Türk Telekom, sağlık sektörünü Bilişim Zirvesi'nde buluşturdu -Türk Telekom Kurumsal Müşteri…

  • Yazı boyutu
Türk Telekom, sağlık sektörünü Bilişim Zirvesi'nde buluşturdu
     -Türk Telekom Kurumsal Müşteri…

Türk Telekom, sağlık sektörünü Bilişim Zirvesi'nde buluşturdu -Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Akarca: -"Teknolojinin en gelişmiş uygulamalarını sağlık sektörünün hizmetine sunuyoruz"

Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca, "Mode altyapımızla sağladığımız yüksek hızlı internet erişimi ve kişisel sağlık sistemleriyle dijital hastanelerin kurulmasına destek oluyor, teknolojinin en gelişmiş uygulamalarını sağlık sektörünün hizmetine sunuyoruz" dedi.
     Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom'un ana sponsorluğunda, Sağlık Bilişim Derneği ile düzenlenen 2. Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi'nde sağlık bilişimindeki gelişmelerin getireceği yenilikler, sağlık ve bilişim sektörü işbirliğiyle hayata geçirilen yeni projeler, dünyadaki son uygulamalar ve sektörün geleceği değerlendirildi.
     Zirveye siyaset, kamu ve iş dünyasının önde gelen isimleri, akademisyenler, yöneticiler ve kanaat önderleri katıldı.
     Akarca, zirvede yaptığı konuşmada, yaşanan bilgi çağında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin en yoğun kullanıldığı alanların başında sağlık sektörünün geldiğini belirtti.
     Sağlık sektörünün bilimsel çalışmaların uygulamalarında yaşanan zorlukları aşmak için bilişim sektörünün çözümlerine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Akarca, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de teknolojiyi Türk Telekom inşa ediyor ve dijital dönüşümün gerçekleşmesi için altyapının gelişmesini ve geniş bant pazarının büyümesini önemsiyor. Türk Telekom olarak, Ar-Ge yatırımlarımızla dijital yaşam dönüşümü odağında inovatif ürün, servis ve teknolojiler geliştiriyoruz. Akıllı ulaşım sistemleri, akıllı evler, dokunmatik ekranlar, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile donatılmış uygulamalar, kişisel sağlık sistemleri gibi dijital yaşam dönüşümünün yansımalarını müşterilerimize sunuyoruz.
     Mode altyapımızla sağladığımız yüksek hızlı internet erişimi ve kişisel sağlık sistemleriyle dijital hastanelerin kurulmasına destek oluyor, bulut bilişim ürünleri ve veri merkezleri, mobil sağlık hizmetleri ve marka işbirlikleriyle teknolojinin en gelişmiş uygulamalarını sağlık sektörünün hizmetine sunuyoruz."
    
     -Hastanelere yüksek hızlı internet erişimi-
    
     Akarca, hastanelere yüksek hızlı internet erişimi sağladıklarını, Sağlık Bakanlığı'na ait tüm sağlık kayıtlarını Türk Telekom veri merkezlerinde tuttuklarını dile getirerek, Sağlık Bakanlığı için hizmete sundukları Merkezi Hastane Randevu Sistemi ile sadece kentlerde değil tüm ülke çapında daha etkin bir sağlık işleyişini hedeflediklerini belirtti.
     Mehmet Ali Akarca, şunları kaydetti:
     "Bu sistemle vatandaşlarımız ülkenin her noktasından sabit telefonlarından '182' numarasını tuşlayarak çağrı merkezi aracılığı ile Türkiye'deki tüm devlet hastanelerinden rahatça randevu alabiliyor. Türk Telekom olarak sağlık konusunda çok farklı hizmetlerimiz mevcut. Bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz Kadın ve Çocuk Sağlığı Servisi'yle de Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu tarafından sağlanan içeriklerle, evlilik öncesi tarama testleri, üreme sağlığı, gebelik, lohusalık, bebek ve çocuk takipleri ve, anne sütü, yeni doğan tarama programları, kanser taramaları gibi sağlık konularıyla ilgili halk sağlığı bilincini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. e-reçete uygulaması ile doktorlarımız artık hasta reçetelerini kağıtlara yazmıyor.
     Doktorun verdiği şifreyle eczaneye giden hastalarımız, TC kimlik numarası ile ilaçlarını alabiliyorlar. Türk Telekom olarak hastanelerin, SGK'nın ve eczanelerin çoğunun iletişim altyapısı olan internet hizmetini biz sağlıyoruz. Ayrıca SGK'nın kurumsal güvenlik hizmetlerini de veriyoruz. Teknolojinin tüm sektörlerle giderek daha da iç içe geçeceği, içeriğin giderek dijital ortamda sunulacağı bir gelecek bizi bekliyor. Farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılayan altyapıların oluşturulması için önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
    
     -Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boysan-
    
     Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan da tele-tıp&kronik hasta takibi konularının daha da yaygınlaşması ve herkesin erişebileceği bir servis haline gelmesi için çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini belirtti.
     Boysan, sundukları servislerin sadece hastalara veya sağlık çalışanlarına değil, tüm kullanıcılara yönelik olduğunu belirterek, "Mobil sağlık portföyümüzle uçtan uca çözümler sunuyoruz. Sağlık bilgi SMS paketleri, kişisel sağlık verilerinin saklanmasından kronik hasta takibine, tele-bakımdan e-reçetelerde mobil imza kullanımına uzanan geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Gündelik hayatı kolaylaştıracak tele-bakım ürünlerimizin arasında Doro kolay telefon ve mobil ilaç hatırlatmanın yanı sıra Alzheimer hastalarına yönelik çözümlerimiz de bulunuyor. Tüm servislerimizle kişilerin bakım ihtiyaçlarını azaltmayı ve onlara bağımsız ve kaliteli bir hayat sunmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir