Türk üzümlerinde tarım ilacı kalıntısı bulunduğu iddiası -UYMSİB Başkanı Çalı: "Bu tür haberler,…

  • Yazı boyutu
Türk üzümlerinde tarım ilacı kalıntısı bulunduğu iddiası
  -UYMSİB Başkanı Çalı: "Bu tür haberler,…

Türk üzümlerinde tarım ilacı kalıntısı bulunduğu iddiası -UYMSİB Başkanı Çalı: "Bu tür haberler, Türk meyve sebze ihracatına darbe vurmak amacıyla yapılıyor"

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı, Almanya'da Türk üzümlerinde yapılan incelemede yüksek oranda tarım ilacı kalıntısı bulunduğu iddiaları ile ilgili, "Bu tür haberler, Türk meyve sebze ihracatına darbe vurmak amacıyla yapılıyor" dedi.
     Çalı, bağımsız çevre örgütü Greenpeace'in Almanya'da satılan Türk üzümlerinde ortalamanın 11 kat üzerinde kimyasal ilaç kullanıldığı iddiası hakkında yaptığı yazılı açıklamada, yaş meyve sebze ihracatçıları olarak, tarım ilacı kalıntıları konusunda özellikle son yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile etkili çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
     Bu tür haberlerin Türk meyve sebze ihracatına darbe vurmak amacıyla yapıldığını, haberin doğruluk payı olmadığını bildiren Çalı, "2009'da Almanya'da çıkan buna benzer bir haber yüzünden Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine armut ihracatı durma noktasına gelmişti. Bunun ardından 25 Ocak 2010'da Türkiye'den AB'ye ihraç edilen domates, biber, armut ve kabakta yüzde 10 analiz şartı aranmaya başlamıştı" ifadelerini kullandı.
     Analiz şartına 2011'de son verildiğini kaydeden Çalı, "Böylece, armudumuza sürülen kara leke temizlenmiş oldu" dedi.
     Çalı, armutta olduğu gibi üzüme de kara leke sürmeye çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti:
     "Bugün, medyada yer alan haberlerde Aldi, Netto, Real ve Edeka gibi Hamburg'un önde gelen uluslararası marketlerinde satılan, Türkiye ve Mısır'dan ithal edilen ürünlerde, ortalamanın üzerinde kimyasal madde bulunduğu iddia ediliyor. Bu durum da kafaları karıştırıyor. Bahsi geçen süpermarketler gerekli ürün sertifikalarını almadan ürün ithal etmezler. Ayrıca haberde gerekli yeterli teknik bilgiler de yer almıyor. Bu bağlamda Türkiye ve Mısır'ın üzümde ortalamanın üzerinde kimyasal ilaç kullandıklarına dair iddialar çok anlamlı ve manidardır. Bu tür haberler, yaş meyve sebze üretici ve ihracatçısı için bir zorluk çıkarılmaya çalışıldığını akıllara getiriyor."
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na üzüm ve diğer tarımsal ürünlerle ilgili bildirim ya da yaptırım gelmediğini kaydeden Çalı, "Yaş meyve sebze ihracatçıları olarak, konunun üzerinde titizlikle durduğumuzu ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ile hareket ederek her türlü asılsız ithamlarla savaşmaya hazırız" açıklamasını yaptı.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir