Turkcell'in kadın projeleri dünyaya örnek gösterildi -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray…

  • Yazı boyutu
Turkcell'in kadın projeleri dünyaya örnek gösterildi
     -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray…

Turkcell'in kadın projeleri dünyaya örnek gösterildi -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler: -"Kadınlarımıza daha iyi bir hayat sunmak, geleceğimizi, çocuklarımızı garanti altına almak demek"

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, "Kadınlarımıza daha iyi bir hayat sunmak, geleceğimizi, çocuklarımızı garanti altına almak demek" dedi.
     Turkcell açıklamasına göre, Turkcell, Birleşmiş Milletler Kadın Ofisi (UN Women) tarafından organize edilen "Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri - (Women's Empowerment Principles - WEPs)" etkinliğinde Türkiye'yi temsil etti.
     İsviçre ve Avustralya Hükümetleri'nin ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler'de bu sene 5. kez gerçekleşen oturumlarda, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, şirketin "kadın odaklı" öncü projelerini BM'ye üye ülke temsilcileri, iş dünyasının önde gelen isimleri, akademisyenler ve STK yöneticilerine aktardı.
     Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, "Kadınlarımıza daha iyi bir hayat sunmak, geleceğimizi, çocuklarımızı garanti altına almak demek. Her alanda fırsat eşitliği sağlamak için teknolojimizle, yarattığımız istihdamla, sosyal sorumluluk projelerimizle kadınların yanındayız" dedi.
     İki yıl önce "Kardelenlerimiz"i anlatmak için BM'de olduklarını anımsatan Öztürkler, geçen 2 yılda bile bu yönde birçok yeni projeye imza attıklarını ifade etti.
     Öztürkler, şunları kaydetti:
     "Dar gelirli girişimci kadınlarımıza destek vermek için hayata geçirdiğimiz ve teknolojimizle zenginleştirdiğimiz Ekonomiye Kadın Gücü projemiz, kadına yönelik şiddete 'dur' demek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'yla yaptığımız işler, İşte Eşitlik manifestosuna attığımız imza ile verdiğimiz söz ve şirket içinde yakaladığımız yüksek kadın çalışan oranı, kadın dostu İnsan Kaynakları uygulamalarımızla ülkemizde ve dünyada parmakla gösterilir hale geldik. Bugün 'Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye' bakış açımızla yeniden Birleşmiş Milletler etkinliklerinde Türkiye'yi temsil etmekten onur duyuyoruz"
     Açıklamaya göre, Türkiye'nin en önemli ve öncü sosyal sorumluluk projelerinden Kardelenler, bundan 13 yıl önce Turkcell tarafından, ailelerinin ekonomik yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amacıyla hayata geçirildi. Proje 2010 yılı mart ayında Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Pekin+15 etkinliği kapsamında, BM merkezinde düzenlenen panelde, örnek proje olarak dünyaya tanıtıldı. Kardelen bursuyla ODTÜ Uluslar arası İlişkiler 3. Sınıfta okuyan Güleser Çelik, panele konuşmacı olarak katılmış ve yaptığı konuşmanın ardından, BM-de staja kabul edilmişti.
     Kardelenler projesi kapsamında halen yılda 10 bin kızımıza burs sağlanıyor. Bugüne kadar verilen toplam burs sayısı 2013'te 100 bini geçerken, 28 bin öğrenciye ulaşıldı. Kardelen bursu ile okuyan öğrencilerden 15 bini lise mezunu olurken, 3 bin 500'ü üniversiteyi kazandı, 1.500'ü ise üniversiteden mezun oldu.
    
     -"Ekonomiye Kadın Gücü" ile hedef 100 bin kadına ulaşmak-
    
     Turkcell 2012 yılında, ekonomik üretime başlamak isteyen dar gelirli kadınlar için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile işbirliğine giderek cepten kalkınma seferberliği başlatmıştı.
     Ekonomiye Kadın Gücü adlı seferberlik sayesinde dünyada ilk defa bir mobil operatör, bir mikrofinans kuruluşuyla ortak "sosyal borçlanma" modelini hayata geçirmiş oldu. Turkcell'in teknolojisiyle güçlendirilen sosyal borçlanma modeli sayesinde dileyen herkes dar gelirli kadınlara 1 yıl vadeli borç verebiliyor ya da bağış yapabiliyor.
     Ekonomiye Kadın Gücü seferberliğinin hedefi 4 yılda 100 bin kadını ekonomiye kazandırmak. Turkcell projeye 400 bin lira katkı vererek başladı. Geçen ay yapılan Gala Gecesi'nde de 400 bin lira gelir elde edildi. Gecenin onur konuğu mikrokredi kavramının muciti ve bu fikriyle Nobel Ödülü'nü alan iktisatçı Prof. Muhammed Yunus oldu. Projeye destek vermeyen herkes operatörü ne olursa olsun, FON yazıp 5886'ya SMS gönderilerek proje havuzuna 5 lira bağış yapılabiliyor.
     Turkcell, proje kapsamında Anadolu'da 11 ili kapsayan bir eğitim programına başladı. Eğitim programı kapsamında kadın girişimcilere daha etkin ve başarılı bir iş hayatı için temel bilgiler veriliyor.
     Turkcell, geçen yıl Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ile el ele vererek, kadına yönelik şiddete karşı önemli adımlar attı.
     Türkiye'deki kadınların yüzde 39'unun hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kaldığı gerçeğini değiştirmek üzere "Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası"na start verildi. Sloganın 360 derecelik bir tanıtım stratejisi sayesinde toplumun çok büyük bir kesimine ulaşması sağlandı.
     Ayrıca kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye'nin her kesiminden öncü ve ünlü insanların katıldığı "Beyaz Kurdele" Gala gecesi düzenlendi. Yine 2012'dee Bakanlık ile kurulan işbirliği sonucunda, Turkcell Grup şirketlerinden Turkcell Global Bilgi Alo183 danışma hattını hayata geçirdi.
     Turkcell, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın "İşte Eşitlik Bildirgesi"nin hazırlanmasında da aktif bir rol oynadı ve bu platformun görsel kanallarını tasarlayarak insanlarla buluşturdu.
    
     -Turkcell'in kadın çalışan oranı sektör ortalamasını ikiye katlıyor-
    
     Turkcell, yüksek kadın çalışan oranıyla, hem iş dünyasında hem de telekom sektöründe öncü bir rol üstleniyor. Turkcell'de çalışanların yüzde 49,6'sı kadın iken, bu rakam sektörde yüzde 23'lere düşüyor. Özellikle Anadolu'nun dört bir yanına dağılmış çağrı merkezleri sayesinde, Turkcell kadın çalışma oranlarının çok düşük olduğu illerde bile bu eşitliği sağlamayı başarıyor. Turkcell yönetici kadrosunun yüzde 42'sinin kadın oluşu, her kademede sağlanan fırsat eşitliğinin önemli bir göstergesi.
     Şirket "kadın dostu" insan kaynakları uygulamalarıyla da kadın çalışanlarının gündelik hayatlarını kolaylaştırıyor ve güzelleştiriyor. Dileyen tüm çalışanlara Hayata Ait Programlar (HAP) kapsamında anneliğe hazırlık, hamileler için nefes teknikleri, ebeveyn olma sanatı eğitimleri veriliyor. Turkcell ayrıca 2-5 yaş arası çocuğu olan kadın çalışanlara kreş yardımında bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 105 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir