Türk-Yunan İş Forumu -Yunanistan Yatırım Ajansı Üst Yöneticisi Stefano Isaias: -"Yunanistan şu…

  • Yazı boyutu
Türk-Yunan İş Forumu
  -Yunanistan Yatırım Ajansı Üst Yöneticisi Stefano Isaias:
  -"Yunanistan şu…

Türk-Yunan İş Forumu -Yunanistan Yatırım Ajansı Üst Yöneticisi Stefano Isaias: -"Yunanistan şu anda ilginç bir pozisyonda. Potansiyel yatırımcılara gayet güzel imkanlar sunuyor. Doğru zamanı seçmek, yatırım için hayati derecede önemli, Yunanistan için zaman gelmiştir" -"Yunanistan'da şu an fırsatlarla elele giden bir durum var. Yunanistan değişiyor, hızla değişiyor, rekabetçiliğimizi geri kazandık" -Ekonomi Bakanlığı Dış Yatırımlar ve Teşvikler Genel Direktörü Özlem Nudralı: -"Yatırım imkanlarının Yunan şirketler tarafından da kullanılması halinde hacmi artırabileceğiz"

Yunanistan Yatırım Ajansı Üst Yöneticisi Stefano Isaias, Yunanistan'ın şu anda ilginç bir pozisyonda olduğunu belirterek, "Potansiyel yatırımcılara gayet güzel imkanlar sunuyor. Doğru zamanı seçmek, yatırım için hayati derecede önemli, Yunanistan için zaman gelmiştir" dedi.
     Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde gerçekleştirilecek Türk-Yunan İş Forumu'un açılışında konuşan Yunanistan Yatırım Ajansı Üst Yöneticisi Stefano Isaias Türk Yunan işbirliğinin her iki tarafın yararına olacak yatırım imkanları verdiğini söyledi.
     Küresel yatırım ortamının son 10 yılda oldukça değiştiğini söyleyen Stefano Isaias, krizler ve yeni adreslerin çıktığını dile getirdi.
     Yeni ortamda ülkelerin kendisini nasıl pozisyonlayacaklarının önemine işaret eden Stefano Isaias şunları anlattı:
     "Afrika gibi Vietnam gibi alanlar açılıyor, peki biz bu spektrumun neresindeyiz- Yunanistan şu anda ülke riski düşmekte, ilginç bir pozisyonda. Potansiyel yatırımcılara gayet güzel imkanlar sunuyor. Doğru zamanı seçmek, yatırım için hayati derecede önemli... Yunanistan için zaman gelmiştir. İki ülke olarak birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Son üç sene içinde, kriz etrafındaki laf kalabalığı aslında yapılmış olan iyileşmeleri çok yansıtmıyor."
     Bu iyileştirmelere değinmek istediğini ifade eden Stefano Isaias, kriz ortamında global ölçekte ülkelerde yaşanan durumlardan bahsetti.
     Yunan devletinin Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin desteğinde sunduğu ekonomik ve finansal programa işarete den Stefano Isaias, gayet olgunlukla davranılan bir ortamda koalisyon devletinin çıktığını hatırlattı.
     Stefano Isaias, Yunanistan da seçim sonrası, parlamenter çoğunluğun ekonomiyi ve yönetimi toparlama girişimine geçtiğini dile getirerek, "Her ne kadar sancılı olsa da, Yunanistan'da şu an fırsatlarla elele giden bir durum var. Yunanistan değişiyor ve hızla değişiyor. OECD'nin büyüme raporuna göre, bütün OECD ülkeleri arasında yapısal reformlarıyla Yunanistan değişimini olumlu olarak gerçekleştiren ülkelerin en iyisi" diye konuştu.
     Yunanistan'da gerçekleşen rakamsal iyileşmelerden de bahseden Stefano Isaias,"Cari açık hızla azalmakta, maliyet rekabeti azalmakta... Diğer Avro Bölgesi ülkelerine göre, rekabetçilik daha iyi gelişiyor. Kaybettiğimiz rekabetçiliğimizi geri kazandık. İşte bu mali konsolidasyonun yanı sıra piyasalara geri dönmek Yunanistan için çok önemliydi. Bizim ilerlememiz için önemli bir adım" ifadelerini kullandı.
     Yunanistan'daki yatırım ortamlarının hızla geliştiğini ve değiştiğini anlatan Isaias, yatırım imkanlarının iş adamlarına bundan böyle daha da uygun olacağını söyledi.
     Yunanistan Başbakanı'nın "Bürokrasiden kırmızı halıya geçiyoruz" dediğini aktaran Stefano Isaias, Yunanistan'da yaşanan ve yapılmaya devam edilen reformları dile getirdi.
     Isaias Yunanistan'da iş yapmanın giderek sadeleştiğinin altını çizerek şu bilgileri verdi:
     "Tek bir yerde bütün işlemleri yapmak mümkün olacak. Aynı şekilde iş yapmak için şirket kuruluşunu bir güne indirme çalışmaları var. Her türlü prosedürler için temas noktası kullanılıyor. İhracat konusunda bizimle görüşebilirsiniz, ihracattaki bürokrasi ve ihracat işlemleri basitleştirildi. Hızlı gidebilecek bir yatırım hattı da oluştu. AB dışı bayrak taşıyan teknelerin kabotaj kuralları kaldırıldı, ve kurumsal reformlar yapılmakta. Girişimciliği engelleyen aşamalar kaldırılıyor, ve bu bahsettiğim programın yüzde 80'i gerçekleşmiş durumda"
     Yatırım açısından dünya coğrafyasında oldukça özel bir pozisyonları olduğunu ifade eden Stefano Isaias, coğrafi olarak, altyapı olarak, insan sermayesi olarak ve çok önemli stratejik avantajlarının olduğunu söyledi.
     Bazı durumların ekonomik potansiyellerini oldukça gerilettiğini belirten Stefano Isaias, ekonomilerine yeniden ivme kazandırdıklarını, özelleştirme programları ve diğer çalışmalarla birlikte Yunanistan'ın oldukça cazip hale geldiğini dile getirdi.
     Yabancı yatırımcılar için devletin tam desteği olduğunu vurgulayan Stefano Isaias, ülkeye yapılacak yatırımların sektörlerine ilişkin ise, "Şimdi potansiyel olarak ekonomimizin yapacaklarının kapısını açmış bulunuyoruz. Lojistik, turizm, teknoloji, enerji, atık yönetimi, gıda, madencilik sektöründe ülkemiz çok güzel ve büyük fırsatlar sunuyor" diye konuştu.
     Ekonomi Bakanlığı Dış Yatırımlar ve Teşvikler Genel Direktörü Özlem Nudralı da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihracatta yaşadığı gelişmeler ve yatırım sistemlerine ilişkin bilgiler verdi.
     Araştırmaların Türkiye'yi büyüyen piyasalar içine aldığını anlatan Nudralı, Türkiye'deki büyüme performansının bu araştırmaları destekler nitelikte olduğunu söyledi.
     Geçtiğimiz 10 yılda ve yakın tarihte Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeleri anlatan Nudralı, "Türkiye'nin nüfusu yaklaşık 75 milyona yaklaşmış durumda, satın alma gücü artış gösteriyor ve son derece çekici bir destinasyon... Türkiye coğrafi açıdan büyük bir avantaj sağladığı için, yatırım yapmak daha da çekici hale geliyor" dedi.
     Türkiye'nin coğrafi destinasyonu ve kolay ulaşılabilir ülkeler ile ilgili detaylardan da bahseden Nudralı, 2023 yılında Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden olmak istediğini dile getirdi.
     Nudralı, Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirilmesi için önemli adımlar atıldığının altını çizerek, "Türkiye Yunanistan arasındaki ticaret düzenli olarak artış gösteriyor ama elbette potansiyeli tam olarak yerine getirilmiş değil. Türkiye'deki Yunanistan kökenli yatırımlara baktığımız zaman, geçen 10 yılda 6,6 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. 538 Yunan sermayesi ile işletilmiş şirketler Türkiye'de çalıştı. Umuyoruz ki, yatırım imkanlarının Yunan şirketler tarafından da kullanılması halinde daha da fazla hacmi artırabileceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir