Turkcell'den çiftçilere "Tarım Doktoru" hizmeti... -Tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar…

  • Yazı boyutu
Turkcell'den çiftçilere "Tarım Doktoru" hizmeti...
     -Tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar…

Turkcell'den çiftçilere "Tarım Doktoru" hizmeti... -Tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar firmasıyla iş birliği yapan Turkcell, yeni hizmetiyle üreticinin gelirlerinde yüzde 10 artış, maliyetlerinde ise yüzde 20 oranında düşüş sağlamayı hedefliyor

Turkcell, ileri tarım teknolojilerini çiftçinin hizmetine sunan yeni "Tarım Doktoru" servisini kullanıma açtı. Tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar firmasıyla iş birliği yapan Turkcell, kişiye özel zirai danışmanlık sunan Tarım Doktoru sayesinde üreticinin gelirlerinde yüzde 10 artış, maliyetlerinde ise yüzde 20 oranında düşüş sağlamayı hedefliyor.
     Turkcell'in yeni hizmetinin tanıtıldığı toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, tarım sektöründe verimlilikte bilginin önemine işaret etti. Amaçlarının mobil teknolojiler sayesinde Türkiye'ye tarımsal üretimde çağ atlatmak olduğunu dile getiren Sayın, Turkcell Tarım Doktoru'nun dünya çapında benzersiz bir servis olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
     "Üç yıldır çiftçinin bereketine bereket katan Turkcell Çiftçi Paketi ile tarım üreticisinin yanındayız. Mobil teknolojiler alanındaki birikimimizi Doktar ile birleştirerek, bir ilke daha imza atıyoruz. Turkcell Tarım Doktoru, her çiftçinin kendi tarlasına ve ürününe özel çözümler getiriyor. Dünyada, toprak analizinden ekim planlamasına, ilaçlamadan yetiştiriciliğe, 7/24 destek hattına ve saha ekiplerine kadar tüm tarım değer zincirinde tek noktadan fayda sağlayan başka bir servis ya da şirket yok. Turkcell olarak, Türkiye'de çiftçilerimize büyük bir ayrıcalık sunuyoruz. İleri tarım teknolojilerini kullanarak benzersiz bir servis ile ekimden hasada çiftçimizin yanındayız. İş ortağımız Doktar firmasının tarımsal uzmanlığı ve Turkcell'in teknolojik rekabet gücü ile Turkcell'li çiftçileri geleceğe taşıyoruz."
     Doktar Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ise tarımda inovasyon kavramına vurgu yaparak bu alana yatırım yapmanın önemine değindi. Özgörkey, şunları söyledi:
     "Özgörkey Grubu için tarım stratejik bir iş koludur. Feast ve Öztar markalarımızla tarım değer zincirinin her adımında varlık gösteriyoruz. Türk tarımını daha ileriye götürmek için, sürdürülebilirliği de dikkate alarak ileri tarım teknolojilerinin ışığında çalışmalar yürütmek gerekiyor, özetle tarımda da inovasyon gerekiyor. Grubumuzun yeni yatırımı Doktar'da da biz, bilgi teknolojilerini ve tarım alanındaki akademik gelişmeleri değerlendirerek çiftçilerimize kolay uygulanabilir ve etkin sonuç alınacak inovatif hizmetler sunmayı hedefliyoruz. Doktar'ın hizmetlerini çok daha geniş bir ekosisteme etkili şekilde ulaştırabilmemiz için Turkcell ile iş ortaklığımız büyük önem taşıyor. Hedefimiz, Turkcell iş birliği ile hayata geçen teknolojik inovasyonlar sayesinde tarımsal üretimde ülkemizin rekabet gücünü en yukarı taşımak."
    
     -Tarımsal üretimde yıllık 4 milyar lira ek gelir...
    
     Toplantıda verilen bilgiye göre, yapılan test çalışmaları, tarımsal üretimi teknoloji ile buluşturan Turkcell Tarım Doktoru ile Türkiye'deki 250 milyon dekarlık tarım arazisinden yılda 4 milyar lira ek kazanç elde edilebileceğini ortaya koyuyor.
     Doktar Tarım ve Hayvancılık Bilgi Sistemleri iş birliği ile geliştirilen Turkcell Tarım Doktoru servisi, çiftçilerin maliyetlerini düşürüp verimliliklerini artırarak çiftçinin maksimum kazanç elde etmesini hedefliyor.
     Ekilen ürüne, ekimin yapıldığı bölgeye ve arazinin çeşidine uygun bilgileri ve yapılması gerekenleri yönlendiren Turkcell Tarım Doktoru bir ilk olma özelliği taşıyor. Servis, SMS kanalının yanı sıra gerekli durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor.
     Turkcell, Tarım Doktoru Servisi'nden elde edilebilecek faydayı ölçmek üzere bir test tarlası çalışması gerçekleştirdi. Domates, biber, fasulye ve salatalık gibi ürünlerin ekildiği tarlada, zirai maliyetlerde en az yüzde 20 düşüş ve verimde yüzde 10 artış ile, her 10 dekarda sezonda, seçilen ürünler özelinde ortalama 450 liralık ek kazanç elde edilebileceği görüldü. Bu ölçek diğer ürünler de hesaba katıldığında her 10 dekarda ortalama 150 lira kazanç öngörülerek, Türkiye'deki 250 milyon dekarlık tarım arazisine uygulandığında, tarımsal üretimde yıllık 4 milyar lira ek gelir anlamına geliyor.
     Turkcell Tarım Doktoru Servisi'ne abone olan çiftçiler, tarımsal üretim aşamasında ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesi, meyve ve sebze üretiminin mode ve doğru tekniklerle yapılmasına destek verilmesi ve üretim sezonu boyunca üreticinin kişiselleştirilmiş bir program ile bilgilendirilmesi konularında bu proje için özel çalışan Doktar ziraat mühendislerinin birikiminden ve Turkcell'in teknolojik altyapısından yararlanacak.
     Turkcell Tarım Doktoru Servisi'ne abone olmak isteyen Turkcell'li çiftçilerin TARIM yazıp 7777'ye göndermeleri gerekirken, aboneler, tarla/ürün bilgilerini kaydettirmek için Çağrı Merkezi tarafından aranıyor. Turkcell Tarım Doktoru Servisi'nin abonelik ücreti, haftalık 1 lira olarak belirlendi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir