Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler: -"Gelecek 80-90 yıl sonra düşünebilen, fikir ortaya…

  • Yazı boyutu
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler:
     -"Gelecek 80-90 yıl sonra düşünebilen, fikir ortaya…

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler: -"Gelecek 80-90 yıl sonra düşünebilen, fikir ortaya atabilen, sorunlar karşısında çözümler bulabilen, birkaç yabancı dili konuşan robotlar hayatın içinde olacak" -"Google gözlüğünün önümüzdeki dönemde lens olması düşünülüyor. Yani gözdeki lens ile internete girilebilecek"

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, "Gelecek 80-90 yıl sonra düşünebilen, fikir ortaya atabilen, sorunlar karşısında çözümler bulabilen, birkaç yabancı dili konuşan robotlar hayatın içinde olacak" dedi.
     Ekonomi Gazetecileri Derneği'nden (EGD) yapılan açıklamaya göre, Öztürkler, EGD'nin Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde geleceğin teknolojilerini anlattı.
     Öztürkler, mobil teknolojilerin yaşamın her alanında kullanılmaya devam edeceğini belirterek, "Esnek, katlanabilir ekranlar üzerinde çalışılıyor. Birçok cihaz (örneğin fırın, süpürge, buzdolabı, halı gibi) cep telefonu ile kontrol edilebilir hale gelmeye başladı" ifadesi kullanıldı.
     Google'nın üzerinde çalıştığı gözlüğün test aşamasında olduğunu ve gözlük ile bulunulan lokasyona dair anlık bilgi alınacağını ifade eden Öztürkler, şunları kaydetti:
     "Google gözlüğünün önümüzdeki dönemde lens olması düşünülüyor, yani gözdeki lens ile internete giriliyor olacak. Orta ve uzun vadeli gelecekte ise yapay zeka ön plana çıkacak. Günümüzde de robotlar var, ancak şuan tek yönlü talimatlara uyuyor.
     Gelecek 80-90 yıl sonra düşünebilen, fikir ortaya atabilen, sorunlar karşısında çözümler bulabilen, birkaç yabancı dili konuşan robotlar hayatın içinde olacak. Teknoloji, sağlıkla, önceden teşhis yoğun kullanılacaktır. Sabah dişlerini fırçalayan kişinin vücut röntgeni, aynanın arkasındaki cihaz tarafından çekilip, günlük sağlık verisi anında doktoruna iletilecektir."
    
     -"Bebekler de tablet kullanacak"-
    
     Mobil cihazlar üzerinden bilgiye erişimin her geçen gün arttığını ve tüketici profilinin değiştiğini anlatan Öztürkler, çocukların da teknolojiyle iç içe büyüdüğünü kaydetti.
     Öztürkler, gazetedeki haberlerin okunmak yerine QR kod ile izlenmeye başlayacağını ve QR kod sayesinde gazetedeki herhangi bir habere ilişkin son güncel gelişmenin izleniyor olacağını ifade etti.
     Herkesin dünya standartlarında eğitim imkanına kavuşabildiğine ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmakta olduğuna değinen Öztürkler, "Mesela, Khan Academy, dünya çapındaki üniversitelerin verdiği eğitim içeriği notlarını, internet üzerinden tüm dünyaya ücretsiz olarak yayınlıyor. Böylece, internet ile Oxford Üniversitesi, Urfa'daki gencimizin bilgisayarına geliyor"dedi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir