" dedi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, dünyanın önde gelen operatörleriyle doğrudan erişim anlaşmaları yaparak internette ülkeler arası sınırları kaldıran ve "vizesiz internet" dönemini başlatan Turkcell Superonline, İstanbul'u internetin yeni üssü haline getiriyor.
     Türkiye'nin komşularının sınırlarına kadar genişleyen internet ağı ve sınır bağlantıları üzerinden Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki telekomünikasyon hizmetleri ve transit data trafiğinin taşınmasında önemli rol oynayan Turkcell Superonline, İran, Irak, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs gibi bölge ülkelerinin internet erişim ihtiyaçlarını karşılayan kritik bir operatör konumuna geldi.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Capacity Eurasia Konferansı'nın Avrasya'nın önde gelen global ve bölgesel operatörleri arasında mevcut iş bağlantılarını geliştirmek ve yeni iş fırsatları yaratmak için önemli bir platform olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Bizler, Türkiye'nin telekom şirketleri olarak bu etkinliğin İstanbul'a gelmesi için uzun zamandır çalışmalar yürütüyoruz. Bu sene ikincisi düzenlenen ve bizim bu sene de ana sponsorlardan biri olduğumuz Capacity Eurasia Konferansı'nda dünyanın dört bir yanından gelen operatörler, İstanbul'da bizleri dinliyor. Bu da Türkiye'nin bölgedeki önemini daha net ortaya koyuyor. Türkiye'de henüz fiber internet konuşulmazken, Turkcell Superonline olarak bu yola çıktığımızda hedefimiz, sadece Türkiye'ye fiber optik yatırımı yapmak değil, aynı zamanda İstanbul'u dünyanın internet üssü haline getirmekti. Uluslararası operatör olmak için çalışmalarımıza başladığımız zaman 'İpek Yolu'nu fiber yoluna dönüştüreceğiz' dedik. Bunu da 4 yılda 1,5 milyar TL yatırımla kurduğumuz fiber optik ağımız üzerinden, Ortadoğu ve Avrupa'da gerçekleştirdiğimiz iş birliklerimizle gerçeğe dönüştürüyoruz."
     Erkan, dünyanın önde gelen operatörleri ile doğrudan erişim anlaşmaları yaparak ülkeler arası sınırları kaldıran Turkcell Superonline'nın 9 yurt dışı sınır çıkış noktası üzerinden sağladığı uluslararası bağlantılar ile artık daha hızlı ve kesintisiz bir internet erişimi sunduğunu anlatarak, "Başta Almanya Frankfurt POP noktamız olmak üzere Avrupa'daki en önemli internet trafiği değişim noktaları olan Sofya, Londra ve Amsterdam ile bağlantılar yaptık. Ayrıca bu noktalardaki önemli içerik ve servis sağlayıcılarıyla yapmış olduğumuz doğrudan erişim (peering) bağlantıları ile bireysel, kurumsal ve toptan müşterilerimizin internet erişim hızlarını ve kalitelerini artırdık, 'vizesiz internet' dönemini başlattık" ifadelerini kullandı.
     Erkan, açıklamasına şöyle devam etti:
     "Komşu ülke sınırlarına kadar genişleyen fiber altyapımız ve sınır bağlantılarımız üzerinden Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki telekomünikasyon hizmetleri ve transit data trafiğinin taşınmasında önemli rol oynuyoruz. Başta İran, Irak, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs olmak üzere bölge ülkelerin internet erişim ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir operatör konuma yükseldik. Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki iletişimde üstlendiğimiz önemli rol ile başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin global telekomünikasyon networkünün önemli bir çekim ve kesişim merkezi olmasını sağlıyoruz."
    
     -Tier-1 telekom operatörleriyle iş birliği-
    
     Erkan, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen dünyanın en büyük şebekelerini işleten başta Tier-1 operatörler olmak üzere birçok operatörün ve servis sağlayıcının Türkiye ve bölgesel pazarlara giriş ve yatırım planlarını desteklediklerini belirterek, Turkcell Superonline olarak yaptıkları işbirliği anlaşmaları ile dünya çapında faaliyet gösteren çok büyük network'lere İstanbul'dan doğrudan erişimler sağladıklarını kaydetti.
     Murat Erkan, "Tata Communications, Deutsche Telekom, Amerikalı Inteliquent gibi dünyanın önde gelen Tier-1 telekom operatörleri ile işbirlikleri yaptık. Yaptığımız işbirlikleri hem iş ortaklarımıza, hem bize, hem de ülkemize büyük değer katıyor. Böylece İstanbul bölgenin internet üssü haline geliyor" dedi.
    
     -"İpek yolunu fiber yoluna dönüştürme"-
    
     Bölgede 5 ülkeden 7 operatörle bir araya gelerek gerçekleştirdikleri RCN projesini "İpek yolunu fiber yoluna dönüştürme" stratejisinin en önemli parçası olarak gördüklerini ifade eden Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Projeyi hayata geçirdiğimizde İstanbul'dan Ortadoğu'ya kadar uzanan karasal, korumalı bir rota ve yedekli altyapı üzerinden erişim sağlayacağız. Böylece kendi network'ünü Ortadoğu'daki körfez ülkelerine kadar genişletmiş bir operatör olarak, bölgesel erişime çok büyük katkı sağlayacağız. Burada 2 milyar insanı birbirine bağlayacak, pürüzsüz, hızlı ve son teknolojiye sahip bir dijital otoban kuruyoruz. Türkiye bu dijital otoban sayesinde Avrupa, Asya ve Uzakdoğu'yu birleştiren stratejik bir köprü durumuna geliyor."
     Türkiye'nin bu otobanla sağladığı stratejik avantajı uluslararası arenada söz sahibi olan, ekonomiye de katkı sağlayan bir güce dönüştürmek istiyorsa, içeriği de buraya çekmek ve kaliteli içerik üretecek yeni projelere de destek olmak gerektiğine dikkati çeken Erkan, "Bu dijital otobandan veri akışı sırasında sadece geçiş ücreti almak ve bu şekilde kazanç ve verimlilik elde etmek uzun zaman alır. Bu otobanın üzerine katma değerli hizmetler yaratmak, yani içeriği de barındırmak çok önemli. Dünyada internetin en hızlı büyüdüğü bölgelerden biri şu anda Ortadoğu ama asıl içerik üreticileri batıda. Örneğin, Facebook, Youtube gibi büyük içerik sağlayıcılarını İstanbul'a getirmek istiyoruz. Türkiye, gerekli düzenlemelerin yapılması ile bu alanda da çok büyük başarılara imza atacaktır. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Böylece ülkemiz sadece bölgenin değil, dünyanın da önemli internet merkezlerinden biri haline gelecektir" tespitlerinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir