Türk-Yunan İş Forumu -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: (3) -"Çözülemeyecek hiçbir sorun yok,…

  • Yazı boyutu
Türk-Yunan İş Forumu
  -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: (3)
  -"Çözülemeyecek hiçbir sorun yok,…

Türk-Yunan İş Forumu -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: (3) -"Çözülemeyecek hiçbir sorun yok, aşamayacağımız hiçbir engel yok. Erdoğan hükümeti, Samaras hükümeti, biz ortaya irade koyacağız" -"İyi niyetle, içtenlikle, işbirliğiyle hareket ettiğimizde, Türkiye'yi de Yunanistan'ı da istikrar içinde, güven içinde geleceğe taşıyabiliriz" -"Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği, Avrupa Birliği'ne olduğu kadar, Yunanistan'a da çok önemli yararlar sağlayacaktır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözülemeyecek hiçbir sorun ve aşamayacakları hiçbir engel olmadığını belirterek, "Erdoğan hükümeti, Samaras hükümeti, biz ortaya irade koyacağız" dedi.
     Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde gerçekleştirilen Türk-Yunan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Son 10 yılda, engelleri aşarak, önyargıları geride bırakarak, sebepsiz, yersiz, sanal sorunları birer birer çözerek, yolumuza devam ediyoruz. Ama bu bize yetmez, bu seviyeler, bu geldiğimiz seviyeler bizi tatmin etmez. İki komşu ülkenin, birbirine her açıdan yakın iki ülkenin, çok daha sıcak ve çok daha yoğun bir işbirliği içinde olması, bizim en büyük temennimizdir" diye konuştu.
    
     -"Hepimiz, Akdeniz'in havasını soluyoruz"-
    
     Türkiye ile Yunanistan arasındaki ortaklıkların farklılıklardan çok daha fazla olduğunu, yemeklerde, müziklerde, dillerde ortaklıklar bulunduğunu anlatan Erdoğan, "Hepimiz, Akdeniz'in havasını soluyor, Akdeniz'in güneşi altında ısınıyoruz. Hepimiz Ege'ye bakıyor, aynı şekilde bu havayı solumak suretiyle geleceğe bakıyoruz. Farklılıkları görmeyecek, benzerlikleri göreceğiz. Bunu yaptığımız anda, başarıyı yakalarız" dedi.
     "Geçmişe bakmayacak, geleceğe bakacağız. Ve farklı bir gelecek inşa edeceğiz" ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "İnanın, çözülemeyecek hiçbir sorun yok, aşamayacağımız hiçbir engel yok. Erdoğan hükümeti, Samaras hükümeti, biz ortaya irade koyacağız. Ha şu biraz problemli gibi... İrade koyacağız. Siyasetçi irade koyacak. Çözüm için irade koyacak. Bu iradeleri koyduğumuz zaman, yıllar yılı çözülemeyen sorunları çözeriz. Ben bunu değerli dostumla, mevkidaşımla da paylaştım. İş adamlarımızın önünde engeller mi var- Birileri bunu devamlı tahrik mi ediyor- Bizim bu engelleri kaldırmamız lazım. Her iki tarafta kaldıracağız. Bir tarafta iş adamlarımız yürüsün, bir tarafta 'win win', kazan kazan. Bu anlayışa geleceğiz. Çünkü yapacağımız birlikte çok iş var. Ve bunu yaparız. Biz bunu başarırız. İyi niyetle, içtenlikle, işbirliğiyle hareket ettiğimizde, Türkiye'yi de, Yunanistan'ı da istikrar içinde, güven içinde geleceğe taşıyabiliriz."
    
     -"Küçük düşünmeyeceğiz, büyük düşüneceğiz"-
    
     Erdoğan, küresel finans krizinin Avrupa üzerinde çok ciddi etkiler bıraktığını, bu etkilerin devam ettiğini anlatarak, "Ekonomisi Avrupa ile entegre olan Türkiye, aldığı tedbirlerle bu etkilerden kendisini mümkün olduğunca uzak tuttu. Ancak, gerek Avrupa'nın, gerek Yunanistan'ın küresel finans krizinde yaşadığı sorunları tam anlamıyla paylaşıyoruz" diye konuştu.
     Türkiye'nin G-20 üyesi bir ülke olarak küresel finans krizinin aşılması için önerilerini, alınması gereken tedbirleri, atılması gereken adımları her fırsatta ifade ettiğini ve bunların uygulanması için katkılarını her fırsatta sunduğunu bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:
     "Şunun burada özellikle bilinmesini isterim; Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik sorunlar, Türkiye'yi mutlaka etkiler. Yunanistan'ın refahı nasıl Türkiye'nin refahını etkilerse, Yunanistan'ın sorunları da Türkiye'yi etkisi altına alır. Dolayısıyla, krizin etkilerinin hızla aşılması noktasında Yunanistan'la her türlü işbirliğine, her türlü dayanışmaya hazırız."
     Erdoğan, küresel ölçekte işbirliği ve koordinasyon eksikliğinin krizin en önemleri nedenleri arasında olduğunu belirterek, "Krizden çıkış yolunun da ancak işbirliği ve dayanışma ile mümkün olabileceğine inanıyoruz" dedi.
     Başbakan Erdoğan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantılarının dayanışma ve işbirliği için önemini vurgulayarak, "Ancak, özel sektörümüzün, bu toplantılardan çıkan sonuçların ışığında, alınan kararların, yapılan anlaşmaların yorumlanmasında, en önde ilerlemeleri son derece önem arz ediyor" ifadesini kullandı.
     Yunanistan'ın Türkiye'de çok sayıda yatırım yaptığını aktaran Erdoğan, bu ülkeye teşekkür etti. Türkiye özel sektörünün de Yunanistan'da yatırımlar yaptığını ancak Yunanistan'ın Türkiye'deki yatırım seviyesine ulaşamadığına işaret eden Erdoğan, Türk girişimcilerin de bu ülkedeki yatırımlarını artırması gerektiğini vurguladı.
     Erdoğan, şöyle devam etti:
     "Burada ele ele verilecek, omuz omuza verilecek... İşte bütün bunları şu anda bakanlarımız kendi aralarında da görüştüler. Çünkü küçük düşünmeyeceğiz, büyük düşüneceğiz. Eğer büyük düşüneceksek, bu adımları da ona göre atacağız. Her alanda çoğaltmamız, her alanda daha büyük atılımlar gerçekleştirmemiz gerekiyor. İnanın, çok büyük potansiyellerimiz var. Bunları ne kadar harekete geçirebilirsek, Türkiye ile Yunanistan'ı o kadar büyütebiliriz. Bu potansiyeli ne kadar harekete geçirebilirsek, geleceğe o denli güvenle bakar, bu bölgeyi o denli güven ve istikrarla buluşturabiliriz."
    
     -Türkiye'nin AB üyeliği-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan'ın işbirliğinin ve ekonomik dayanışmasının bölge için son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
     "Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği de gerek Yunanistan, gerek bölge için bir o kadar önemlidir. Bugüne kadar hep desteğini yanımızda gördüğümüz Yunanistan'ın, bundan sonraki süreçte de bizlere vereceği destekle Türkiye'nin AB'de yer alması bu sürece çok daha farklı bir katkı sağlayacaktır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği, Avrupa Birliği'ne olduğu kadar, Yunanistan'a da çok önemli yararlar sağlayacaktır. Ekonomik, siyasi, sosyal noktada, inanıyorum ki Yunanistan, Türkiye'nin üyeliğinden önemli kazançlar elde edecektir."
     Erdoğan, "Yunanistan'ın bu süreci bugüne kadar desteklemesinin bundan sonra da devamı arzumuzdur. Ama bugün farklı bir sürecin içerisinde daha yoğun, daha kararlı ve sonuç alıcı şekilde destek beklentilerimiz var" dedi.
    
     (bitti)
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir