Turkcell 2012 yılı ikinci çeyrek performansını açıkladı -Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv:…

  • Yazı boyutu
Turkcell 2012 yılı ikinci çeyrek performansını açıkladı
     -Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv:…

Turkcell 2012 yılı ikinci çeyrek performansını açıkladı -Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv: -"Abone sayısında son 5 çeyrektir, yüzde 53 pazar payını koruyoruz. Müşteri kaybetmeye tahammülümüz yok" -"3G'ye 870 milyon lira lisans parası ödedik. Büyük yatırım yaptık, fakat bu yatırımlar sayesinde Harran Üniversitesi'nde okuyan çocuk ile Harvard Üniversitesi'nde okuyan çocuk eşit şartlara sahip oluyor" -"Yönetim kurulundaki problemler aşılınca, daha ahenkli bir yönetim kurulu oluşunca o zaman nakitimizin bir kısmı ile yatırım yapma ya da hissedarlarımıza temmettü dağıtma opsiyonlarımız olacaktır" -"Yeni TTK ile şirketlere yüzde 10'a kadar kendi hisselerini satın alma hakkı veriyor. Turkcell de doğru başvuruları yaparsa yönetim kurulu buna izin verirse genel kurul onaylarsa bunu yapma imkanına sahip" -"Ben şirketin genel müdürüyüm, icrasından sorumlu yöneticisiyim. İşimize odaklıyız. Çünkü odaklı olmak zorundayız. Geleceğin başarılı şirketleri aniden başarılı olabiliyor. O yüzden bizim ana odağımız işimize odaklanmak. -"(Güney Afrikalı MTN firmasına İran'daki şirket için) O yüzden bu şirket bizimdir. Aldınız geriye verin, ya da parasını verin diyoruz"

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dünyanın global ekonomik krize girdiği yıllarda biz 1,5 milyar lira alt yapıya yatırım yaptıklarını ve fiber optik hatlarını döşediklerini belirterek, "Bu, bizim mobil şebekemizinde omurgasını oluşturuyor" dedi.
     Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, düzenlediği basın toplantısı ile Turkcell'in 2012 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Ciliv'in verdiği bilgiye göre, Turkcell Grup gelirleri, yüzde 37 oranında büyüyen grup şirketleri ve Türkiye'de yıllık yüzde 6 büyüyen mobil ses gelirlerinin katkısıyla 2,56 milyar lira olarak gerçekleşti. Konsolide gelirlerini yıllık bazda yüzde 13 oranında büyüten Turkcell, böylece son üç çeyrek üstüste çift haneli gelir artışı sağlamış oldu. Ciliv, bu rakamı, "Turkcell tarihinde rekor" olarak nitelendirdi.
     Grup AVFÖK'ü, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 büyüyerek 779 milyon liraya yükselirken, 2012 ikinci çeyrek net karı 534 milyon TL oldu.
     Turkcell'in 2012 ilk yarıyıl gelirleri de yüzde 13 artışla 4,9 milyar lira oldu ve tüm yarıyıl gelirleri içerisinde en yüksek seviyeye ulaştı.
     Turkcell'in performansında 2012'nin ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 44 oranında artan mobil internet gelirlerinin önemli bir payı olduğunu kaydeden Ciliv, bu artışta yıllık bazda yüzde 71 (2 Milyon adet) artarak toplam 4,8 milyona ulaşan şebekedeki akıllı telefon sayısı da etkili olduğunu ifade etti.
     Mobil internet trafiği 3G'nin henüz Türkiye-ye gelmediği 2009'un ikinci çeyreğine kıyasla 2012'nin ikinci çeyreğinde 69 kat artarken abone başı mobil internet kullanımının yaklaşık 32 katına çıktığı bilgisini veren Ciliv, aynı dönemde kullanılan MB başına birim fiyatların ise yüzde 94 oranında azaldığını söyledi.
     Turkcell Genel Müdürü Ciliv, sunum sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
     Bir gazetecinin, "3G lisanlarını kullananlar zarar etti. Bizdeki durum nedir-" sorusu üzerine Ciliv, "Biz halimizden memnunuz. 3G'siz bir dünyayı düşünmek mümkün değil. 'Bazı insanlar 3G tecrübesinden yanmışlardı' diye biliriz. Rakiplerimizin hepsi 'Türkiye henüz hazır değil, fakir ülke' diyordu. Bugün bir firma 1996'da batmak üzereydi, ana ürünü bugün 3G'li iPhone. Apple'ı dünyanın en değerli firması haline getirdi. 3G'siz bir iPhone düşünebiliyor musunuz- Bütün dünyada akıllı cihazlar artıyor" diye konuştu.
    
     -3G'ye yatırımların karşılığı...-
    
     Ciliv, "3G'ye yatırdığınız parayı çıkarabildiniz mi-" sorusunu da 3G'ye 870 milyon lira lisans parası ödedik. Büyük yatırım yaptık, fakat bu yatırımlar sayesinde Harran Üniversitesi'nde okuyan çocuk ile Harvard Üniversitesi'nde okuyan çocuk eşit şartlara sahip oluyor. Anadolu'da, İstanbul'da insanlar gelip diyorki 'Turkcell'in bu katkı insanımızı bilgiye kolay ulaşmadaki katkısı fırsat eşitliği yaratmıştır'. Ekonomiler, ilim, bilim, teknoloji ve farklılaşmayla ilerliyor" şeklinde yanıtladı.
     Turkcell'in hikayesinin birinci bölümünün sabit telefondan mobil telefona geçmek olduğunu belirten Ciliv, şunları kaydetti:
     "18 senemizi sabit telefondan mobil telefona geçmek için harcadık. Şimdi internete mobil ortamda her yerden ve her zaman ulaşmaktır. Masanızın üstüne sabit internete bağlı bir bilgisayar varsa, sadece bir noktadan internete ulaşabiliyor. Wınn'ları bilgisayarınıza takarsanız aylık ortalama 11 noktadan internete ulaşabiliyorsunuz. Fakat tabletler ve akıllı cihazlardan 80'in üstünde noktadan internete ulaşabiliyorsunuz. Bunun getirtiği muazzam bir yenilik var. 3G yatırımı doğru zamanda yapılmış çok akıllı bir yatırım oldu. Biz, 3G üzerinden sağlık, eğitim, iş dünyası, goller cepte, eğlence hepsi buraya geliyor. İnterneti 3G sayesinde halkın cebine indiriyoruz."
    
     -"Fiber internet Turkcell'e büyük değer kattı"-
    
     Ciliv, Turkcell Superonline'ın, Turkcell'in fiber internet şirketi olduğunu anımsatarak, "Fiber internet muazzam bir hız getiriyor. Turkcell Superonline'ın büyümesi de bir sene öncesine göre yüzde 55 artarak, 162 milyon lira oldu. Türkiye'de 1 milyon 133 bin haneye fiber ile ulaşabiliyoruz. Bunları 342 bini fiber internet müşterilerimiz. Fiber internet sayesinde çok hızlı büyüyoruz" şeklinde konuştu.
     Kendilerini sadece GSM operatörü olarak tanımlamadıklarını ifade eden Ciliv, en yavaş büyüyen işin mobil ses olduğunu, dünyada da bu pazarın büyümesi yüzde 1 seviyelerinde bulunduğunu ve 2007 yılında "Bizim işimiz mobil cep telefonu değil, telekomünikasyon" dediklerini söyledi.
     Ciliv, fiber internetin Turkcell'e büyük değer kattığını anlatan Ciliv, "Türkiye'yi dünyada ilk 4'e soktu. 1000 megabit hızında, en hızlı şekilde fiber internete ulaşma hızında öne çıktı. Fiber alt yapı, bize sadece fiber internet geliri getirmiyor, Turkcell'in 3 sene 69 misli artan data trafiğini de kendi alt yapımız üstünden geçiriyoruz. Baz istasyonlarımızı fiber ile birbirine bağlıyoruz. Bu sebeple Turkcell 3G diğer operatörlerden 2,5-3 misli hızlı çıkıyor" dedi.
    
     -"Global krizde 1,5 milyar lira alt yapı yatırımı yaptık"-
    
     Ciliv, dünyanın en iyi üniversitelerindeki derslerin internet üzerinden verildiğini ve Türkiye'deki vatandaşın telefonundan bu dersleri izleyebileceğini aktararak, "Dünya global ekonomik krize girdiği yıllarda biz 1,5 milyar lira alt yapıya yatırım yaptık ve fiber optik hatlarını döşedik. Bu, bizim mobil şebekemizinde omurgasını oluşturuyor" diye konuştu.
     Ukrayna'daki şirketlerinin yatırımlarına da değinen Ciliv, "3 sene önce ciddi karlılık, müşteriyi memnun etme, kalite sıkıntısı yaşıyorduk, fakat stratejimizi değiştirerek, gelirler dolar üzerinden seneden seneye yüzde 13 arttı. 2. çeyrekte 100 milyon dolara ulaştı. Ukrayna'da fiyatlama hatası yapıldı. Kendi alt yapısına yatırım yapamaz durama gelmişti. Bölgesel bir büyüme stratejisi geliştirdik. Sadece fiyata odaklı strateji yerine inovasyon, kalite, müşteriye değer katan bir şirket haline geldi" şeklinde konuştu.
     Ciliv, 2006 yılı sonunda İstanbul, Ankara, İzmir, Uşak ve Antalya dışında ilk defa Erzurum'a çağrı merkezi yapma projesini ortaya koyduğunu belirterek, doğudaki bölgelerde istihdam sağlamanın önemli olduğunu kaydetti.
     Van'ın Erciş ilçesine de çağrı merkezi kurduklarını ifade eden Ciliv, Erciş'te 10 kişiye istihdam sağladıklarını, bunlardan yüzde 50'sinin engelli ve yüzde 95'inin depremzede olduğunu söyledi.
     Ciliv, Van'da 200 kişi kapasiteli öğretmen köyü ve 136 kişilik öğrenci yurdu kuracaklarını, 200 öğrenciye burs vereceklerini anlatarak, inovasyon ile güce güç katıldığının örnek olduğu söyledi.
    
     -"Turkcell'in stratejilerinin bir numarası müşterilerine odaklanmak"-
    
     Sağlıklı bir finansal alt yapıları olduğu için uzun dönemli düşünebildiklerini belirten Süreyya Ciliv, yatırımlarını kriz olduğunda bile kesmediklerini ifade ederek,"Turkcell'in stratejilerinin bir numarası müşterilerine odaklanmak." dedi.
     Rakipleri çok ciddi fiyat kırdığı zaman kendilerinin de müşterilerini elinde tutmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını kaydeden Ciliv, "O yüzden abone sayısında son 5 çeyrektir, yüzde 53 pazar payını koruyoruz. Müşteri kaybetmeye tahammülümüz yok. Bu nedenle işi başından sıkı tutuyoruz. O yüzden gerekirse bazı dönemler de yüzde 1 EBİTDA (FAVÖK-Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) marjını düşürmeye razıyız. Bunu durdurmak çok kritik diye düşünüyorum" diye konuştu.
    
     -"Pazarın büyümesi için rasyonel fiyatlama çok önemli"-
    
     Pazarın büyümesi için rasyonel fiyatlamanın önemine değinen Ciliv, telekom yatırımlarını sürekli yapmak gerektiğini dile getirdi.
     3 yılda mobil data trafiğinin 69 misli arttığı bilgisini veren Ciliv, bu hızlı artışın devam edeceğini çünkü Türkiye'deki telefonların sadece yüzde 15-inin akıllı telefon olduğunu ve bu sayı arttıkça da data trafiğinin daha da artacağını kaydetti.
     Şu anda sektörün kârlılığına bakıldığında Türkiye'nin Avrupa'nın en düşük karlılığına sahip ülkelerinin başında geldiğini belirten Ciliv, "Bence sektörün daha gitmesi gereken yol var. Kar etmeyen şirketler yatırımda zorlanacaktır" ifadelerini kullandı.
    
     -"Çeşitli ülkelerdeki satın almalarla ilgileniyoruz"-
    
     İlk yarıda yapılan planlardan başarılı bir sonuç çıktığını ve gelirlerini yukarı doğru revize ettiklerini dile getiren Ciliv, gelirlerinin 2012'de 10,1 ile 10,3 milyar lira arasında olacağını düşündüklerini söyledi.
     Birinci yarıda Türkiye'de çok ciddi bir fiyat rekabeti yaşandığını anımsatan Ciliv, ilerde buna benzer bir fiyat rekabeti yaşandığı zaman kendilerinin AVFÖK'ten fedakarlık yapmaları gerekebileceğini, buna hazırlıklı olduklarını ve piyasa daha çok fiyat rekabetine girerse de bunun bütün sektörü olduğu gibi kendilerini de karlılık açısından etkileyeceğini kaydetti.
     Ödenmeyen temettülerin nasıl değerlendirileceği hakkında da konuşan Ciliv, sözlerine şöyle devam etti:
     "Yatırımlarımıza bakıyoruz. Çeşitli ülkelerdeki satın almalarla ilgileniyoruz. Yönetim kurulundaki problemler aşılınca, daha ahenkli bir yönetim kurulu oluşunca o zaman nakitimizin bir kısmı ile yatırım yapma ya da hissedarlarımıza temettü dağıtma opsiyonlarımız olacaktır. Bunları uygun zamanda değerlendireceğiz. Satın almada fırsatları değerlendiriyoruz. Şu anda burada isim verebileceğimiz bir satın alma yok. Ama hem Türkiye içindeki fiber internet konusundaki yatırımlar, hemde işimizle ilgili diğer konuları değerlendirmeye devam edeceğiz. Ekiplerimiz değerlendirmeye devam ediyor ama önümüzdeki kısa sürede açıklayacağımız bir şey yok."
     Ciliv, "Yeni yönetimde hisse alıp, daha rahat hareket etme gibi bir öngörülerinin olup olmadığı" şeklindeki soruya ise şu karşılığı verdi:
     "Yeni TTK ile şirketlere yüzde 10'a kadar kendi hisselerini satın alma hakkı veriyor. Turkcell de doğru başvuruları yaparsa yönetim kurulu buna izin verirse genel kurul onaylarsa bunu yapma imkanına sahip. Ben şirketin genel müdürüyüm, icrasından sorumlu yöneticisiyim. İşimize odaklıyız. Çünkü odaklı olmak zorundayız. Geleceğin başarılı şirketleri aniden başarılı olabiliyor. Bir çok örneği var dünyada. Bunlara girmeyelim ama teknoloji çok hızlı değişebiliyor. O yüzden bizim ana odağımız işimize odaklanmak. Çok şükür paramız var. Temettüleri ödemek için paramız var. Yönetim ekibi diyecek ki benim gördüğüm yatırım fırsatlarına göre, nakit hesabımıza göre biz bir tavsiyede bulunacağız. Yönetim kuruluda buna uyacak yada bunu değiştirecek. Ondan sonra da genel kuruldan onaylanması lazım bu temettülerin dağıtılması işinin. Bizde bunu hissedarlarımız, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımız arasında en optimum şekilde yapmaya çalışacağız."
    
     -"Yaklaşık 6,2 milyar liralık nakitimiz var"
    
     Güney Afrikalı MTN firması ile yaşanan mahkeme sürecinden de bahseden Süreyya Ciliv ise konuşmasını şöyle tamamladı:
     "2004 yılında Turkcell İran'a gidiyor ve bir ihaleye giriyor. İhalede birinci geliyor ve oradaki ikinci mobil şirketi yüzde 70 hissesi ile kurma iznini alıyor. Ve yatırımlarını yapmaya başlıyor. Bir süreden sonra Turkcell'den bu lisans alınıyor ve Güney Afrika'daki MTN'e veriliyor. Ve geçen sene Güney Afrika'dan, evvelden MTN'de üst düzey yöneticilik yapmış bazı yöneticiler 10 bin 500 sayfa delille, orada bu lisansı nasıl bizden alınıp İran'dan epey uzak bir mesafede olan MTN firmasına verildiğini delillerle bize anlattılar. İran-da çok büyük zarara uğramıştık. Turkcell hissedarlarının büyük bir emeği ile iş kurmuşuz, düşünün ki bu Turkcell'in ilk kurulduğu yıllardaki yatırımları gibi bir yatırım. Sonradan ortaya çıkıyor ki burada olaylar olmuş. Biz de MTN-den bizim zararımızı telafi etmelerini istiyoruz. Burada gerekiyorsa MTN ile iş adamı gibi konuşuruz, doğru mahkemelere giderek hakkımızı alırız. Biz sadece hakkımız olanın peşindeyiz. Bizim yaptığımız çalışmada o şirketin MTN firmasına değerini 4,2 milyar dolar olarak hesapladık. O yüzden de açılan dava 4,2 milyar dolarlık. O yüzden bu şirket bizimdir. Aldınız geriye verin, ya da parasını verin diyoruz."
     Yaklaşık 6,2 milyar liralık nakitleri olduğu bilgisini veren Turkcell CFO'su Murat Erden de, "Yani 3,4 milyar dolar. 1,82 lira ile çarpınca 6,2 milyar lira yapıyor. Şirketin 1,7 milyar dolar borcu da var. Kredi kullanımı ve diğer grup şirketlerinin borcundan dolayı" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir