Türk-Sloven İş Forumu -Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Radovan Zerjav: -"Şimdiye…

  • Yazı boyutu
Türk-Sloven İş Forumu
  -Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Radovan Zerjav:
  -"Şimdiye…

Türk-Sloven İş Forumu -Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Radovan Zerjav: -"Şimdiye kadar yapılan yatırımlar az, umarım Slovenya'da yakın zamanda daha fazla Türk yatırımcı görürüz"

Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Radovan Zerjav, şimdiye kadar yapılan yatırımların az olduğunu belirterek, "Umarım Slovenya'da yakın zamanda daha fazla Türk yatırımcı görürüz" dedi.
     Türk-Sloven İş Forumu'nda konuşan Zerjav, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok iyi geliştiğini, ekonomik işbirliğinin güçlenmesi için siyasi desteğin yanında ülkelerin hukuki düzenlemeler yapmasının da gerekli olduğunu ifade etti.
     Slovenya'nın Avrupa'nın göbeğinde olduğunu ve Balkanlar'a ulaşmada da faydalı olabileceğini aktaran Zerjav, Slovenya'nın mal ticaret hacminin son yıllarda hızlı yükselişte olduğunu ve geçen yıl bu rakamın bir önceki yıla oranla yüzde 7 arttığını dile getirdi.
     Türk-Sloven şirketlerin hem ihracatta, hem de ithalatta işbirlikleri olduğunu anımsatan Zerjav, şimdiye kadar 2 ülkenin oto sanayi ve kağıt gibi geleneksel sektörlerde işbirliği yaptığını anımsattı.
     Dünyada yeni teknolojilerin, bilişim teknolojisinin, yenilebilir enerji kaynakların dünyada önde olduğunu belirten Zerjav, sözlerine şöyle devam etti:
     "Kazandığımız bilgi ve tecrübeleri rakamlarla değerlendirmemiz zor. Şu anda Slovenya'da belli projelerde sadece çalışkanlık yetmiyor, daha fazlasını yapmalıyız. Slovenya hükümeti bu şubatta 2 acil önlem hazırladı. Şimdiye kadar ekonomiyi canlandırma amacıyla önemli 3 teşvik paketini kabul ettik. Araştırma ve geliştirme yardımlarını yüzde 40'tan yüzde 100'e kadar yükselttik. Şu anda emeklilik sistemimizde, iş kanunlarımızda, çiftçilik ve çevre sektöründe de değişiklikler yapmaktayız. En önemli görevlerimizden biri de doğrudan yabancı yatırımların teşvik edilmesi. Katma değeri yüksek ve yeni teknolojilerin dikkatini çekmek istiyoruz. Şimdiye kadar yapılan yatırımlar azdı, umarım Slovenya'da yakın zamanda daha fazla Türk yatırımcı görürüz. Son yıllarda Slovenya'ya olan ilginizi görüyor ve bunu mutlulukla karşılıyoruz. Sloven turistler Türkiye'yi severek ziyaret ediyorlar. Bu konuda hizmetlerimizi geliştirmek için turistik kapasitelerimize yatırım yapmaya davet ediyoruz. 15 ve 16 kasım 2012'de Slovenya'da Ekonomik İşbirliği Karma Komisyonu Toplantısı düzenlenecek."
    
     -"Geçiş kotası uygulamasının haklı dayanağı yok"-
    
     Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise Türk iş dünyası için Slovenya'nın sadece 2 milyonluk bir ülke olmadığını, kişi başına yaklaşık 30 bin dolar milli geliri olan, yüksek eğitim seviyesine sahip insan kaynağı, kültürü, coğrafi ve doğal güzellikleri ile stratejik, siyasi ve ekonomik bir öneme sahip olduğunu söyledi.
     Slovenya'nın Türk ihraç mallarının kara yolu ile Avrupa pazarlarına ulaştırılmasında önemli bir transit ülke olduğunu belirten Yırcalı, kısa sürede genç ve yeni Avrupa'nın saygın bir üyesi haline gelmeyi başaran Slovenya içine kapanan bir AB'nin değil; küresel bir vizyona sahip, genişlemeci, dışa dönük bir Avrupa'nın savunucusu olduğunu ifade etti.
     Türk iş dünyasının Slovenya'nın son 10 yılda hızla büyümesini, milli gelirinin, dış ticaretinin ve yabancı yatırımların artmasını, piyasa ekonomisinin kurum ve kurallarının yerleşmesini yakından takip ettiklerini aktaran Yırcalı, iki ülke arasında artan ticaret hacminin geçtiğimiz yıl bir milyar dolar seviyesine yaklaştığı bilgisini verdi.
     Bunun yeterli olmadığını aktaran Yırcalı, Güneydoğu Avrupa'da ikinci büyük yatırımcı olan Slovenya ile Türkiye'nin arasındaki yatırımları karşılıklı olarak arttırmak için gerekli alt yapıyı hazırladıklarını söyledi.
     Bin 200'ü aşkın firma ve yaklaşık 40 bin araç kapasitesiyle, Avrupa'nın en büyük filolarından birine sahip olan uluslararası kara yolu taşımacılık sektörünün, yıllık 70 milyar doları aşkın ihracat ve ithalat malı taşıdığını aktaran Yırcalı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Ama bu konuda bir sıkıntı var. AB üyesi ülkelerin bir süredir Türkiye menşeli nakliye araçlarına gümrük kapılarında 'geçiş kotaları' uygulamasının AB hukuku çerçevesinde hiçbir haklı dayanağa sahip olmadığı görüşündeyiz. Ayrıca Türk iş adamları Avrupa ülkelerine gitmek için sıkıntılı ve maliyetli vize başvuru prosedürleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Türk iş adamlarının ürettiği mallar Avrupa pazarında serbestçe dolaşabilirken bu malları üretenler aynı serbestlikte Avrupa ülkelerinde dolaşamamaktadır. Bu uygulamalar, 'malların ve insanların serbest dolaşımı' ilkesine dayanan Gümrük Birliği'nin açıkça ihlalidir. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmamalara ters olan vize ve taşıma kotaları sorunun kısa zamanda kalıcı bir şekilde çözülmesini talep ediyoruz. Bu konularda işbirliği içinde olmamız her iki ülke içinde faydalı olacaktır. Sizlere bir kaç yıl önce İstanbul'da gerçekleştirilen bir felsefe kongresinde binlerce Türk üniversite öğrencisine hitap eden dünyaca ünlü Sloven düşünür Slavoj Zizek'in sözleriyle veda etmek istiyorum; şöyle demişti: 'Siz AB'ye girmelisiniz, ama bunu 'Çünkü hak ediyorsunuz' gibi küstah bir Avrupalı bakış açısıyla söylemiyorum. Siz AB'ye girmelisiniz çünkü AB krizde. Avrupa ne istediğini bilmediği için sizinle ilgili travma yaşıyor. Avrupa'nın uyanmak için bir kıvılcıma ihtiyacı var ve bu kıvılcım belki de İstanbul'dan başlar. Siz belki de Avrupa'dan daha Avrupalısınız ve Avrupa'nın kendi mirasını yeniden keşfetmesini sağlayacaksınız."
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir