Turkcell 2. çeyrekte net 534 milyon lira kar açıkladı -Grup gelirleri yüzde 12,5 artış ile 2…

  • Yazı boyutu
Turkcell 2. çeyrekte net 534 milyon lira kar açıkladı
     -Grup gelirleri yüzde 12,5 artış ile 2…

Turkcell 2. çeyrekte net 534 milyon lira kar açıkladı -Grup gelirleri yüzde 12,5 artış ile 2 milyar 565 milyon liraya ulaştı -Genel Müdür Süreyya Ciliv: -"Toplamda 192 bin yeni müşteri kazanarak 34,7 milyon müşteriye ulaştık" -"Turkcell Türkiye'nin 2. çeyrekte toplam gelirleri geçen yıla göre yüzde 9 arttı. Ses işimiz yüzde 6 büyürken, mobil genişbant işimiz yüzde 44 büyüdü"

Turkcell, 2012 yılının 2. çeyreğinde 534 milyon lira net kar açıkladı. Grup gelirleri yüzde 12,5 artış ile 2 milyar 565 milyon liraya ulaştı.
     Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan "2012 İkinci Çeyrek Sonuçları"na ilişkin açıklamasında, Turkcell Grup'un büyüme ivmesini 2012 yılının ikinci çeyreğinde de sürdürdüğü belirtildi.
     Açıklamaya göre, grup gelirleri üst üste üç çeyrekte çift haneli oranlarda büyüdü, yüzde 12,5 artış ile ikinci çeyrek dönemleri içerisinde en yüksek gelir rakamı olan 2 milyar 565 milyon liraya ulaştı.
     Turkcell Türkiye'nin gelirleri yüzde 9 artış ile 2 milyar 149 milyon liraya yükseldi. Turkcell Türkiye'nin ses gelirleri yüzde 6 artarak, üst üste üç çeyrekte büyümeye devam etti. Mobil genişbant ve servis gelirleri yüzde 18'lik artış ile 546 milyon liraya çıktı.
     Mobil genişbant gelirleri yüzde 44'lük artış ile 240 milyon lira olarak gerçekleşti. Mobil genişbant ve servis gelirlerinin Turkcell Türkiye gelirindeki payı 2 puan artarak yüzde 25'e ulaştı.
     İştiraklerin gelirleri yüzde 37 artış ile 416 milyon lira olurken, Grup gelirine katkıları yüzde 16'ya yükseldi.
     Turkcell Grup net karı 534 milyon lira oldu. 2011 yılının ikinci çeyreğinde, temelde Belarus'taki kur farkı gideri ve değer düşüklüğü karşılığından kaynaklanan bir defaya mahsus giderler nedeniyle 21 milyon lira net zarar kaydedilmişti.
    
     -Genel Müdür Süreyya Ciliv'in mesajı-
    
     Açıklamada, Genel Müdür Süreyya Ciliv'in değerlendirmesine de yer verildi.
     Buna göre Ciliv, "2012 yılına güçlü bir başlangıç yapan Turkcell Grubu yılın ikinci çeyreğinde de çift haneli büyümesini sürdürdü. Konsolide gelirler yıllık bazda yüzde 13 artarak 2,6 milyar liraya, net kar ise 534 milyon liraya ulaştı. Turkcell Grubu çeyrekteki bu başarısıyla ikinci çeyrek ve ilk yarıyıl dönemleri içerisinde en yüksek gelir rakamına da ulaşmış oldu" bilgisini verdi.
     Ciliv, şunları kaydetti:
     "Türkiye mobil iletişim pazarındaki yoğun rekabete rağmen müşteri bazımızı korumadaki kararlılığımız ve müşteri memnuniyetini artırmak için aldığımız aksiyonların başarısı sayesinde toplamda 192 bin yeni müşteri kazanarak 34,7 milyon müşteriye ulaştık. Bu dönemde, faturalı müşteri bazımız ise yaklaşık 536 bin arttı.
     Turkcell Türkiye hızlanarak büyümeye devam ederken, bu çeyrekte toplam gelirleri geçen yıla göre yüzde 9 arttı. Ses işimiz yüzde 6 büyürken, mobil genişbant işimiz yüzde 44 büyüdü."
     Bu çeyrekte de 3G ve fiber internet altyapılarına yaptıkları yatırımlarla daha kaliteli ve daha zengin bir iletişim deneyiminin önünü açmaya devam ettiklerini anlatan Ciliv, "Mobil genişbantı Türkiye'ye yayma vizyonu ile oluşturduğumuz geniş akıllı telefon portföyümüzün önemli bir parçası olan Turkcell markalı akıllı telefonlarımız ile de müşterilerimizin kullanım alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyoruz. Kısa bir süre önce, Turkcell markalı akıllı telefon portföyüne Turkcell MaxiPLUS5 ile bir yenisini daha ekledik ve çok yakında iş dünyası için tasarlanan Turkcell MaxiPRO5'i müşterilerimizin beğenisine sunacağız" görüşünü dile getirdi.
     Ciliv, grup şirketlerinin başarılı sonuçları ile Turkcell Grubunun büyümesini önemli ölçüde desteklemeye devam ettiklerini aktararak, Türkiye'yi fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline'ın 2012 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 55 büyüdüğüne işaret etti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir