Turkcell Global Bilgi'ye dünya çapında bir ödül daha -Turkcell Global Bilgi ses teknolojileri…

  • Yazı boyutu
Turkcell Global Bilgi'ye dünya çapında bir ödül daha
     -Turkcell Global Bilgi ses teknolojileri…

Turkcell Global Bilgi'ye dünya çapında bir ödül daha -Turkcell Global Bilgi ses teknolojileri alanında dünya lideri kabul edilen Nuance tarafından "İnovasyon Ödülü"ne layık görüldü

Turkcell Global Bilgi ses teknolojileri alanında dünya lideri kabul edilen Nuance tarafından "İnovasyon Ödülü"ne layık görüldü.
     Turkcell açıklamasına göre, 4 Aralık'ta Amerika'nın Orlando kentinde düzenlenen ve farklı kategorilerde dünyanın önde gelen 65 firmasının yarıştığı organizasyonda, Turkcell Global Bilgi "Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi"(Call Steering) teknolojisinde, ilk Türkçe uygulamaya imza attığı için bu ödülü almaya hak kazandı.
     Turkcell Global Bilgi "Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi"ni 2011'de Nuance ve Nuance'ın Türkiye'deki yerel iş ortağı SpeecHouse firması ile birlikte hayata geçirdi.
     Teknolojik inovasyon ile klasik çağrı merkezi uygulamalarını kökten değiştiren "Laftan Anlayan sesli yanıt sistemi" sayesinde Turkcell müşterileri, menüler arasında kaybolmadan, yapmak istedikleri işlemi, sisteme doğal bir şekilde konuşarak iletebiliyor ve böylelikle çağrı merkezinde zaman kaybetme sorunu yaşamıyor.
     Yapay zeka temelli uygulama sayesinde, pek çok işlemi tek adımda gerçekleştirebilen aboneler, taleplerini konuşarak iletiyor ve ihtiyaç duyulan işlem adımına ortalama 20 saniyede ulaşılabiliyor.
     İlk olarak ön ödemeli hat sahibi Turkcell müşterilerinin kullanımına ücretsiz sunulan bu projenin ilk aşamasında çağrı merkezini arayan müşterilerin IVR sistemini kullanırken en çok kullandıkları cümleler belirlendi ve abonelerin talepleri 150 farklı işlem tipi altında gruplandırıldı.
     İnsan doğasına daha uygun bir teknoloji olan "Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi" (Call Steering) teknolojisi "sözcük tanıma" becerisinin daha da ötesine geçiyor ve hâlihazırda kullanımda olan ses ya da sözcük tanıma temelli mevcut sistemlerden farklı olarak doğal konuşma akışında söylenen talepleri tanıyabiliyor.
    
     -"Dünya çapında bu ödülü almak gurur verici"-
    
     Turkcell Global Bilgi, Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fahri Arkan, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, "2011 senesinden beri Turkcell müşterilerine ücretsiz sunduğumuz bir hizmet olan 'Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi'nde ilk Türkçe uygulamaya imza atmamız dolayısıyla dünyanın ses teknolojisinde lider firması Nuance'tan aldığımız 'inovasyon' ödülü, bizim için çalışmalarımızda doğru yolda olduğumuzun önemli bir göstergesi" dedi.
     Proje kapsamında Turkcell Global Bilgi'nin ödül almasının kendilerini çok memnun ettiğini belirten Speechouse üst yöneticisi (CEO) Tarkan Ersubaşı ise "Çok yeni olan Call Steering teknolojisinin Türkiye'de ilk defa uygulanması bu projeye inanan, cesaretli bir iş ortağıyla mümkündü. Son derece inovatif olan bu projenin başarılı olabilmesi için Turkcell Global Bilgi, Speechouse ve Nuance ekiplerinin uyum içerisinde çalışabilmesi son derece önemliydi. Bu anlamda çok iyi bir sinerji yakalamış olduk" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir