Turkcell'den 81 ilde 112 Acil desteği

  • Yazı boyutu
Turkcell'den 81 ilde 112 Acil desteği

Turkcell, Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı 112 Komuta Kontrol Merkezi konum bilgisi entegrasyon projesi için yürüttüğü hazırlıkları tüm Türkiye'de tamamladı.

     Turkcell açıklamasına göre, Turkcell, Van depreminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen 81 ilde 112 Komuta Kontrol Merkezi konum bilgisi entegrasyonu projesi için gerekli altyapıyı tamamladı. Turkcell, BTK'nın konuyla ilgili düzenlemesinin ardından acil çağrılarda kişilerin konum verilerinin erişilir hale getirilmesi kapsamında 81 ilde entegrasyon sistemini tasarladı ve devreye soktu.
     Turkcell'in kurduğu sistemin 81 ilde kullanılabilir olması sayesinde 112 Acil sağlık hizmetlerinde hayati önem taşıyan bir adım atılmış oldu. Cep telefonundan 112 Acil'i arayan kişinin koordinatları bir veri tabanına kaydedilecek ve ilgili birimler tarafından konum tespiti yapılarak en yakındaki ambulans o noktaya yönlendirilecek.
     Tüm 112 Acil aramalarında kullanıcı ayrımı yapılmadan konum belirleme hizmeti veriliyor. Kaybolan ve lokasyonunu bilmeyen vatandaşa da bu sistem üzerinden doğrudan ulaşılabilecek. Turkcell, 81 ilde 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi projesi için bugüne dek 1,8 milyon lira harcadı. 7/24 çalışan Turkcell operasyonel ekipleri sisteme destek vermeye devam edecek.
     Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 112 Acil aramalarında zaman zaman saniyelerin bile büyük önem taşıdığını hatırlatarak şunları söyledi:
     "Van'da meydana gelen ve hepimizi sarsan depremlerde açıkça gördük ki teknolojinin hayat kurtaran bir yönü bulunuyor. Van'daki depremlerin ardından bize ulaşan acil durum mesajlarını kamu kurumlarıyla işbirliği yaparak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi ile hızlı bir şekilde paylaştık. Pek çok vatandaşımızın hayatı bu şekilde kurtuldu. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun öncülük ettiği 81 ilde 112 Komuta Kontrol Merkezi Konum Bilgisi Projesi'nin insan hayatı için değerini iyi biliyor, projeyi çok önemsiyoruz. Bu entegrasyon sayesinde oluşan insani fayda, sisteme yapılan tüm yatırıma fazlasıyla değer. Turkcell olarak, kullanıcı ayrımı olmaksızın herkesin acil sağlık ve güvenlik hizmetlerini en kısa sürede almasının bir vatandaşlık hakkı olduğuna inanıyoruz."
    
    
    


Bu haberi 244 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir