Turkcell Genel Müdürü Ciliv: -"Mobil data trafiği çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu oran…

  • Yazı boyutu
Turkcell Genel Müdürü Ciliv:
     -"Mobil data trafiği çok hızlı bir şekilde artıyor. 
     Bu oran…

Turkcell Genel Müdürü Ciliv: -"Mobil data trafiği çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu oran 2011'den 2015'e, en az 10 misli artacak. 2011'de akıllı cihazlar ve tabletlerin satışı dünyada PC'lerin (kişisel bilgisayar) satışını geçmişti. 2013'te bu oran iki katı aşmış olacak" -"Türkiye'de 2012'nin ilk 8 ayında satılan toplam akıllı telefon ve tabletlerin sayısı, PC'lerin 3 mislinden daha fazla"

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Mobil data trafiği çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu oran 2011'den 2015'e, en az 10 misli artacak. 2011'de akıllı cihazlar ve tabletlerin satışı dünyada PC'lerin (kişisel bilgisayar) satışını geçmişti. 2013'te bu oran iki katı aşmış olacak" dedi.
     Ciliv, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nce (BUSİAD) düzenlenen, "Bursa 3. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu"nda, iyi yöneticiyle iyi işin bir araya gelmesiyle başarının ortaya çıktığını söyledi.
     Kötü işle kötü yöneticinin bir araya gelmesiyle bunun tersinin olduğunu ifade eden Ciliv, "İyi yönetici, kötü iş bir araya gelince sonuçlar kötü, iyi iş, kötü yönetici bir araya gelince ise iyi oluyor. Buradan çıkan sonuç, stratejinin iş dünyasında çok önemli olduğu. İş kötüyse dünyanın en iyi yöneticisi bile olsa o işi kurtaramıyor. Yöneticinin değil, işin önündeki sıfat sonucu belirliyor. Bunun için ileriki süreci hep düşünmek, geleceğe hazır olmak lazım. Her zaman yenilikçi olmak lazım. Farklı olarak algılanan işler ortaya koymak lazım" diye konuştu.
    
     -Mobil iletişime 4,4 milyar dolarlık yatırım-
    
     İnovasyonun bunun en önemli örneği olduğunu dile getiren Ciliv, şöyle devam etti:
     "Dünyada bir internet devrimi oluyor. Bazı ülkelerde bunun sonucunda iktidarlar değişiyor. Çünkü gerçekler insanlar arasında hızla yayılıyor. Türkiye artık avantajlı duruma gelmeye başladı. İnternet kullanma hızında Amerika'dan daha ileri bir durumda. Bir dergide yapılan araştırmaya göre, mobil iletişimde Türkiye dünyada birinci sırada. Bu alanda birçok yatırım yaptık. 2008'de kriz çıktığı zaman yatırımcılar bütün yatırımlarını durdururken, biz yatırımlara devam ettik. 3G lisansını biz o zaman aldık ve tarihimizin en büyük yatırımlarını yaptık. 2008'den 2011'e kadar gaza basarak, 4,4 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yüzden Avrupa ve Amerika'nın önüne geçtik."
     Ciliv, son yıllarda internet alanında birçok yeniliğin ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:
     "Mobil data trafiği çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu oran 2011'den 2015'e, en az 10 misli artacak. 2011'de akıllı cihazlar ve tabletlerin satışı dünyada PC'lerin (kişisel bilgisayar) satışını geçmişti. 2013'te bu oran iki katı aşmış olacak. İnsanlar artık her yerden bilgiye ulaşmak için mobil araçları kullanıyor. Artık cebimizdeki akıllı telefonlar birer bilgisayar. Türkiye'de de durum böyle. Türkiye'de 2012'in ilk sekiz ayında satılan toplam akıllı telefon ve tabletlerin sayısı, PC'lerin 3 mislinden daha fazla."
    
     -9 ülkede 65 milyon müşteri-
    
     Ciliv, New York Borsasında Türkiye'den tek firma olduklarını belirterek, "Değeri 14 milyar dolar olan, 9 ülkede 65 milyon müşterisi bulunan ve bu ülkelerin birçoğunda bir numara olan bir operatörüz. Mühendislik konusunda Türkiye'nin belki de yurt dışındaki en büyük başarısı bu. İlk önce müşterimize odaklanıyoruz. Kurumsal olsun, bireysel olsun, teknolojiyi en iyi şekilde anlayıp, fark yaratacak çözümler oluşturuyoruz. Müşterilerimizle beraber çalışarak başarılı oluyoruz. 'Nasıl fark yaratırız-' diye düşünüyoruz. Bunu iyi yapınca da başarı geliyor" dedi.
     Fiber internet alanında da önemli yatırımlar yaptıklarına değinen Ciliv, 2007'den sonra yatırımlara başladıkları bu alanda bireysel müşterilere bin, kurumsal müşterilere de 10 bin megabitlik internet imkanı sunduklarını bildirdi.
     Türkiye'nin bu alanda, bu hızı sunabilen en ileri 4 ülkeden biri olduğunu vurgulayan Ciliv, "Bilgiye ulaşmada Türk insanı artık avantajlı durumda. Bilgiye ulaşma altyapısını kuruyoruz ve büyük yatırımlarımıza devam edeceğiz. Sosyal sorumluluk projelerimiz de devam edecek. Ayın 18'inde Van'da, Koç Holding ve bazı STK'larla ortak çalışmamız sonucunda 200 öğretmen evi olan bir köy yaptık. Ayrıca 130 öğrenci kapasiteli bir de yurt yaptık. Önümüzdeki salı günü bunları açacağız" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir