Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kiraz: -"Adana'da 404 hastalıklı (üçgün…

  • Yazı boyutu
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kiraz:
  -"Adana'da 404 hastalıklı (üçgün…

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Kiraz: -"Adana'da 404 hastalıklı (üçgün hastalığı) hayvan kesime gönderilerek market reyonlarında üzerine hiçbir uyarıcı etiket konulmadan normal etmiş gibi satılmıştır" -Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Erol: -"Üçgün hastalığı zoonoz bir hastalık değildir. Hasta hayvanla temas eden insanlara bulaşmadığı gibi, Üçgün hastalığına yakalanmış hayvanların etinin yenilmesiyle de insana bulaşmamaktadır"

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, "Adana'da 404 üçgün hastalığı bulunan hayvanın kesime gönderilerek market reyonlarında üzerine hiçbir uyarıcı etiket konulmadan normal etmiş gibi satıldığını" iddia etti.
     Kiraz, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl sonbahar döneminde güney ve güneydoğudaki illerde özellikle de Adana'da halk sağlığını direkt ve geniş çaplı etkileyebilecek "Üçgün hastalığı" görüldüğünü belirtti. Kiraz, şunları ileri sürdü:
     "Bakanlığın 21 Şubat 2013 tarih ve 15373 sayılı cevabi yazısında 'Adana ilinde, İl Müdürlüğümüz tespitlerine göre Üçgün hastalığından 250 köyde, 802 yetiştirici etkilenmiştir. Bu yetiştiricilerimizin 1567 baş hayvanı ölmüş, 404 hayvanı kesime sevk edilmiştir. Mezbahanelerde görev yapan resmi veteriner hekimlerce kesime gelen tüm hayvanların kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri gıda güvenirliği açısından risk denetimine tabi tutulmuş ve herhangi bir risk unsuru içermeyen karkasların tüketime sunulmasına izin verilmiştir' denilmektedir.
     Buradan anlaşıldığı üzere 404 hastalıklı hayvan kesime gönderilerek market reyonlarında üzerine hiçbir uyarıcı etiket konulmadan normal etmiş gibi satılmıştır. Gıda güvenirliğini sağlamakla yetkili olan Bakanlığın uyarıcı hiçbir ibare bulunmadan, hastalıklı etleri halkımıza satması etik olmayan bir durumdur. Bundan sonra Bakanlığın ve bağlı Adana Gıda, Tarım ve İl Müdürlüğünün gıda denetimi uygulamaları da ayrıca mercek altına alınmalıdır."
    
     -Aşı için saha çalışması-
    
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Üçgün hastalığının, hayvanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaştığını ve virüslerden meydana geldiği için spesifik bir tedavisinin bulunmadığını belirtti.
     Erol, hastalığın görüldüğü hayvanlarda meydana gelen klinik belirtilere göre tedavi uygulandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Üçgün hastalığı zoonoz bir hastalık değildir. Hasta hayvanla temas eden insanlara bulaşmadığı gibi, Üçgün hastalığına yakalanmış hayvanların etinin yenilmesiyle de insana bulaşmamaktadır. Ülkemizde hastalığa karşı bir aşı üretimi gerçekleştirilmiş olup saha çalışmaları halen sürdürülmektedir. Hastalığın kontrol altına alınması amacıyla İl Müdürlüklerimizce yetiştiricilerimiz hastalıkla ilgili bilgilendirilmiş, hastalığın taşıyıcısı olan sineklerle mücadele çalışmaları yapılmıştır."
    
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir