Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı -Time Dergisinin "Dünyanın En Etkili 100 İnsanı"ndan biri…

  • Yazı boyutu
Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı
     -Time Dergisinin "Dünyanın En Etkili 100 İnsanı"ndan biri…

Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı -Time Dergisinin "Dünyanın En Etkili 100 İnsanı"ndan biri olarak gösterdiği Lindstrom: "Türkiye ve İstanbul'a marka yolunda sadece TV reklamları yetmez, yaratıcı kampanyalara ve farklı kanalları etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyaç var"

Turkcell'in pazarlama alanında etkinliği "Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı"nın konuğu Martin Lindstrom, "Türkiye ve İstanbul'a marka yolunda sadece TV reklamları yetmez, yaratıcı kampanyalara ve farklı kanalları etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyaç var" dedi.
     Turkcell açıklamasına göre, Time Dergisinin "Dünyanın En Etkili 100 İnsanı"ndan biri olarak gösterdiği Martin Lindstrom, Turkcell'in bu sene beşincisi gerçekleştirilen konferansında konuştu.
     Pazarlama dünyasının önde gelenleri ve Turkcell çalışanlarına hitap eden Lindstrom, maaşını markaların değil tüketicilerin ödediğini belirterek, şöyle devam etti:
     "Kimse ofiste oturarak yeni şeyler söyleyemez, ben tüketicilerle birlikte yaşıyor, tüketim alışkanlıklarını bire bir gözlemliyorum. Dünyanın hemen her bölgesinde çok farklı profilde insanlara konuk oluyorum, iki gün onlarla yaşıyorum. Bu yolla elde edilen bilgiler çok değerli oluyor. Ama temel olarak satın alma sırasında verdiğimiz kararların yüzde 85'i irrasyonel ve bilinçaltı. Bu mekanizmayı analiz etmek için beynin işleyişini, insanları sürükleyen temel duyguları anlayabilmek çok önemli. Burada devreye nöromarketing giriyor."
     Yeni tüketim alışkanlıklarını değerlendiren Lindstrom, "O kadar yoğun bir hayatımız var ki artık dinlemeye vaktimiz yok. Yeni kuşak ise yeni şeylere çok şaşırıyor, hemen tüketiyor ve çöpe atıyor. Bu ortamda aşk duygusu yaratan bir marka olmadıkça fark yaratmak imkansız. Bunun yanı sıra hayatımızda var olan tüm ürünlere mutlaka oyun ayağını eklemek, oyunlaştırmak gerekecek. Tüketiciyle fiziksel temas çok önemli. Ayrıca bir şeyi tanıtmanın ve satmanın en iyi yolu hala kulaktan kulağa (word of mouth) tanıtım" şeklinde konuştu.
     Konuşmasının sonrasında izleyicilerin sorularını alan Lindstrom, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in "İstanbul ve Türkiye markalarını daha iyi noktalara taşımak için neler yapabiliriz-" sorusuna "Aslında İstanbul ve Türkiye bu konuda çok iyi bir yolda ilerliyor. Ben İsviçre, Avustralya ve Kolombiya için marka danışmanlığı yapıyorum. Kolombiya'nın kötü bir imajı vardı. Hollywood'da yürüttüğümüz aktif bir kampanya ile çok olumlu sonuçlar aldık. Avustralya için sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullandığımız kampanya ile yaratıcı video içerikleri ve farklı kampanyalar ürettik. Türkiye ve İstanbul'a gelince, marka yolunda sadece TV reklamları yetmez, yaratıcı kampanyalara ve farklı kanalları etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyaç var" karşılığını verdi.
     Açıklamaya göre, Danimarka asıllı Lindstrom, gerek Buy-ology, BRANDsense gibi best seller olmuş kitapları, gerek dünya devlerine verdiği marka danışmanlığı, gerekse her sene dünyanın değişik yerlerinde yaklaşık 1 milyon kişiye ulaştığı konuşmaları ile "marka" dendiğinde akla gelen ilk isim. Markaların, duyguları ve dolayısıyla tüketici tercihlerini nasıl etkilediğini başka bir bakış açısıyla anlatan "Buy-ology" kitabıyla tanınan Danimarka asıllı Lindstrom, halen New York'ta Lindstrom Company, Londra'da BRAND Sense Agency şirketlerinin kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) olarak görev yapıyor. Lindstrom, Time Magazine, Harvard Business Review ve Fast Company gibi dergilere düzenli olarak katkıda bulunurken, dünyanın en itibarlı yayınlarında sık sık yorum ve görüşleriyle yer alıyor.
    
     -Dünyanın önde gelen isimleriyle beyin jimnastiği-
    
     Açıklamada Akademi Pazarlama Konferanslarıyla ilgili görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, "Yaptığımız tüm çalışmaların temelinde 'birbirimize değer katmak' felsefesi ve 'fark yaratmak' arzusu yatıyor. Bu sene 5'incisi gerçekleştirdiğimiz Pazarlama Konferanslarımız sayesinde alanlarında dünyaca ünlü uzmanları, hem Turkcell çalışanları hem de iş dünyası ile buluşturuyor, herkesin ufkunu açan bir beyin jimnastiği ortamı yaratıyoruz. Bugün marka dahisi Martin Lindstrom'un konuşmasını dinledik, eminim ki konferansımızı takip eden her bir kişi kapıdan iş yapış biçimlerini sorgulayarak, yeni fikirler ve hedeflerle çıktı. İlham verici gelişim programlarımıza devam edeceğiz" dedi.
     Turkcell Akademi'nin pazarlama konferansları, daha önceki senelerde Amerikan başkanlık seçimlerinde Obama zaferinin arkasındaki isim olarak tanınan David Plouffe, ünlü Amerikalı sosyolog Malcolm Gladwell, insan davranışları ve ekonomi üzerine yürüttüğü çalışmalarla ses getiren Dan Ariely'i ve sosyal medya uzmanı Charlene Li'yi ağırlamıştı.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir