Turkcell Olağan Genel Kurulu ertelendi -Genel Kurulun açılabilmesi için hisselerin yüzde…

  • Yazı boyutu
Turkcell Olağan Genel Kurulu ertelendi
     -Genel Kurulun açılabilmesi için hisselerin yüzde…

Turkcell Olağan Genel Kurulu ertelendi -Genel Kurulun açılabilmesi için hisselerin yüzde 51'inin temsili gerekiyorken, söz konusu oran yüzde 16,71'de kaldı -Genel Kurul'a Turkcell Holding'i temsil eden ortaklar katılmadı -Turkcell, SPK Tebliği gereğince ataması gereken bağımsız üyeyi de atayamamış oldu

Turkcell'in bugün yapılması planlanan Olağan Genel Kurulu, yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle ertelendi.
     Genel Kurul'un açılabilmesi için hisselerin yüzde 51'inin Genel Kurul'da temsili gerekiyorken, söz konusu oranın yüzde 16,71'de kalması nedeniyle gerçekleştirilemeyen toplantı ertelendi.
     Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) kurumsal yönetim ilkelerine ilişkin tebliği gereğince, şirketlerin tebliğin bağımsız üyeye ilişkin kriterini 1 Temmuz'a kadar yerine getirmesi gerekiyor. Bu durumda Turkcell, 1 Temmuz'dan itibaren Yönetim Kurulu'nda en az 3 bağımsız üye bulundurulması zorunluluğunu, bu konudaki sürenin yarın itibariyle dolması nedeniyle yerine getirememiş oldu.
     Turkcell'in SPK'nın bağımsız üye zorunluluğuna uyması için zamanı kalmazken, bundan sonraki süreçte şirketin tebliğe uyamaması nedeniyle cezai yaptırıma uğrayabileceği, SPK'nın idari para cezası verme ya da kayyum atamasının söz konusu olabileceği belirtiliyor.
     Bu arada, yapılması planlanan Genel Kurul'a şirketin yüzde 51'ine sahip olan Turkcell Holding'i temsil eden ortaklar katılmazken, diğer ortakların geldiği öğrenildi.
     Şirketin olağan Genel Kurul Toplantısı'nın aynı yıl içinde yapılması gerekiyor.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir