Türk Telekom Grubu 2012 yılında yüzde 6,4 büyüdü -Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani:…

  • Yazı boyutu
Türk Telekom Grubu 2012 yılında yüzde 6,4 büyüdü
     -Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani:…

Türk Telekom Grubu 2012 yılında yüzde 6,4 büyüdü -Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani: -"Türk Telekom Grubu 12,7 milyar lira gelir ile tarihi bir rekora imza attığı 2012 yılında yüzde 6,4 büyüyerek güçlü bir finansal ve operasyonel performans gösterdi" -"Mobil şirketimiz Avea yüzde 13 büyüyen gelir ve yüzde 28 büyüyen FAVÖK ve yanı sıra 730 bin net yeni müşteri ile 2012 yılında çok başarılı bir performans sergiledi"

Türk Telekom Grubu'nun gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 6,4 artarak 12,7 milyar liraya ulaştı.
     Türk Telekom, 2012 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre grubun gelirleri bir önceki yıla oranla yüzde 6,4 artarak 12,7 milyar liraya ulaştı. 2012 yılında konsolide olarak 2,4 milyar lira yatırım gerçekleştiren Türk Telekom Grubu, altyapı çalışmalarına hız vererek FTTC (saha dolabına kadar fiber) ile ulaşılan 4 milyon haneye ek olarak FTTH/B (eve/binaya kadar fiber) ile 1,9 milyondan fazla haneye fiber altyapısı sağladı.
     Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani, Türk Telekom'un 2012 yıl sonu sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Türk Telekom Grubu 12,7 milyar lira gelir ile tarihi bir rekora imza attığı 2012 yılında yüzde 6,4 büyüyerek güçlü bir finansal ve operasyonel performans gösterdi. Sabit ve mobil tarafta başarılı operasyonel performansımızı sürdürdük. Grup FAVÖK 5,1 milyar liraya yükseldi, FAVÖK marjı ise yüzde 40 seviyesinde korundu. Net gelirimiz yıldan yıla yüzde 27 büyüdü ve 2,6 milyar lirayı aştı. Büyüme ivmesini sürdürmek ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için toplam 2,4 milyar lira yatırım yaptık."
     2012 yılında sınıfının en iyisi olan sabit genişbant şebekelerini özellikle de fiber altyapıya yaptıkları yatırımlarla dönüştürmeye devam ettiklerini ifade eden Kanafani, şunları aktardı:
     "Türkiye'de fiber şebekenin lideri olarak 1,9 milyon haneye ulaşan fiber altyapımız ile süper hızlı geniş bant hizmetleri sunmaya başladık ve bunun sabit altyapımızın tüm ülkeyi kapsadığını gösteren önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Perakende internet servis sağlayıcımız TTNET milyonlarca müşterisine yüksek hızda internet, televizyon, mobil geniş bant ve Wi-Fi hizmeti içeren eşsiz çoklu oyun paketleri sundu.
     TTNET'in yenilikçi tarifeleri sayesinde, müşterilerimiz artık ortak kotalı internet paketi alabiliyor ve ne zaman isterlerse hem sabit, hem de mobil geniş bantta kullanabiliyorlar. Türkiye'nin lider IPTV servisi Tivibu'nun popülaritesini artırmasından memnuniyet duyuyoruz. Kısa zaman önce Tivibu'yu çeşitli Avrupa futbol liglerinden yeni içerikler ekleyerek zenginleştirdik."
     Mobil şirketleri Avea'nın yüzde 13 büyüyen gelir ve yüzde 28 büyüyen FAVÖK ve yanı sıra 730 bin net yeni müşteri ile 2012 yılında çok başarılı bir performans sergilediğini dile getiren Kanafani, "Hem ses hem de data segmentinde güçlü performans gösteren Avea'nın geliri 3,5 milyar lira ile rekor seviyeye ulaştı. Mobil data gelirleri pazardaki en yüksek büyüme oranını elde ederek yüzde 79 büyüdü. 2012 yılında kalite ve verimliliği desteklemek için mobil ağ ve kanallara 750 milyon liradan fazla yatırım yaptık" dedi.
     Avea'nın, yenilikçi teklifler ve mobil numara taşıma sonucu net müşteri kazanımında lider konumunu 2012'de de sürdürdüğünü belirten Kanafani, "Eşsiz SEÇ tekliflerimiz müşterilerimize arama, kısa mesaj, data ve cihaz paketlerini kendi ihtiyaçlarına göre tasarlama imkanı verdi. Güçlü data şebekemizin faydalarını 2012'de de görmeye devam ettik ve Avea markasını taşıyan ilk kendi akıllı telefonumuz 'Avea InTouch'ı müşterilerimize sunduk" dedi.
     Kanafani, Türkiye mobil pazarının yükselen yıldızı olarak Avea'nın dünyanın lider GSM operatörleri topluluğu olan GSMA'in yönetim kuruluna seçildiğini anımsattı.
     Eğlence, sağlık ve eğitim alanlarındaki dikey stratejisi ile alanında küresel bir oyuncu olan Sebit'in eğitim alanında kullanılmak üzere yeni bir arama motoru geliştirdiğini ifade eden Kanafani, şunları kaydetti:
     "Çok yenilikçi bir teknolojiye sahip olan bu ürün, bölgede bir ilk olmasının yanı sıra dünyada da öncü bir ürün olma niteliğini taşıyor. Sebit'in eğitim portalı Vitamin'in 50 milyondan fazla sayfayı ziyaret eden aylık 3 milyon farklı ziyaretçisi var."
     Türk Telekom Grubu olarak Türkiye'de iletişim alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarında da lider olduklarına dikkati çeken Kanafani, "AB'nin fonladığı projeler vasıtasıyla Avrupa'da da telekom şirketleriyle ortaklıklar kuruyoruz. Kısa zaman önce, 600'den fazla şirketi bir araya getiren Avrupa'nın saygın teknoloji platformu Networked&Electronic Media (Sanal Ağ üzerinde Elektronik Medya) Zirvesi 2012'nin ev sahipliğini ve organizasyonunu üstlendik" dedi.
     Kanafani, Türk Telekom'un bağımsız derecelendirme sonuçlarına göre kurumsal yönetim derecelendirme notunu 2012'de de arttırmaya devam ettiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:
     "Aralık 2012'de 10 üzerinden 8,8 alarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan ilk ve tek telekom şirketi olma başarısını sürdürdü.
     2013 yılında hem mobil hem de sabit operasyonlarımızda büyümeyi hedefliyoruz. Türk Telekom Grubu olarak Türkiye telekom pazarındaki lider konumumuzu sürdürmek için yakınsama stratejileri ve grup sinerjilerine odaklanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir