Turkcell Genel Müdürü Ciliv: -"Turkcell Superonline ile 5 yılda 1,8 milyar lira yatırım…

  • Yazı boyutu
Turkcell Genel Müdürü Ciliv:
     -"Turkcell Superonline ile 5 yılda 1,8 milyar 
     lira yatırım…

Turkcell Genel Müdürü Ciliv: -"Turkcell Superonline ile 5 yılda 1,8 milyar lira yatırım yaptık. Fiber optik ağımız 31 bin kilometreyi geçti" -Turkcell Superonline Genel Müdürü Erkan: -"Fiber interneti 5 yılda 12 şehrimizde 1 milyon 339 bin evin kapısına götürdük"

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell Superonline ile beş yıllık süreçte toplam 1,8 milyar lira yatım yaptıklarını belirterek "Fiber optik ağımız 31 bin kilometreyi geçti" dedi.
     Turkcell Superonline'ın geçen 5 yılda izlediği yol haritası, operasyonel performansı ve müşterilerine sunduğu hizmetler değerlendirildiği "Işık Hızında 5 Yıl" değerlendirme toplantısında konuşan Ciliv, Turkcell'in bir GSM şirketi olarak yolculuğa başladığını belirtti.
     Ciliv, Turkcell'in sadece GSM operatörü olarak işlerini tanımlamanın gelecek için doğru olmadığını ve Turkcell'in iletişim ve teknoloji şirketi olmasına karar verdiklerini ifade ederek, "Mobil internet ve fiber internet en önemli adımdı. Dünya ile rekabet eden bir iletişim ve teknoloji şirketine dönüşümünde 2008 yılı çok önemli bir eşik oldu. Fiberin geleceğin teknolojisinde ne kadar önemli rol oynayacağını görerek yatırımlarımızı yaptık ve Fiber internete odaklandık. Türkiye'yi dünya ile aynı anda fiber internet teknolojisi ile tanıştırdık. şimdi işimizi hem iletişim hemde teknoloji şirketi olarak görüyoruz" diye konuştu.
     Beş yıllık süreçte toplam yatırım miktarının 1,8 milyar lirayı bulduğunu anlatan Ciliv, "Fiber optik ağımız ise 31 bin kilometreyi geçti. Bugün Türkiye'ye 75 ilimize değen ve komşu ülkelerin sınırlarına kadar genişleyen bir fiber internet altyapısı kazandırmış durumdayız. Sınır bağlantılarımız üzerinden Avrupa, Kafkasya, Asya ve Orta Doğu arasındaki telekomünikasyon hizmetleri ve transit data trafiğinin taşınmasında önemli rol oynuyoruz. Evlere ve iş yerlerine 1.000 Mbps hızında sunduğumuz fiber internet hizmetiyle Türkiye'yi dünyanın ilk sıralarına taşıdık" dedi.
     Turkcell grubunda Superonline'nın çok stratejik bir görevi olduğunu vurgulayan Ciliv, "Hem mobil işimizin alt omurgasını sağlıyor hem de kendisi fiber internet ile hem kurumsal hem de bireysel müşterilerimize değer ve büyük fark yaratıyor. Fiber yatırımına başladığımız ilk günden bu yana İstanbul'u internet üssü yapma vizyonuyla hareket eden Turkcell Superonline ile, Bakanlığımızın gösterdiği hedefte Türkiye'ye katkı yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu hedef için büyük bir gayretle çalışmaya ve Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Turkcell Superonline Genel Müdürü Erkan-
    
     Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise 5 yıllık süreçte yaşanılan önemli gelişmelerden bahsederek, 5 yılda Türkiye'de akıllı telefon sayısının 10 milyonu geçtiğini, Türkiye'de e -ticaretin 162 milyon adet işlemle 31 milyar lira ciro seviyesine ulaştığını söyledi.
     Turkcell Superonline'nın 5 yılda yaptığı 1,8 milyar liralık yatırımın da aslında bütün Türkiye'ye yapıldığını anlatan Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Fiber interneti 5 yılda 12 şehrimizde 1 milyon 339 bin evin kapısına götürdük, 425 bin aboneye ulaştık. Şu an Türkiye'deki fiber abonesinin yüzde 66'sı bizim müşterimiz. Fiber internette pazarın lideriyiz. Turkcell Superonline bu 5 yılda toplamda 6 kattan fazla büyüme gerçekleştirdi. Yatırımlarımızla Türkiye, dünya fiber liginde yakından takip edilen çok önemli bir yere geldi.
     Aslında bakılırsa yapılan yatırımlarında hizmetler, ürünler yüzde 83-84 Türkiye içindeki şirketlerden aldık. Ayrıca BTK'nın açıkladığı 2012 4. Çeyrek Pazar Verileri Raporu'na göre, Türkiye'de fiberde bir yılda yüzde 141'lik bir abone artışı gerçekleşti. Turkcell Superonline'ın öncülük ettiği bu büyümeyle Avrupa'da en yüksek abone kazanım oranına sahip ülkelerden biri olduk."
     Erkan, 5 yılda satın alma planlarını çok doğru bir şekilde uyguladıklarını da belirterek 5 yıl içerisinde 4 önemli satın alma gerçekleştirdiklerini, kriz dönemlerinde diğer şirketler eleman çıkarırken kendilerinin personel sayılarını artırdıklarını ve bugün 10 bin kişilik bir ekosistem yarattıklarını ifade etti.
     Fiber internette Türkiye'yle değil dünyayla yarıştıklarını belirten Erkan, şunları kaydetti:
     "2008 yılında bu yatırıma başladığımızda sadece DSL teknolojileri ile maksimum 8 Mbps'ye kadar internet servisi verilebiliyor, Türkiye'de internet kullanıcılarının yüzde 94'ü, 1 Mbps ile bağlanıyordu. Turkcell Superonline olarak 5 yıl önce fiber teknolojisiyle 10 Mbps ile başlattığımız hız devrimini, Mayıs 2011'de minimum internet hızımızı 10 Mbps'den 20 Mbps'e çıkararak sürdürdük.
     Şimdi de beşinci yılımız şerefine fiber internette hız çıtasını minimum 25 Mbps'ye yükseltiyoruz. En yüksek internet hızında ise halen Türkiye'de bireyselde 1000 Mbps hızını verebilen tek operatörüz. Türkiye'yi dünyada bu hızı evlere kadar verebilen ilk 5 ülke arasına soktuk."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir