Turkcell'li makineler arası iletişim, ülke ekonomisine 1 milyar lira kazandıracak

  • Yazı boyutu
Turkcell'li makineler arası iletişim, ülke ekonomisine 1 milyar lira 
kazandıracak

Turkcell'li makineler arası iletişim, ülke ekonomisine 1 milyar lira kazandıracak

Türkiye'nin ilk ve tek M2M Platformu'na sahip Turkcell, sunduğu çözümlerle ülke ekonomisine 1 milyar lira tasarruf sağlayacak.
     Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Turkcell, makineler arası iletişim (M2M) çözümleri ile hem ülke ekonomisine, hem de bu çözümlerden faydalanan müşterilerine önemli bir tasarruf olanağı sunacak. Kamuoyunda "Torba Yasa" olarak bilinen kanun değişiklikleri kapsamında gerçekleşen düzenlemeyle makinelerde kullanılan veri hatlarından alınan Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi'nin kaldırılmasına ilişkin karar 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girdi. İlgili kanunda düzenlemeye gidilmesiyle artık makineler arası veri aktarımında kullanılan SIM kartlardan 37 liralık Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi alınmayacak. Böylelikle, kullanıcıya büyük avantajlar sağlayan M2M çözümlerine yönelik ilginin artmasıyla işletmeler benzin tasarrufu yapabilecek, kayıp kaçak oranlarını düşük seviyelere çekebilecek, stok takibinde maliyetleri düşürebilecek, gıda bozulmalarını engelleyebilecek ve operasyonel verimlilik sağlayabilecek. Bu sayede yalnızca Turkcell çözümleriyle ülke ekonomisi adına sağlanan tasarrufun 2012'de 1 milyar TL'ye çıkması bekleniyor.
     Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, 2011 yılında, sundukları M2M çözümleri ile 317 milyon TL tasarruf sağladıklarını hatırlatarak, şu ifadelere yer verdi:
     "Makinelerin birbiriyle konuştuğu yeni dünyada, rekabet koşulları yeniden şekilleniyor. Ülkemizin bu rekabette öne çıkabilmesi için gereken altyapı ve koşulların oluşturulması kritik değerde. Turkcell olarak biz, makineler arası iletişim teknolojisine yaptığımız yatırımlarla üzerimize düşen görevi layığıyla yerine getirdik ve Türkiye'nin bu rekabet avantajını yaşamasına öncülük ettik. İlgili kanunda yapılan düzenleme ise, konuya ilişkin çok önemli bir adım. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bu teknolojide müşterinin vergi yükünün hafifletilmesi tüm taraflar açısından kazanç yaratacak bir gelişme. Artık daha fazla makine konuşacak kazanan Türkiye olacak. Turkcell olarak biz, abone sayısının artmasına paralel olarak yalnızca 2012 yılında M2M çözümlerimizle ülke ekonomisi lehine 1 milyar TL tasarruf sağlamayı hedefliyoruz."
     Kocabaş, bu düzenlemenin vergi gelirleri açısından da pozitif etki yaratacağını belirterek, "Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon uzaktan yönetilebilir makine potansiyeli var. Bu makinelerin düzenli birer vergi mükellefi haline getirilmesi maliyeye çok büyük gelir getirecektir. Bunun yanında özellikle çiftçi ve belediyeler bu yüksek teknolojiyle çok büyük zaman ve emek tasarrufu sağlayacaktır. Pazarın genişlemesi aynı zamanda uzaktan erişim makinelerini üretenler, bunları pazarlayanlar ve bunların üstünde uygulama geliştirenler açısından istihdam artışı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.
    
     -Turkcell'in M2M çözümleri-
    
     M2M teknolojisi, trafik sistemleri, ulaşım, lojistik, elektrik, su, doğalgaz sayaçları, akıllı şebekeler, güvenlik bağlantılı binalar, iklimlendirme sistemleri, uzaktan sağlık (teletıp), tıbbi otomasyon, akıllı tarım, görüntüleme ve kontrol sistemleri, ev aletleri, POS, ATM gibi pek çok alanda cihazların uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor.
     Turkcell, iş ortaklarıyla birlikte yaratıcı M2M çözümlerini hayata geçiriyor. Özel olarak geliştirilen M2M SIM kartlar, Akıllı Tarifeler ve Türkiye'de ilk ve tek olan Turkcell M2M Platform ile ileri teknolojinin sağlayacağı faydaya önayak oluyor. Turkcell'in M2M çözümleri, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri, Akıllı Araç ve Akıllı Bina olmak üzere dört ana başlık altında toplanıyor.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir