Turkcell Global Bilgi Karabük Çağrı Merkezi -TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Şahin:…

  • Yazı boyutu
Turkcell Global Bilgi Karabük Çağrı Merkezi 
  -TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Şahin:…

Turkcell Global Bilgi Karabük Çağrı Merkezi -TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Şahin: "Şehitler veriyoruz ama bütün bunlar Türkiye'nin geleceğe dönük yürüyüşünü engelleyemeyecek" -"Terör örgütünün amacına ulaşması mümkün değildir" -BTK Başkanı Acarer: "Baz istasyonları sübjektif gerekçelerle, bilimsel mesnede dayanmadan, psikolojik-sosyolojik etkilerle sökülmesi kararlaştırılırsa, çağrı yapacak insanı bulamazsınız. Enkaz altına kalan insan, çağrısına cevap alamaz, çünkü arayamaz" -"Biz, bir taraftan baz istasyonlarını tekme tokat aşağı indiriyoruz, fiber kazıya izin vermiyoruz, daha sonra bilişim sisteminin gelişmesini bekliyoruz" -Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv: -"Karabük Çağrı Merkezi, Genç Turkcell'e hizmet verecek. Türkiye'de ilk defa elektronik ortamda SMS ve e-posta ile 12 milyon gencin teknik sorunları çözülecek"

Arife Yıldız Ünal - TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, terör saldırılarının Türkiye'nin geleceğe dönük yürüyüşünü engelleyemeyeceğini belirterek, "Terör örgütünün amacına ulaşması mümkün değildir" dedi.
     Turkcell Global Bilgi Karabük Çağrı Merkezi açılışında konuşan Şahin, meclis başkanı olduğu dönemde kendisini ziyarete gelen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'den, Karabük'e de çağrı merkezi kurulması ricasında bulunduğunu söyledi. Şahin, "Bugün burada o çağrı merkezinin açılışını gerçekleştiriyoruz. 33 Karabüklü gencimiz burada istihdam edildi. Bu sayının artacağı söylendi, bundan bahtiyarlık duyduk" diye konuştu.
     Karabük ve Türkiye'nin en önemli sorununun istihdam olduğunu ifade eden Şahin, 20 bin kamu personeli alımı için başvuruların başladığını, kamu personeli olmak isteyen gençlerin, üniversite mezunları için temmuz ayında, lise mezunları için de eylül ayında açılacak KPSS'ye girmeleri tavsiyesinde bulundu.
     Bugün bir tarafta sevinç bir tarafta da üzüntü yaşandığını kaydeden Şahin, Dağlıca'daki terör saldırısında 8 askerin şehit olduğunu anımsattı.
     Aynı anda 3 karakola bölücü terör örgütünün saldırıda bulunduğunu hatırlatan Şahin, şöyle konuştu:
     "Bu teröristler mutlaka Kuzey Irak'tan geldiler. Bunların gelişiyle ilgili bizim her türlü teknolojik imkanımız var. Acaba bunların gelişi tespit edilemez miydi- Aynı anda 3 karakola baskın yapılacak 8 şehit, 16 yaralımız... Yetkililerin ilgisini, dikkatini çekmek için söylüyorum. Bu önlenemez miydi, tedbir alınamaz mıydı- Çünkü 2007 Ekim ayında da Dağlıca'da böyle bir baskın yemiştik. 13 Mehmetçik şehit verilmişti."
     2007 yılındaki şehitler arasında Antalya'nın Manavgat ilçesinde de bir şehit olduğunu, bu şehidin ailesini ziyaret ettiğini ifade eden Şahin, şehidin annesine ne isteğini sorduğunda, şehit annesinin okul yapılmasını istediğini anlattı.
     Şehit annesinin isteği okulun yapıldığını bildiren Şahin, "Şehitler veriyoruz ama bütün bunlar Türkiye'nin geleceğe dönük yürüyüşünü engelleyemeyecek. Medeniyet yarışında bu ülkeyi durduramayacak. Bunu Nefise ananın o jestinde de çıkarıyorum. Analar, Türkiye'nin geleceğini düşünüyor. Çocuklarımız iyi okusunlar, iyi yetişsinler istiyorlar. O nedenle bu terör örgütünün amacına ulaşması mümkün değildir" diye konuştu.
     Karabük Valisi İzzettin Küçük de bu yatırımın hem ülke hem de Karabük için önemli olduğunu söyledi.
     Karabük'ün en önemli sorunun okumuş gençlerin istihdamı olduğuna dikkati çeken Küçük, açılan çağrı merkezinde işe yerleştirilenlerin çoğunluğunun üniversite mezunu olduğunu kaydetti.
    
     -"Van depreminde enkaz altındakiler çağrı merkezlerine ihbarla kurtarıldı"
    
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ise 1 hafta evvel Van'ın Erciş ilçesinde 130 kişinin çalıştığı bir çağrı merkezi açıldığını anımsatarak, orada çalışanların bir kısmının enkaz altında çıkanlardan oluştuğunu ve yarıya yakının sakat olduğunu söyledi.
     Daha sonra İzmir'de çağrı merkezi açıldığını belirten Acarer, önümüzdeki süreç içinde Ordu, Adıyaman, Sivas'ta da çağrı merkezlerinin açılacağını kaydetti.
     Van depreminde enkaz altına kalanların önemli bir kısmının çağrı merkezlerine yapılan ihbarlarla kurtarıldığını dile getiren Acarer, "Yani bu çağrı merkezleri o kadar önemli. Fakat çağrı merkezini münferit bir olay olarak düşünülmemeli. Çağrı merkezinin muhatabı aboneler. Türkiye'de 66 milyon mobil abone, 14 milyon sabit, 17,5 milyon civarında genişbant internet abonesi var. Yani uyducularla beraber toplam 100 milyon abone var. Çağrı merkezlerini arayanlar bunlar" dedi.
     Son dönemlerde Türkiye'de tamamen sübjektif değerlendirmelerle bu sistemin alt yapısına zarar verildiğini bildiren Acarer, şunları kaydetti:
     "Çağrıda telefon tek başına bir şey ifade etmez, baz istasyonları olmadıktan sonra. Baz istasyonlarını sübjektif gerekçelerle, bilimsel mesnede dayanmadan, psikolojik-sosyolojik etkilerle sökülmesi kararlaştırılırsa, çağrı yapacak insanı bulamazsınız. Enkaz altına kalan insan, çağrısına cevap alamaz, çünkü arayamaz."
     Dünyada Türkiye'nin en geniş mobil kapsamaya sahip ülke olduğuna dikkati çeken Acarer, "Bu noktaya gelmişken, şebekemizde data trafiği son bir yılda yüzde 1495 artmışken, trafiğimiz giderek şişiyorken, bir taraftan baz istasyonlarını tekme tokat aşağı indiriyor, fiber kazıya izin vermiyoruz ve daha sonra bilişim sisteminin gelişmesini bekliyoruz" diye konuştu.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın "Gelecek, bilişimle gelecek" sözlerini anımsatan Acarer, "Alt yapı olmadan bilişim nasıl gelecek-" diye sordu.
     Son dönemlerde sübjektif değerlendirmelerle alınan karaların Türkiye'de bilişim sektörüne çok ciddi zarar vereceği uyarısında bulunan Acarer, "Çok iyi noktalara geldik, bilişim sektöründe alt yapı olarak. Dünyada bizim operatörlerimiz en hızlı 3G'ye sahip işletmeler. Bunun sürdürülebilmesi için alt yapı yatırımlarına izin verilmesi ve desteklenmesi lazım" ifadelerini kullandı.
    
     -"Kapasiteyi 230 kişiye çıkaracağız"-
    
     Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell ailesinin dün işe başlayan 33 gençle daha da genişlediğini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Turkcell ailesinin dünden itibaren çok dinamik, genç, gencaver diyeceğimiz 33 arkadaşımızla takımımız güçlendi. Turkcell Global Bilgi Karabük Çağrı Merkezi, Türkiye'nin en büyük gençlik klübü olan Genç Turkcell'e hizmet verecek. Genç Turkcell'de 12 milyon üyemiz var. Bunlar, teknolojiyi çok yakından takip eden gençler. Bazen sesli olarak çağrı merkezini aramak istemiyorlar, SMS ile e-mail ile sorularını iletmek istiyorlar. Türkiye'de ilk defa elektronik ortamda SMS ve e-posta ile 12 milyon gencin teknik sorunları çözülecek."
     110 kişi kapasiteli olan çağrı merkezinde çalışanların "çok çalışma" sözü verdiklerini dile getiren Ciliv, Turkcell'in çağrı merkezindeki çalışan sayısının 230 kişiye çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.
     Türkiye'nin mobil iletişimde 138 ülke arasında dünyada birinci olduğunu belirten Ciliv, mobil internette ise Turkcell 3G'nin Amerika'daki 4G'den daha hızı olduğunu, teknolojik olarak çok güçlü mobil iletişim altyapısıyla Türk insanın bilgiye ulaşmada fırsat eşitliği sunduğunu söyledi.
     Konuşmaların ardından Çağrı Merkezi'nin açılışı yapıldı ve törene katılanlar Çağrı Merkezi'ni gezdi.
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir