Türk-Sloven İş Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) -"Slovenya ile Türkiye arasında…

  • Yazı boyutu
Türk-Sloven İş Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1)
  -"Slovenya ile Türkiye arasında…

Türk-Sloven İş Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) -"Slovenya ile Türkiye arasında büyümenin önünde engel olabilecek ne varsa karşılıklı temizlenmesi için mutabakat sağlandı" -"Türkiye'nin de içinde bulunduğu yükselen pazarlar gelecek 10 yılda dünya ticaretinin neredeyse yüzde 65'ini yapacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Slovenya ile Türkiye arasında büyümenin önünde engel olabilecek ne varsa karşılıklı temizlenmesi için mutabakat sağlandığını kaydetti.
     Türk-Sloven İş Forumu'nda Çağlayan, iki ülke iş dünyasının sektörel ve bölgesel avantajları kullanarak, üçüncü ülkelerle işbirliği yapabildiğini, iki ülkenin farklı avantajlarını bir araya getirerek üçüncü ülkelerde değerlendirmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye, Slovenya için çok ciddi imkanlar sağlıyor. Her ülkenin benzer teşvik programları var ama bizim teşvik sistemimiz dünyanın en iddialı teşvik sistemi..." dedi.
     İki ülke arasında karşılıklı yatırım verilerini paylaşan ve bunun yeterli olmadığını dile getiren Çağlayan, firma ve sektörel çeşitliliğin artırılması gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye ile Slovenya'nın birbirinin rakibi değil, birbirini tamamladığını, işbirliğinin bu nedenle büyük önem arz ettiğini bildirdi.
     İstanbul'un 56 ülkeye 4 saatlik mesafede olduğunu ve bu 56 ülkede 1,5 milyar insan yaşadığını aktaran Çağlayan, "Dünya ekonomisinin üçte biri bu coğrafyada oluşturuluyor. Dünya ticaretinin yüzde 47'si bu coğrafyada oluşuyor. Dünya ekonomisinde gelişmiş ülkeler artık hakimiyetlerini kaybetmeye başladılar. 10 yıl önce mal ve sermaye akımı kuzeyden güneye olurdu, şimdi Türkiye'nin de içinde bulunduğu ve yükselen pazarlar diye ifade etmiş olduğumuz ülkeler gelecek 10 yılda dünya ticaretinin neredeyse yüzde 65'ini yapacak" diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin son 8 yılda 120 milyar dolar doğrudan yatırım aldığını belirterek, bu rakamın yüzde 75'inin Avrupa'dan geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
     "Avrupa'dan gelmesinin nedeni çok basit. Avrupa nüfusu yaşlanıyor ve üretim maliyeti artmıştır. Biz ise genç nüfusa sahibiz. 18 milyon gencimiz öğrenim görüyor. 46 havaalanımız var. Dünyanın 2. büyük kara taşıma filosuna sahibiz. Türkiye'ye son 8 yılda gelen 120 milyar dolarlık yatırım Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarına geldi. Şimdi diyoruz ki, gelin birlikte yapalım. gelin birlikte çalışalım. İş alemi, girişimcilerimiz 3. ülkelere birlikte açılsınlar. Güçlerimizi birleştirelim. Dünya bilhassa Avrupa, küresel bir krizden geçiyor. Küresel krizin çözümü küresel işbirliklerinden geçer. Sürekli koşturmak ve yeni pazarlar bulmak zorundayız."
     Slovenya ile Türkiye arasında büyümenin önünde engel olabilecek ne varsa karşılıklı temizlenmesi için mutabakat sağlandığını da ifade eden Bakan Çağlayan, Slovenya'ya, AB konusunda Türkiye'ye göstermiş olduğu sıcak yaklaşımdan dolayı da minnettarlığını sundu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir