Türk Telekom'un kurumsal veri ambarı projesinin ilk fazı tamamlandı

  • Yazı boyutu
Türk Telekom'un kurumsal veri ambarı projesinin ilk fazı tamamlandı

Türk Telekom'un kurumsal veri ambarı projesinin ilk fazı tamamlandı

Türk Telekom'un Teradata Türkiye tarafından gerçekleştirilen kurumsal veri ambarı projesinin ilk fazı tamamlandı.
     Yapılan açıklamaya göre, mevcut yapıdaki akışların değiştirilmeden Teradata sistemine taşınmasını kapsayan ilk fazın tamamlanmasıyla bütün kurum içi uygulamalar ve son kullanıcılar için 16 milyondan fazla Türk Telekom abonesinin verilerine ulaşma süresi kısalırken, Türk Telekom'un analiz hızı da artacak.
     Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, iki fazdan oluşan projenin ilk fazının 6 ay içinde tamamlandığını belirterek, rekabetin son derece yoğun olarak yaşandığı ve müşteri odaklılığın büyük önem taşıdığı telekomünikasyon sektöründe artan veri hacmi içerisinde anlamlı bilgiye ulaşmanın ve müşteri açısından fark yaratabilmenin başarının en önemli parçalarından biri haline geldiğini ifade etti.
     Proje kapsamında, Türk Telekom'un mevcut karar destek sisteminin yeni bir platforma taşınmasına başlandığını ve tamamlanan birinci faz ile mevcut yapıdaki akışların değiştirilmeden Teradata sistemine taşınması gerçekleştirildiğini anlatan Aydın, projenin paketlere bölünmüş bir yaklaşım ile tamamlanacağını kaydetti.
     Aydın, "İkinci fazın tamamlanması ile birlikte Türk Telekom, Teradata'nın telekom sektörüne yönelik geliştirilen Teradata İletişim Mantıksal Veri Modeli'ni (cLDM) kullanarak veri ambarını zenginleştirecek. Bu sayede müşteri tabanlı raporlar, ürün ve servis analizleri, konuşma davranış analizleri, fatura ve gelir analizleri, ödeme alışkanlıkları, kampanya yönetimi gibi hayati öneme sahip birçok analiz ve rapor daha detaylı, doğru ve hızlı bir şekilde Türk Telekom iş birimlerine ve üst yönetimine sunulabilecek" dedi.
    
     -40 kat daha fazla performans-
    
     Türk Telekom Veri Ambarı ve İş Zekası Grup Müdürü Mete Kısacık, Türk Telekom'un Türkiye'nin en büyük veriye sahip şirketleri arasında yer aldığını belirterek, "Logaritmik olarak artan veriyi yönetmek mevcut sistemlerde büyük bir problem haline gelmişti. Sistemin beslediği iş birimlerinin, raporlama sistemlerinin ve analitik modellerin sağlıklı çalışmaları günden güne daha da zor bir hal alırken, birden fazla ortamda tutulan verinin doğruluğu sorgulanmaya, performansı tartışılmaya ve kirliliği giderek artmaya başlamıştı. Bu sorunları halledebilmek için mevcut 3 farklı veri ambarı yapımızı iki adımda Teradata sistemlerine taşımayı hedefledik. Tamamlanan birinci adım ile bütün veri ambarı bileşenleri ve süreçleri Teradata ortamına taşınmış oldu" ifadelerini kullandı.
     Performans anlamında 40 kata kadar kazanç sağlayan Teradata ortamlarında Türk Telekom olarak artık çok daha hızlı analiz yeteneğine sahip olduklarını ifade eden Kısacık, bu avantajı kullanarak katma değeri yüksek sonuçlar elde edeceklerine inandıklarını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 89 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir