Türk şirketleri Türkmenistan'da 2012 yılının ilk 7 ayında 3 milyar 240 milyon dolarlık proje…

  • Yazı boyutu
Türk şirketleri Türkmenistan'da 2012 yılının ilk 7 ayında 
     3 milyar 240 milyon dolarlık proje…

Türk şirketleri Türkmenistan'da 2012 yılının ilk 7 ayında 3 milyar 240 milyon dolarlık proje üstlendi

Yurtdışında Türk müteahhitlerinin en çok iş aldıkları ülke olan Türkmenistan'da 2012 yılının 7 ayında Türk şirketleri 3 milyar 240 milyon dolarlık proje üstlendi.
     Ülkenin imarında söz sahibi olan Türk inşaat ve tekstil şirketleri, spor kompleksleri, denizde petrol ve doğalgaz platformları, liman, okul, hastane, yol, altyapı, köprü, demiryolları, sondaj platformu, boru hattı, tekstil fabrikaları, otel ve sosyal tesisler gibi yüzlerce projeye imza atıyor.
     Bu sene alınan işlerin başında Polimeks inşaat tarafından 1 milyar 600 milyon dolara üstlenilen Olimpiyat Köyünün ikinci aşaması gelirken, Engin Group da ülkenin Lebap ve Daşoğuz Eyaletlerinde pamuk çekirdeği işleme tesislerini 112 milyon dolara inşa edecek.
     Türkmenistan'da tekstil alanında faaliyet gösteren Norsel Şirketi, 6 bin ton üretim kapasiteli pamuk işleme fabrikası, Lebap Vilayetindeki mevcut fabrikanın modernizasyonu ve Seydi Kentinde 6 bin ton pamuk işleme fabrikası kuracak. 3 fabrikanın toplam bedeli 110 milyon doları bulacak.
     Bu sene, Çakır İnşaat ise 10 milyon dolarlık Baht Köşkü (Nikah Dairesi) ihalesini kazanırken, Cotam Şirketi Daşoğuz Vilayetinde 31 milyon dolara 200 yataklı sanatoryum kuracak. Cotam Şirketi, aynı vilayette 23 milyon dolara Türkmenistan'ın ilk mode hayvancılık kompleksine imza atacak.
     Çalık Holdinge bağlı GAP İnşaat Şirketi ise 105 milyon dolara ülkenin 5 eyaletinde acil yardım merkezleri inşa ediyor. Efor İnşaat Şirketi ise Başkent Aşkabat'ta 65 milyon dolara kardiyoloji hastanesi inşa ediyor.
     Türk şirketleri geçen yıl Türkmenistan'da toplam 63 projenin yapımını üstlenirken, projelerin bedeli 3 milyar 270 milyon doları bulmuştu. Yaşanan küresel krize rağmen, ülkedeki imar çalışmalarını devam ettiren Türk şirketleri, 2010 yılında da 4,5 milyar dolarlık iş almıştı.
     Türk inşaat şirketlerinin, 1991'den bu yana aldıkları işlerin toplam hacmi 30 milyar doları aştı. Şu anda ülke genelinde 32 milyar dolar değerinde bin 500 projenin inşaatı devam ediyor.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir