Turkcell'den yeni akıllı cep telefonu projesi: "Gebze"

  • Yazı boyutu
Turkcell'den yeni akıllı cep telefonu projesi: "Gebze"

Turkcell'den yeni akıllı cep telefonu projesi: "Gebze"

Turkcell, yeni akıllı cep telefonu üretmek için "Gebze" adını verdiği projeyi basına tanıttı.
     Mobil sektörünün dünya devlerinin buluştuğu Barcelona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC) fırsat bilerek yeni bir projesini tanıtan Turkcell, "Gebze" adı verilen proje kapsamında üretime 2013 yılının sonundan itibaren, ilk olarak yurtdışında daha sonra Türkiye'de başlanacağını açıkladı.
     Barcelona'daki bir otelde yapılan tanıtımda konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, akıllı cep telefonunun üretiminde ABD şirketi Qualcomm ile ortaklık yapıldığını belirtse de, Türk mühendislerinin bu projedeki tasarım ve yazılım da başaktör olduğunu vurguladı.
     Ciliv, "Projenin adı: Gebze. Çünkü Gebze'deki AR-GE binamızda çalışan Türk mühendisler baş tasarımcı ve bu ürünün sorumluları" dedi. Gebze'nin Qualcomm'un çipsetini kullanacağını belirten Ciliv, "Turkcell elektronik üretim işine girmiyor. Bunu Türkiye'deki ortaklarımızla yapacağız" ifadelerini kullandı.
     Turkcell olarak ilk cep telefonlarını 2010 yılında T10 ile piyasaya sunduklarını ancak bu telefonların Çin'den alınıp üzerlerine Turkcell markası konulmasından ibaret olduğunu anlatan Ciliv, Turkcell'in T10, T20, T11, T21 ve T30 telefonlarının bugüne kadar toplam 750 bin adet satıldığını kaydetti.
     "Urfa'da Oxford vardı da mı gitmedik- söylemini kaldırmak için teknoloji çok önemli" şeklinde konuşan Ciliv, "Akıllı telefonların sadece zenginlerin kullandığı bir telefon olmasını istemiyoruz" diye ekledi.
     Akıllı telefonların Türkiye'deki gelişiminin dünyadakinden daha büyük olduğunu kaydeden Ciliv, şu bilgileri verdi:
     "Mevcut durumda dünyada 6,8 milyar SIM kartı var ve yakında bu sayı dünya nüfusunu geçecek, tarih değişiyor. Türkiye'de 2012 yılında 2 milyon adet bilgisayar satılırken, 6 milyon adet akıllı telefon satıldı. Dünya ortalamasında iki kat olan bu fark Türkiye'de 3 kat."
     Tanıtımda, Turkcell'in üreteceği yeni akıllı cep telefonlarının ne zaman piyasaya sürüleceği ve fiyatlarının ne olacağı ile ilgili bilgi verilmedi.
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir