Türk-Sloven İş Forumu -DEİK Türk Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu: "Slovenya, dünyaya…

  • Yazı boyutu
Türk-Sloven İş Forumu 
  -DEİK Türk Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu:
  "Slovenya, dünyaya…

Türk-Sloven İş Forumu -DEİK Türk Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu: "Slovenya, dünyaya açılmak aşamasına gelen önemli Türk şirketleri için çok mantıklı ve fırsatlar barındıran bir yatırım ortamı haline geldi" -Slovenya Turizm ve Uluslararasılaştırma Genel Müdürü Marjan Hribar: "Çeşitli alanlarda yatırım yapacak stratejik yatırımcılar arıyoruz"

DEİK Türk Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, Slovenya'nın dünyaya açılmak aşamasına gelen önemli Türk şirketleri için çok mantıklı ve fırsatlar barındıran bir yatırım ortamı haline geldiğini söyledi.
     Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Slovenya Girişimcilik ve Doğrudan Yatırım Ajansı (JAPTİ) tarafından Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirilen Türk-Sloven İş Forumu'nun açılışında konuşan Arıoğlu, Türk-Sloven ilişkilerindeki sıcak ilişkilerin ticaret ve yatırımda da hareketliliğe yol açtığını kaydetti.
     İki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 2011 yılında 966 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Arıoğlu, "Türkiye, Sloven firmalar için büyük ve dinamik bir pazar. Ayrıca Ortadoğu'ya önemli bir açılım sağlayan bir üs görevi de görmektedir. Türk firmalar için de Slovenya her ne kadar küçük bir ülke olsa da Avrupa içerisindeki konumu bakımından Avrupa pazarlarına, Batı'ya yönelen çalışmalarda çok önemli bir üs olarak görev yapabilecek durumdadır" diye konuştu.
     Avro içinde yer alan Slovenya'nın da global krizden etkilendiğini, Sloven hükümetinin ülkenin ekonomisini canlandırmak için reform sayılabilecek nitelikte atılımlar gerçekleştirme kararı aldığını dile getiren Arıoğlu, şunları kaydetti:
     'Örneğin, kurumlar vergisi yüzde 18'e indirildi. 2015 yılına kadar yüzde 15'e indirilecektir. Yeniden yapılandırılan endüstriyel ilişkiler, sosyal sigortalar ve yabancı şirketlerin çok daha kolay iş yapmalarına imkan tanıyan bazı düzenlemeler de gelmektedir. Ayrıca Slovenya hükümeti bir çok önemli sektör de özelleştirmelere hazırlanmaktadır. Bu, Türk yatırımcılar için çok önemli fırsatlar yaratmaktadır. Ayrıca Slovenya'da şu anda ekonomik krizden etkilenmiş, Türk şirketler için önemli açılım imkanları sağlayabilecek özellikle inşaat sektöründe bazı şirketler de potansiyel ortaklıklar ve yatırım için önemli ortaklıklar olarak görünmektedir.
     Türk-Sloven firmalar arasında geleneksel olarak işbirliği yapılan sektörler lojistik ve otomotiv yan sanayii iken gelecek dönemde turizmi inşaat ve inşaat malzemeleri, kimya ve bilişim sektörü ön planda gözükmektedir. İki ülke arasında 2004 yılından beri yürürlükte bulunan karşılıklı yatırımları koruma anlaşması çerçevesinde artık Türkiye ve Slovenya arasında yatırım ilişkilerinin de çok sıklıkla haberleri duyulacaktır."
    
     -"Stratejik yatırımcılar arıyoruz"-
    
     Slovenya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanlığı Turizm ve Uluslararasılaştırma Genel Müdürü Marjan Hribar ise Türk-Sloven İş Forumu'nun özel sektördeki iş adamlarının işbirliği yapmaları için bir platform olduğunu söyledi.
     Hribar, Türk piyasasında uzun yıllardır faaliyet gösteren Sloven şirketlerin yanı sıra Türk pazarına girmek isteyen Sloven şirketlerin sayısının da çok fazla olduğunu, bunların bazılarının Türkiye'de yeni ortaklık arayışında olduğunu kaydetti.
     Çeşitli alanlarda yatırım yapacak stratejik yatırımcılar aradıklarını belirten Hribar, "Altyapı, turizm, inşaat, ahşap, kimyasal ve ilaç sektörü gibi alanlarda yatırım olanaklarını arttırmak istiyoruz" diye konuştu.
     Hribar, başka ülkelerle yaptıkları görüşmelerin nezaket düzeyinde ve diplomatik düzeyde kaldığını Türkiye'deki görüşmelerin ise somut sonuçlar vereceğini sözlerine ekledi.
     Açılış konuşmalarının ardından Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Baş Proje Direktörü Ahmet Cüneyt Selçuk, "Türkiye İş ve Yatırım Ortamı" ve JAPTİ Uluslararasılaştırma ve Doğrudan Yabancı Yatırımlar Bölüm Başkanı Dasa Rakovec "Slovenya İş ve Yatırım Ortamı" başlıklı birer sunum yaptı.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir