Türk uçaklarındaki bulgu oranlarında büyük düşüş -Uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda…

  • Yazı boyutu
Türk uçaklarındaki bulgu oranlarında büyük düşüş
  -Uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda…

Türk uçaklarındaki bulgu oranlarında büyük düşüş -Uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda Türk havayolu işletmelerine yurt dışında yapılan denetimlerdeki bulgu ortalaması, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından konan maksimum yüzde 0,8 hedefinin de altına inerek yüzde 0,67 olarak gerçekleşti

Yabancı Hava Araçlarına Yapılan Emniyet Denetimleri olarak adlandırılan SAFA Programı kapsamında, Türk uçaklarına yurt dışında geçekleştirilen denetimlerdeki bulgu oranlarında önemli oranda düşüş kaydedildi. Türk Havayolu işletmelerine yurt dışında yapılan denetimlerdeki bulgu ortalaması, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından konan maksimum yüzde 0,8 hedefinin de altına inerek, yüzde 0,67 olarak gerçekleşti.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye'nin de dahil olduğu SAFA Programı çerçevesinde, Avrupa Sivil Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) verilerine göre; Türk Havayolu işletmelerine yurt dışında gerçekleştirilen denetimlerdeki bulgu ortalamasının, SHGM tarafından konan maksimum yüzde 0,8 hedefinin de altına inerek yüzde 0,67 olarak gerçekleştiği belirtildi.
     2010 yılında bulgu ortalaması yüzde 0,91 olan Türk operatörlerinin SAFA Bulgu ortalamasının yüzde 0,8'e düşürülmesi hedefi doğrultusunda, havayolu işletmeleri ve yer hizmetleri kuruluşları ile bir dizi çalışma yapılarak, bulgu ortalamasının geçen yıl 0,87'ye düşürüldüğü hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Avrupa ülkelerinin bulgu ortalamalarının 0,75'ten 0,86'ya yükseldiği geçtiğimiz yıl Türkiye'nin kaydettiği bu önemli iyileşmenin ardından, SHGM ve sivil havacılık sektörümüz bu yıl çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek Türk uçaklarına yurt dışında gerçekleştirilen bulgu ortalamalarının yüzde 0,67'ye kadar iyileşmesini sağlayarak çok önemli bir başarıya imza attı.
     SAFA denetimleri, yabancı havayolu işletmelerinin AB ülkeleri arasında yaptıkları operasyonlarda diğer ülkeler tarafından uçağın kalkışından önce gerçekleştirilen denetimler olup, bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine bakılmaktadır. Uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanmaktadır."
    
     -Sayısal denetim yerine, performans bazlı denetim-
    
     SAFA Programına 2006 yılından itibaren dahil olan Türkiye'nin, geçen yıllarda ECAC ülkeleri içinde denetimlerini en çok arttıran ülke olduğu belirtilen açıklamada, geçen yıl SHGM tarafından sayısal hedef yerine, performans bazlı hedef tercih edilerek bulgu oranlarının düşürülmesinin benimsendiği ifade edildi.
     Performans bazlı denetleme sistemi kapsamında bulgu ortalamasının düşürülmesi amacıyla, havayolu işletmelerinin, bulgu oranları esas alınarak hazırlanan bir programa göre denetlenmeye başlandığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Denetimlerde tablet bilgisayar kullanılmaya başlanmış ve otomasyon sistemi üzerinden tüm süreçleri kontrol edilebilecek şekilde modernize edilmiş, sektörle yapılan toplantılarla görüş alışverişi yapılarak farkındalık arttırılmış, konuyla ilgili sektöre yönelik eğitimler düzenlenmiş, SHT-SAFA talimatı yayımlanmış, SAFA denetçilerinin sayıları arttırılmış ve tazeleme eğitimlerinin yanı sıra ek eğitimler verilmiş ve havacılık sektöründen tecrübeli teknisyenler Denetici Destek Personeli olarak yetkilendirilerek denetlemelere katılmıştır.
     Türk Uçaklarına yapılan SAFA denetlemelerinde konulan hedefi benimseyerek çalışan tüm sivil havacılık sektör çalışanlarının gayretleri her türlü takdire şayandır."
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir